تولید و عرضه انواع فرش ماشینی کاشان

مزایا و معایب گلیم فرش

مزایا و معایب گلیم فرش

گلیم فرش چیست؟
مزایای خرید گلیم فرش
معایب گلیم فرش
مزایا و معایب گلیم فرش و فرش نسبت بهم
نکات بعد از خرید گلیم فرش
مرکز فروش گلیم فرش

اگر می خواهید گلیم فرش ماشینی خریداری کنید و درباره ی آن اطلاعاتی ندارید ما در این مقاله به مزایا و معایب گلیم می پردازیم و می توانیم به شما در خرید یک گلیم فرش با کیفیت و مقرون به صرفه کمک کنیم.
گلیم فرش چیست؟
قدمت گلیم فرش به جایی که انسان های اولیه ابتدا از پوست حیوانات برای زیرانداز و گرم کردن استفاده می کردند و سپس بعد از مدتی فهمیدند که از طریق تبدیل پشم گوسفندان به نخ و سپس بافت آن می توانند برای خود زیراندازی درست کنند، تقریبا به 8000 سال پیش بر می گردد. اولین گلیم در مصر باستان کشف شده است و نسبت به فرش قدمت بیشتری دارد و دارای نقشه هایی ساده تر هستند. امروزه در بسیاری از مناطق ایران انواع مختلفی از گلیم ها با الیاف طبیعی چون پشم و پنبه بافته می شوند که طرح و نقش های مختلفی به شکل لوزی، مستطیلی، مربعی دارند و چون هنردست انسان است و زمان زیادی برای بافت آن صرف می شود قیمت بالایی دارند. به دلیل استقبال مردم از گلیم فرش علاوه بر گلیم دستی، با استفاده از دستگاه ها و ماشین آلات، گلیم ماشینی نیز تولید می شود. چون قیمت گلیم دستی بالاست، مردم از گلیم ماشینی استقبال زیادی کرده اند. جنس نخی که در بافت گلیم استفاده می شود، اغلب پلی استر می باشد که پلی استر الیاف پلاستیکی است که بخاطر درخشندگی که دارد زیبایی گلیم فرش را چندین برابر می کند. قیمت پایینی که این الیاف دارند باعث می شود قیمت کلی گلیم ماشینی نسبت به گلیم دستبافت پایین تر باشد.

الیاف پلی استری که استفاده می شود کیفیت خوب و ماندگاری بالایی دارند و بدون پرزدهی می باشند. به همین سبب می توان از گلیم در فضا های مختلف استفاده کرد. این الیاف سبک هستند و همین امر باعث شده که جابجایی گلیم و حتی شست و شوی آن راحت شود و در شست و شوی گلیم ماشینی، مانند گلیم دستی نگرانی رنگ دهی به قسمت های دیگر فرش را نداریم. گلیم ها قابلیت استفاده در جاهای پر رفت و آمد را دارند، چون مقاومت بالایی نسبت به پاخوردگی دارند و در فضایی که رفت و آمد زیاد است نمی توان از فرش 1200 شانه ماشینی استفاده کرد، چون بسیار حساس و بافت نازکی دارند به همین سبب اغلب مردم برای پوشش آشپزخانه یا راهرو که رفت وآمد زیاد است از گلیم فرش استفاده می کنند. به دلیل رفت و آمد زیاد ممکن است بافت فرش آسیب ببیند که با توجه به قیمت پایین تر آن نسبت به بقیه ی فرش ها می توانید آن را تعویض کنید.

 

مزایای خرید گلیم فرش

گلیم ایرانی بسیار معروف است و مورد توجه بسیاری از ایرانیان و حتی کشورهای دیگر قرار گرفته است. ظرافت در بافت گره های گلیم فرش نقش زیادی در زیبایی گلیم داشته است. امروزه فرش بافی به صورت شغلی برای بسیاری از دختران و زنان ایرانی محسوب می شود. از جمله صنایع دستی که مسافران می توانند به عنوان سوغات به شهر خود ببرند، گلیم است پس برای خرید آن باید به نکاتی توجه کرد تا بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید. از جمله نکاتی که باید به آن توجه زیادی داشت دوام و کیفیت گلیم است.
• سبک بودن وزن گلیم از مهم ترین ویژگی فرش گلیم است که در گذشته عشایر برای راحتی در حمل، زیرانداز های خود را نازک می بافتند که همین نازک بودن گلیم برای آشپزخانه یک مزیت حساب می شود زیرا به راحتی قابل شست و شو و قابل جابجایی است. حتی می توان از آن به عنوان یک تابلوی تزیینی داخل خانه استفاده کرد. برای اشخاصی که علاقه دارند هر از گاهی تغییراتی در وسایل و دکوراسیون خانه بدهند چون قیمت پایینی دارد می توانند آن را تعویض کنند. از مزایای دیگر گلیم فرش ماشینی جارو زدن و شست و شوی آسان گلیم فرش ها است.

