تولید و عرضه انواع فرش ماشینی کاشان

مهم ترین روش های تشخیص اصالت طرح فرش های ایرانی

مهم ترین روش های تشخیص اصالت طرح فرش های ایرانی

هنر بافت فرش یکی از قدیمی ترین هنر ها در میان ایرانی ها است. طرح فرش یا همان نقشه فرش به نوعی نشانگر اصالت ایرانیان است؛ یعنی هر قوم و نژاد ایرانی به طوری آداب و رسوم خود را درون طرح های فرش خود جای می دهند و با نشانی هایی که در طرح های اصیل فرش ایرانی می گذارند به طوری که ما متوجه می شویم که کدام طرح، اصالت و فرهنگ کدام شهر را به ما نشان می دهند.

 

روش های تشخیص اصالت طرح فرش های ایرانی

اصالت فرش های ایرانی بیشتر به نقوش سنتی به کار رفته در طرح های اصیل فرش هر منطقه از ایران مربوط می شود که در تعیین اصالت فرش ایرانی کاربرد بسیاری دارند. فرش های دستباف در مناطق مختلفی از جهان بافته می شوند. البته فرش ماشینی اصیل ایرانی نیز همیشه جایگاه خاص و ویژه ای داشته است. با پیشرفت تکنولوژی و واردات دستگاه های بافندگی فرش ماشینی، بافت فرش ماشینی با طرح های اصیل ایرانی پیشرفت شایان ذکری داشته است. امروزه برخی کشور ها از جمله هند، از طرح های اصیل ایرانی کپی برداری می کنند. به همین علت تشخیص اصالت طرح فرش ایرانی برای خریداران فرش اصیل ایرانی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. فرش های بافته شده در مناطق مختلف ایران را می توان با توجه به رنگ، الگو، نقش و گاهی نوع گره و مواد به کار رفته در تولید آن ها از هم تشخیص داد.

 

فاکتور های مهم بررسی اصالت طرح فرش کاشان

فرش های ماشینی و دستباف کاشان، فرش هایی با تراکم گره بالا هستند. نوع گره فرش کاشان، اکثراً از نوع فارسی است. تار و پود آن از پنبه تولید شده و پشم به کار رفته در کرک های فرش بسیار کیفیت بالایی دارد. فرش ماشینی کاشان نیز از اصیل ترین طرح های فرش ایرانی است.

نکات مهم در تشخیص اصالت طرح فرش کاشان

اصالت فرش ماشینی کاشان نیز برگرفته از طرح های فرش دستباف می باشد و به الگوی بافت فرش کاشان که شامل مدالیون های زیبا، درخت و نقوش زاویه دار بر می گردد. در اغلب موارد نقش گل های زیبا، سراسر فرش کاشان را پر کرده است. یکی دیگر از نکات مهمی که در تشخیص اصالت طرح فرش کاشان به کار می رود رنگ آن است. آبی، قرمز و بژ جزء پرکابرد ترین رنگ ها در بافت فرش کاشان است. کارخانه فرش ماشینی کاشان با بهره گیری از طرح های اصیل فرش ایرانی، توانسته فرش ماشینی اصیل و مرغوب تولید کرده و به دیگر کشور ها صادر کند.

 

اصالت طرح فرش اصفهان

اصالت طرح فرش اصفهان به طرح هایی که داخل نقشه فرش اصفهان به کار می رود، بر می گردد که اغلب از طرح های باغ گل و باغ بهشت می باشد. فرش های اصفهان از تراکم گره بالایی برخوردار هستند و ضخامت کمی دارند.

راه های تشخیص اصالت طرح فرش اصفهان

در اکثر طرح فرش های اصفهان از الگوی شاه عباسی استفاده می شود، باید بدانید برای تشخیص اصالت طرح فرش اصفهان، اساس این الگو استفاده از طرح گل های شاه عباسی در نقشه فرش اصفهان است که با ترکیب در سایر الگو ها می تواند نقش های متنوعی ایجاد کند. بنابراین ساده ترین راه برای تشخیص اصالت فرش اصفهان این است که به دنبال طرح های گل شاه عباسی باشید.

 

بررسی اصیل بودن طرح فرش نائین

در 200 کیلومتری شرق اصفهان شهر دیدنی نائین قرار دارد. فرش نائین از محبوبیت و شهرت بالایی برخوردار هستند. مواد اولیه درست مثل مهارت بافت در بالاترین درجه ی کیفیتی قرار دارند. تراکم گره در فرش نائین بسیار بالا است؛ اکثراً بیشتر از یک میلیون گره در هر متر مربع وجود دارد. همین تراکم خیلی بالا میتواند به عنوان اولین فاکتور در تشخیص اصالت فرش نائین به کار می رود. همواره یکی از پرفروش ترین طرح های فرش ماشینی ایرانی، فرش ماشینی نائین می باشد که از کیفیت و طرح های جذابی در بافت فرش نائین استفاده شده است.

