تولید و عرضه انواع فرش ماشینی کاشان

فرش گبه ماشینی چیست؟

فرش گبه چیست و چه نکاتی که قبل از خرید این فرش باید رعایت کرد

فرش گبه ماشینی چیست؟

تاریخچه فرش گبه

تعریف گبه فرش

نقشه های گبه ماشینی

جنس و الیاف فرش گبه ماشینی

طرح های فرش گبه ماشینی

خصوصیات گبه ماشینی

تفاوت گبه های قدیمی و جدید

تفاوت قالی و گبه

نحوه ی خرید فرش گبه ماشینی

 

فرش گبه ماشینی چیست؟

فرش از دیرباز مهمانی عزیز برای خانه های ما و مکمل روح آن بوده و خواهد بود ولی موضوع این مقاله ما چگونگی پیدایش فرش و انواع آن نیست، موضوع این نوشتار توضیح و تشریح سبکی اصیل از فرش ایرانی است که طی چند سال اخیر از چادر عشایر به ساختمان های کوچک و بزرگ آمده است و طرفدارانی در این روند داشته است اما سوال این است که اصلا فرش گبه چه معناست؟ تولید این سبک به چه صورت است؟ مزایای این فرش چیست؟ برای پاسخ به این سوالات کافی است تنها با دقت تا پایان این نوشتار با ما همره باشید.

 

تاریخچه فرش گبه

در دوران باستان مردمان از پوست حیوانات بجای فرش استفاده می کردند که در دوره ی خودش نیاز آنان را برطرف می کرد اما به تدریج و با پیشرفت انسان ها نظر انسان ها در مورد استفاده از پوست تفاوت کرد و با گذر زمان جایگزینی ظهور کرد که از همه نظر توانسته بود دل انسان ها را به دست بیارود و علاوه بر آن، نیاز چشم آنها را نیز تامین کرده بود. با گذر زمان انسان های هر منطقه سبکی جدید برای فرش ایجاد کردند و هر کدام متناسب با شرایط همان اقلیم بود که یکی از آن سبک های ایجاد شده فرش گبه ایرانی است، فرشی از دل صحرا و طبیعت با صدای زیبای عشایر بوجود آمد که در ظاهر به گلیم فرش ماشینی نیز شبیه بود. با پیشرفت، انسان ها تمایل بیشتری نسبت به فرشها و سبک فرش ها پیدا کردند که این موضوع باعث پیشرفت شدید فرش و انواع فرش های ماشینی و دستباف شد. گبه فرش، فرشی از دل مردمان عشایر لر و قشقایی است که با طرح و رنگ طبیعی توانسته است روح طبیعت و صدای طبیعت را برای آپارتمان های بی روح به ارمغان بیاورد ولی موضوع گبه فرش ماشینی به این جا ختم نمی شود در ادامه در مورد موارد مهم این فرش بحث خواهیم کرد.

 

تعریف گبه فرش

قبل از تعریف باید تاکید کرد که گبه فرش به دو دسته تقسیم می شود: گبه فرش ماشینی و گبه فرش دستباف.

گبه فرش های پرز بلند است که اگر در شمار پود هایش تعداد بیشتری به کار برود می تواند لطافت بیشتری نیز بوجود بیاورد.

 

نقشه های گبه ماشینی

فرش های گبه دستباف در قدیم با طرح هایی برگرفته از تخیلات و داستان های مادران برای کودکان بافته می شد، با گذشت زمان و پیشرفت هنرمندان و طراحان طرح های این سبک از فرش به فرش های ماشینی منتقل شد ولی چهارچوب این تخیل و افسانه تغییر نکرد.

امروزه فرش گبه ماشینی در ابعاد مختلف با همان سبک قالی های قدیمی بافته می شود که این گبه ماشینی مناسب برای راهرو ها، بالکن، آشپزخانه و حتی اتاق نشیمن و پذیرایی نیز استفاده می کنند، جالب است بدانید در اکثر ادارات از این فرش بابت نشان دادن فرش نماد فرش ماشینی ایرانی استفاده می کنند.

 

جنس و الیاف فرش گبه ماشینی

همانطورکه اشاره کردیم گبه ماشینی ایرانی دارای تنوع بالایی از سبک ها و نقشه هایی برگرفته از ذهن قوی طراحان و اکثرا بانوان هنرمند عشایر می باشد.

