تولید و عرضه انواع فرش ماشینی کاشان

همه چیز در مورد مقاومت فرش در مقابل پاخوردگی که باید قبل از خرید فرش ماشینی بدانید

مقاومت فرش در مقابل پاخوردگی/تاثیر جنس نخ و الیاف

امروزه با توجه به تولید و فروش زیاد فرش ماشینی و فرش دستی ممکن است سودجویانی وجود داشته باشند تا از ناآگاه بودن مشتریان در مورد فرش سوء استفاده کنند و به جای فرش با کیفیت و خوب فرشی تقلبی و بی کیفیت را به مشتریان ارائه دهند.
قبل از خرید فرش ماشینی و یا دستی باید به نکات مهمی توجه کرد و مورد بررسی قرار داد چیزی که برای خرید فرش مهم است این است که آیا این فرش از جنس خوبی برخوردار است یا خیر؟ وقتی فرش از الیاف و تار پود خوبی تولید شده باشد مسلما فرشی با کیفیت خوب و مقاوم در مقابل پاخوردگی و .... می باشد.
چند اصل که در خرید فرش ماشینی مهم است:


1) جنس نخ خاب فرش
اول اینکه نخ خاب چیست؟ نخ خاب همان سطح تشکیل دهنده رویی فرش یا همان گره ها می باشد که کل سطح رویی فرش از نخ خاب تشکیل شده است و باید نخی خیلی خوب باشد چون فرش پاخور زیادی دارد و اگر این نخ خوب نباشد بعد چند سال فرش کهنه به نظر می رسد پس نخ خاب باید قابل برگشت پذیری در مقابل پاخوردگی باشد.
در نخ خاب فرش‌های دستباف از کرک، ابریشم و پشم استفاده می شود و در نخ خاب فرش‌های ماشینی از آکریلیک، پلی استر و پلی پروپلین استفاده می‌شود.2) نخ تار فرش ماشینی
نخ تار نخی می باشد که بعنوان دسته رشته های طولی در فرش دیده می شود که این دسته از نخ های تار در واقع استحکام و مقاومت فرش را تضمین می کنند و جنس نخ های تار از پنبه و پلی استر و یا ترکیبی از این دو می باشد.3) نخ پود فرش ماشینی
نخ پود در فرش ها نخ های عرضی می باشد که باعث محکم نگه داشتن و استحکام فرش می شود و از اهمیت زیادی برخوردار می باشد و نکته مهمی که وجود دارد این است که نخ خاب را محکم نگه می دارد و از جنس پنبه، جوت و پلی استر می باشد.4) شانه فرش ماشینی
به تعداد ریشه و گره ها در عرض فرش شانه می گویند که هر چه شانه فرش بیشتر باشد فرش از کیفیت بیشتری برخوردار می شود و هر چه شانه فرش بیشتر باشد قالی ریز بافت تر و شلوغ تر به نظر می رسد به طور مثال فرش 500 شانه را در نظر بگیرید به این معنا است که در هرمتر مکعب عرض فرش معادل 500 گره یا ریشه بافته شده می باشد.
شانه های رایج قالی ماشینی: فرش 500 شانه،700 شانه،1000 و1200 شانه می باشد.


5) تراکم فرش
در فرش های ماشینی یا فرش های دستباف، تراکم فرش وجود دارد که با شانه فرش فرق می کند. تراکم فرش به معنای فشرده بودن الیاف فرش می باشد که هر چه الیاف فرش فشرده تر باشد فرش محکم تر و با استحکام بیشتری است هر چه تراکم فرش بیشتر باشد به این معناست که ریشه های قالی فشرده تر و محکم تر هستند که باعث می شود فرش در برابر آسیب ها ایمن بماند.
تراکم طولی فرش مانند شانه می باشد و به تعداد گره، در هر متر مربع از طول فرش ماشینی می گویند.
مثلا تراکم 2700 را در نظر بگیرید به این معناست: درهر متر مربع از طول، 2700 ریشه بافته شده است.
مقدار تراکم فرش ماشینی 600و 700و 800و 1000،1700،2000 و.... می باشد.