 

بررسی اصالت طرح فرش تبریز

امروزه تولید فرش تبریز به صورت گسترده ای انجام می شود و کیفیت آن از نمونه های دستباف عالی تا تولید فرش ماشینی تبریز که از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است. در نظر داشته باشید انواع طرح های فرش تبریز با همان کیفیت فرش دستباف در کارخانه فرش کاشان تولید شده و در فروشگاه فرش کاشان به فروش می رسد.

انواع طرح های اصیل فرش تبریز

 

نکات مهم برای تشخیص اصالت طرح فرش تبریز

یک فرش اصیل تبریز با کیفیت دارای پرز های کوتاه و ریز است. الگوی فرش تبریز آن می تواند به صورت یک مدالیون مرکزی باشد که توسط طرح و نقش های اسلیمی و نقش درخت بید مجنون یا درخت سرو محصور شده است. یکی دیگر از طرح های محبوب فرش های تبریزی، طرح چهار فصل است که زندگی کشاورزان ایرانی در چهار فصل بهار، تابستان، پاییز و زمستان را به تصویر می کشد. در نقش از مناظر گوناگون طبیعت برای نشان دادن فصل مورد نظر استفاده می شود. با بررسی نکاتی که در مورد طرح های فرش تبریز گفته شد، شما می توانید هنگام خرید فرش ماشینی طرح تبریز، با تشخیص اصالت طرح فرش تبریز از اصالت نقشه فرش مطمئن شوید و یک فرش اصیل تبریزی خریداری نمایید.

 

فاکتور های مهم برای بررسی اصالت طرح فرش مشهد

نگاه کردن به نقشه فرش مشهد، دقیقاً مانند نگاه کردن به تاریخ جامعه ای است که در آن بافته شده است. رنگ های قرمز، خاکی تیره و آبی، بیشترین کاربرد را در بافت فرش مشهد دارند. اگر در فکر خرید فرش طرح مشهد هستید، می توانید از نقش بافته شده در الگوی آن برای تعیین اصالت فرش مشهد بهره ببرید.

تشخیص اصالت فرش مشهد

نقشه فرش مشهد دارای یک مدالیون مرکزی، همراه با طرح گل در گوشه ها و زمینه ی کار است یکی دیگر از مواردی که می تواند به خریداران در تشخیص اصالت طرح فرش مشهد کمک شایانی کند، سبک بافت فرش مشهد است. خراسانی ها در اغلب موارد از گره های فارسی استفاده می کنند.

 از ویژگی های مهم طرح فرش مشهد می توان به وجود گره فارسی، نامتقارن بودن و ناموزون بودن طرح آن اشاره کرد، به طوری که نخ در یک حلقه، در اطراف و زیر یک نخ پیچیده قرار گرفته و به صورت سست باقی می ماند. با کمک یک ذره بین ساده، می توان به سادگی، گره های فرش مشهد را تشخیص داد.

 

بررسی اصیل بودن طرح فرش اردبیل

در تشخیص اصالت فرش اردبیل باید به نکاتی که ذکر می شود توجه داشته باشید تا مبادا انتخابی اشتباه هنگام خرید فرش اردبیل نداشته باشید. الگوهای قفقازی مانند قره باغ، گنجه و شیروان تماماً الگو های به کار رفته در فرش های اردبیل هستند. فرش های بافته شده بر اساس الگوی گنجه، بسیار مورد توجه فروشندگان فرش ماشینی و نمایشگاه های فرش است.

برای تشخیص الگوی قفقازی در طرح فرش اردبیل باید چند نکته را در نظر داشته باشید. در الگوی قفقاز رنگ های قرمز، زرد، آبی، عاجی و قهوه ای بسیار پرکابرد و محبوب است. در نقشه فرش های اردبیل معمولا پرز ها از جنس پشم و تارو پود به ندرت از جنس پنبه است، و گره های استفاده شده در الگوی قفقاز در فرش های طرح اردبیل متقارن است.

 

فاکتور های مهم در تشخیص اصالت طرح فرش کرمان

تشخیص اصالت طرح فرش کرمان، شاید سخت ترین کار در حوزه ی فرش باشد. تمام خریداران فرش می دانند که هیچ طرح فرش کرمانی وجود ندارد که شبیه به هم باشد، زیرا تنوع طرح و نقش در فرش کرمان بسیار زیاد و بی نظیر است.

البته توجه به برخی فاکتور های مهم در تشخیص اصالت طرح فرش کرمان به راحتی می توان به اصالت قالی کرمان پی برد. به عنوان مثال رنگ زمینه قالی کرمان غالباً قرمز است و طرح آن به صورت نقش یک مدالیون مرکزی با حاشیه ی وسیعی پر از گل است. فرش های اصیل کرمان که تولیدشان به قبل از جنگ جهانی اول مربوط است، دارای نقوش مختلفی از جمله درختان و حیوانات هستند.