جنس گبه فرش ماشینی ایرانی از الیاف با جنس پلی استر پروپیلین است. این الیاف در برابر گرما و حرارت حتی سایش و ریختن مواد شیمیایی روی فرش و مقاومت بالا در شست و شو برخوردار است. فرش گبه ماشینی۳۲۰ شانه الی ۷۰۰ شانه متغیر است   که تراکم این فرش ماشینی شامل 700، 800، 1000، 1500، 2100 می باشد که نخ خاب گبه ماشینی ایرانی معمولا با ارتفاع یک سانتی متری می باشد و دارای 8 رنگ متغیر نیز می باشد.     

 

طرح های فرش گبه ماشینی

همانطور که اشاره کردیم طرح فرش گبه برگرفته از تخیل ایرانیان و با ظاهر خاص مربوط به خودش می باشد ولیکن این گبه فرش می تواند در طرح های مختلفی باشد برای مثال طرح های خشتی، قشقایی، ایلاتی، راه راه، طرح حوض گبه، طرح گل گبه، طرح درهم، طرح کف ساده و... نیز می باشد که تعدادی را توضیح می دهیم:

طرح شیر

طرحی زیبا و مهمترین طرحی که در تمام مناطق بافته می شود و از اصالت خاص در این سبک از فرش برخوردار است که این شیر نیز داستان خودش را دارد.

طرح حوض گبه

طرحی پرفروش و معروف که شامل ترنجی در وسط است که گلی است و در اطراف آن غنچه های دیگری وجود دارد.

 

خصوصیات گبه ماشینی

1. این فرش ماشینی ضد لک می باشد.  

2.فرشی نرم و لطیف 

3.فرش مقاوم در برابر شست و شو  

4.مقاوم در برابر حرارت و گرما     

5.فرشی مناسب برای هر مکان

 

تفاوت گبه های قدیمی و جدید

فرش ماشینی گبه قدیمی، فرشی زیبا و برگرفته از هنر دست زنان عشایر بوده و بدون نگاه به نقشه ای این طرح را با استفاده از تخیل خود و هنری که چندین سال سینه به سینه چرخیده است بافته می شد ولی امروز با ورود ماشین به صنعت فرش علاوه بر بالارفتن کیفیت و طرح ها سرعت بافت نیز با همان کیفیت بالاتر رفته ولیکن تفاوت هایی با فرش دستباف گبه دارد. این تفاوت ها در طرح های آن نیست بلکه در گذشته هنرمند با استفاده از نخ هایی با رنگ طبیعی که اکثرا سفید و سیاه و خاکستری بودن در کار خود بهره می برد و با توجه به حالش از این سه رنگ بیشتر استفاده می کرد برای مثال اگر حالش خوب بود بیشتر از رنگ سفید استفاده می کرد ولی اگر حالش مناسب و جالب نبود از رنگ تیره بیشتر استفاده می کرد ولی امروز در تولید فرش گبه ماشینی ایرانی از رنگ های طبیعی در رنگ کردن نخ های آن استفاده می کنند تا روح اصیل این فرش شاداب تر باشد.

 

تفاوت قالی و گبه

گبه نوعی گلیم است که گره بافته و با پرز های بلندتر و نرمی بیشتر بافته می شود و در ابعاد بزرگتری هم بافته می شود و از گبه ماشینی بیشتر از قالی در خانه ها استفاده می کنند.

 

نحوه ی خرید فرش گبه ماشینی

برای خرید فرش گبه نیازی به رفتن پیش عشایر نیست بلکه شما می توانید قبل از خارج شدن از خانه، طرح و رنگبندی و حتی سبک بافت فرش گبه ماشینی خود را در فروشگاه های آنلاین فرش ماشینی انتخاب کنید یا حضوری در مراکز یا فروشگاه فرش ماشینی و دستباف حضور پیدا کنید.

 

امید است این مقاله توانسته باشد تمام سوالات شما را برطرف کرده باشد و در انتخاب فرش گبه ماشینی مناسب شما را راهنمایی کرده باشد.   

خرید مستقیم فرش ماشینی از کارخانه فرش کاشان
نـظـرات کاربران

روش‌های سفارش از گروه تجاری فرش کاشان:

روش اول: خرید و سفارش فرش به صورت آنلاین از فروشگاه اینترنتی کارخانه فرش کاشان

روش دوم: خرید و سفارش به صورت تلفنی همراه با مشاوره رایگان از کارشناسان فنی ما 03155443195

روش سوم: سفارش و خرید فرش ماشینی از طریق ارسال پیام واتساپ ما 09133602885

روش چهارم: سفارش و خرید فرش از طریق دایرکت پیج اینستاگرام ما به آدرس Carpetkashancoir

روش پنجم: خرید و سفارش حضوری از نمایشگاه و کارخانه فرش کاشان حتما با هماهنگی قبلی