خب تا اینجا مشخصات فرش ماشینی خوب بررسی کردیم حال در ادامه می خواهیم به اجزا تشکیل دهنده فرش ماشینی و یا دستباف که مهم ترین جزء فرش هستند بپردازیم:

• نخ پشم فرش ماشینی
نخ پشم نخی است که از پشم گوسفندان به دست می آید و با توجه به شرایط آب و هوایی ایران و وجود نژاد های قومی مختلف که گوسفندان و... زیادی دارند، پشم گوسفندان ضخیم و محکم می باشد و برای بافت قالی دستباف و ماشینی کاربرد دارند.• نخ کرک
نخ کرک چیست؟ زمانی که موی بدن حیواناتی مثل شتر وبز و... شانه می کشند تار های بسیار ریزی بین دندانه های شانه گیر می کند که به آن ها کرک می گوییم چون کرک به سختی به دست می آید قیمت نسبتا زیادی هم دارد قالیچه های خارجی که به اشتباه اسم شان را قالیچه های کرکی گذاشته اند در واقع از پشمی به نام مرینوس تولید شده اند پس زمان خرید مطمعن شوید که آیا واقعا قالی از کرک است یا خیر و در حالت کلی کرک برای قالیبافی مناسب نمی باشد.
 و کرک مصنوعی از پرز برخی پارچه ها مثل مخمل به دست می آید.•  نخ پنبه فرش ماشینی
نخی است که در صنعت قالی بافی از آن استفاده زیادی می شود و در مقایسه با پشم مقاوم تر و محکم تر است و خاصیت کشسانی کمتری دارد و آفت ها تمایلی به خوردن نخ پنبه ندارند.• نخ ابریشمی فرش ماشینی
نخ هایی هستند که از دو نوع مصنوعی و طبیعی به دست می آیند که نوع مصنوعی آن برای بافت فرش ها مناسب نیست چون کیفیت مناسبی ندارند.
نخ ابریشمی دارای استحکام بیشتری نسبت به نخ پشم می باشد وبسیار قیمت بالایی دارد برای همین در فرش ها اکثرا در گل های قالی را ابریشم می بافند.• نخ پلی استر فرش ماشینی
نخ پلی استر نسبت به ابریشم و پشم ارزان تر است و از پلیمر ساخته شده است.
نخ پلی استر رنگ پذیری خیلی خوبی دارد و پرزدهی اصلا ندارد، این نخ ها بیشتر در فرش هایی که تراکم و شانه کمتری دارند استفاده می شود و اکثرا در فرش های فانتزی و مدرن دیده می شود در فروشگاه فرش کاشان انواع فرش های فانتزی و... می توانید ببینید و سفارش دهید.


• نخ آکریلیک فرش ماشینی
بهترین نخ برای بافت قالی ها می باشد نخ های آکریلیک(Acrylic yarn)، از کیفیت بسیار خوبی برخوردارند در مقابل حرارت و... مقاومت خوبی دارند. فرش آکریلیک شباهت زیادی با فرش پشمی دارد و از جمله معایبی که فرش آکریلیک دارد پرزدهی آن می باشد که طی چند هفته که روی فرش جارو کشیده شود و... دیگر اثری از پرز نخواهد بود و اگر فرش ماشینی آکرولیک(Acrylic machine carpet)، دارای پرز دهی زیادی بود نشان از بی کیفیتی فرش می باشد در فرش کاشان بهترین فرش های آکرولیک ماشینی وجود دارد که از بهترین و با کیفیت ترین نخ ها بافته شده است و می توانید خریدی با خیال راحت انجام بدهید.


نتیجه:
در ایران فرش های آکرولیکی ماشینی طرفداران زیادی دارند چون این فرش ها هم از کیفیت و هم از قیمت مناسبی برخوردار هستند و بهترین نخ برای بافت فرش های آکرولیک هیت ست شده می باشد. فرش های آکرولیکی نسبت به فرش های دیگر در مقابل پاخوردگی زیاد، تابش مستقیم نور آفتاب و حرارت از خود مقاومت خوبی نشان می دهند و کیفیت خود را از دست نمی دهند.

خرید مستقیم فرش ماشینی از کارخانه فرش کاشان
نـظـرات کاربران

روش‌های سفارش از گروه تجاری فرش کاشان:

روش اول: خرید و سفارش فرش به صورت آنلاین از فروشگاه اینترنتی کارخانه فرش کاشان

روش دوم: خرید و سفارش به صورت تلفنی همراه با مشاوره رایگان از کارشناسان فنی ما 03155443195

روش سوم: سفارش و خرید فرش ماشینی از طریق ارسال پیام واتساپ ما 09133602885

روش چهارم: سفارش و خرید فرش از طریق دایرکت پیج اینستاگرام ما به آدرس Carpetkashancoir

روش پنجم: خرید و سفارش حضوری از نمایشگاه و کارخانه فرش کاشان حتما با هماهنگی قبلی