فرش های کرمان یک زمانی برای خود جزء بهترین فرش های ایرانی محسوب می شد، اما متأسفانه بعضی از تولیدات جدید کیفیت پایینی دارند. طرح های جدید فرش کرمان که با نام کرمان-لاوار به فروش می رسند، طرح های بسیار زیبایی دارند که می تواند در تشخیص اصالت فرش کرمان تاثیر بسزایی داشته باشد.

 

تشخیص اصالت فرش بختیاری

فرش های بختیاری گاهی با عنوان های بلداجی، سامان و فریدان نیز خوانده می شوند. این فرش ها از پشم با دوام بافته می شوند و پس از بافت، به شدت به آن ضربه می زنند. این کار باعث افزایش ضخامت و استحکام فرش بختیاری می شود. فرش های بختیاری جزء بادوام ترین فرش های پارسی محسوب می شوند.
مهم ترین نقشی که می توان در تشخیص طرح فرش بختیار مورد توجه قرار داد، خستی یا نقش باغ است. در نقش خستی فرش بختیار، طرح مورد نظر توسط طرح گیاهان و حیوانات مختلف به مربع هایی تقسیم می شود که نمادی از باغ فارسی است. البته نقوش مدالیون و درخت زندگی نیز با الهام از نقشه فرش های اصفهان به کار می روند. لازم به ذکر است بهترین فرش های بختیاری، با بالا ترین تراکم گره را بی بی باف می نامند.

 

تشخیص اصالت طرح فرش بلوچ

فرش های بلوچ رابطه ی تنگاتنگی با فرش های افغانستان و ترکمنستان دارند. اصالت طرح فرش بلوچ را می توان از رنگ های بی روح مثل؛ قرمز تیره، آبی تیره و سیاه به کار رفته در بافت فرش بلوچ تشخیص داد. نقش های آن شامل اشکال هندسی و درختان منحنی شکل است . این طرح فرش ایرانی، اغلب به عنوان سجاده فرش برای نماز خواندن استفاده می شوند. در نظر داشته باشید که جدید ترین طرح های فرش بلوچی در سایت فرش کاشان موجود می باشد و می توانید به خرید فرش طرح بلوچی با قیمت مناسب بپردازید.

بافت فرش های بلوچی مهارت بالایی می طلبد. از ویژگی های فرش های بلوچ، می توان به محکم و باریک بودن و نقش های زنده به کار رفته در تولید فرش بلوچ اشاره کرد. فرش های بلوچ فروش نسبتا خوبی داشته به صورتی که علاوه بر شهر های مختلف ایران مانند مشهد، در کشور افغانستان نیز طرفداران خاص خود را دارد. فرش بلوچی موجود در ایران با نام فرش بلوچ- مشهد و طرح های فرش بلوچ افغانسان با نام فرش بلوچ-هرات شناخته می شوند.

یکی از موارد مهم در تشخیص اصالت طرح فرش های بلوچ این است که ضخامت آن ها در هر دو طرف کمتر است تا فرش در برابر سایش مقاومت کند. فرش های اصیل بلوچ با نخ هایی از جنس موی اسب یا بز تزئین می شود. تار فرش های بلوچ قدیمی از پشم یا مخلوط پشم و موی بز ساخته می شد؛ اما تار های فرش امروزی از جنس پنبه است. این ویژگی ها به تشخیص اصالت فرش بلوچ کمک شایانی می کند.

 

مهم ترین روش های تشخیص اصالت فرش های ایرانی

در این مقاله به مهم ترین روش های تشخیص اصالت طرح فرش های ایرانی پرداختیم. با توجه به مطالب ذکرشده، تعیین اصالت فرش های ایرانی با توجه به رنگ، نقش و جنس آنها امکان پذیر است. می توان با آگاهی از ویژگی های فرش هر منطقه، به سادگی اصالت فرش های ایرانی را تشخیص داد. همچنین اگر شما عزیزان نیز نکته ای در مورد روش های تشخیص اصالت فرش های ایرانی می دانید، می توانید در بخش نظرات با ما و دیگر افراد در میان بگذارید. در نظر داشته باشید که انواع فرش های ماشینی اصیل ایرانی در فروشگاه فرش کاشان با بهترین کیفیت و قیمت مناسب موجود می باشد و شما عزیزان در بهترین زمان ممکن می توانید به خرید فرش اصیل ایرانی با قیمت مناسب بپردازید.

خرید مستقیم فرش ماشینی از کارخانه فرش کاشان
نـظـرات کاربران

روش‌های سفارش از گروه تجاری فرش کاشان:

روش اول: خرید و سفارش فرش به صورت آنلاین از فروشگاه اینترنتی کارخانه فرش کاشان

روش دوم: خرید و سفارش به صورت تلفنی همراه با مشاوره رایگان از کارشناسان فنی ما 03155443195

روش سوم: سفارش و خرید فرش ماشینی از طریق ارسال پیام واتساپ ما 09133602885

روش چهارم: سفارش و خرید فرش از طریق دایرکت پیج اینستاگرام ما به آدرس Carpetkashancoir

روش پنجم: خرید و سفارش حضوری از نمایشگاه و کارخانه فرش کاشان حتما با هماهنگی قبلی