 

• طرح های مختلف گلیم

هر منطقه ای طرح و سبک گلیم فرش های مخصوص خود را دارند که می توان به انواع طرح های گلیم فرش فانتزی و گلیم سنتی و گلیم فرش مدرن اشاره کرد. طرح های سنتی چون ساخته ی ذهن ایلات و اقوام بومی است، طرفداران زیادی نیز پیدا کرده است. از انواع گلیم دستبافت می توان به گلیم شاهسون، گلیم قشقایی، گلیم ترکمن، گلیم خمسه، هرسین و گلیم بلوچ و سنه سنندج به عنوان پر فروش ترین ها پرداخت که همه ی این نقشه ها و طرح ها در گلیم فرش ماشینی قابل بافت است. در دکوراسیون های امروزی از گلیم های سنتی استفاده می کنند زیرا جلوه هنر و اصالت ایرانیان است که زیبایی بی نظیری به دکوراسیون خانه می دهد. گلیم فرش علاوه بر اینکه مورد استقبال ایرانیان است در کشورهای خارجی نیز محبوبیت زیادی دارد.

• تراکم بافت گلیم

گلیم فرش ها مانند فرش های ماشینی تراکم بالایی ندارند و معمولا تراکم آنها بین 800 تا 1000 متغیر است. شانه ی گلیم بر ضخامت و نقشه ی آن تاثیر دارد و فرش را دستبافت گونه تر نشان می دهد ولی تراکم گلیم فرش بر ضخامت و استحکام گلیم تاثیر دارد. هرچه وزن گلیم بیشتر باشد نشان دهنده ی این است که الیاف بیشتری در آن استفاده شده و معمولا گلیم فرش نباید زیر 5/1 کیلو باشد چون هر چه وزن گلیم فرش ماشینی کمتر باشد آن را نازک و آسیب پذیر تر می کند.

• جنس نخ گلیم فرش

نخی که در بافت گلیم فرش ساده یا دیگر گلیم فرش ها استفاده می شود بسیار مهم است، چون تعیین کننده کیفیت آن می باشد. نخ استفاده شده در گلیم از الیاف مصنوعی هستند که بهترین نخ، نخ پلی پروپیلن و پلی استر برای بافت گلیم فرش ماشینی است. نخ پلی پروپیلن و پلی استر کیفیت و زیبایی شبیه به الیاف طبیعی و همچنین مقاومت بالایی در برابر سوختگی دارد که از جمله دلایلی است که در آشپزخانه چون احتمال سوختگی بیشتر است از گلیم استفاده می کنند.

 

معایب گلیم فرش

از جمله معایبی که برای گلیم فرش های ماشینی می توان مطرح نمود تراکم پایین آن است که سبب ضخامت زیاد و خاب سفت آن شده و از آن نمی توان برای مکان هایی جهت نشستن مانند: پذیرایی و یا اتاق کودکان استفاده کرد چون بچه ها به فرشی احتیاج دارند که نرم و راحت باشد تا بتوانند روی آن ساعت ها بازی کنند. از جمله معایب دیگر گلیم، می توان به محدودیت طرح و نقشه ی آن اشاره کرد.

 

مزایا و معایب گلیم فرش و فرش نسبت بهم

گفتیم که قدمت گلیم فرش بیشتر از فرش است و از بارز ترین تفاوت آن می توان به بدون پرز بودن گلیم و پرز دار بودن فرش پرداخت. اغلب گلیم هایی که بافته شده ساخته ی ذهن انسان بوده ولی امکان ندارد انسان بتواند فرش را بدون نقشه ای ببافد. فرش طرح های بسیار متنوعی دارد که برای هر قسمت از خانه می توانید با دکوراسیون خانه آن را ست کنید اما طرح و نقشه های گلیم بسیار کمتر است. دستگاه و ماشین آلاتی که برای بافت گلیم فرش و فرش ماشینی دستبافتگونه استفاده می شود متفاوت است و همین امر باعث تفاوت طرح و زیبایی آن شده است. در فرش به دلیل تار و پود بیشتر، زمان بیشتری هم برای بافته شدن احتیاج دارد ولی در فرش گلیم احتیاجی به زمان زیادی نیست. نقشه هایی که برای فرش ماشینی درجه یک وجود دارد بسیار متنوع است، ولی برای بافت گلیم نقشه های محدودی وجود دارد که شما می توانید به راحتی انواع فرش ها و گلیم فرش را از سایت فرش کاشان مشاهده کنید.

نکات بعد از خرید گلیم فرش

از جمله نکاتی که می توان به آن پرداخت، مراقبت و نگهداری صحیح از گلیم است. شما باید بعد از دیدن لکه ای روی گلیم سریعا آن را پاک کنید، وگرنه برای همیشه آن لکه روی گلیم باقی خواهد ماند. برای شست و شوی گلیم بهتر است آن را به قالیشویی بدهید تا با دستگاه های مخصوص شست و شو شود تا گلیم فرش آسیب نبیند. توجه داشته باشید که نباید به طور مداوم گلیم را شست چون بافت آن نازک است و آسیب می بیند.

 

مرکز فروش گلیم فرش

شما می توانید از سایت فرش کاشان، گلیم فرش ماشینی مورد نظر خود را با قیمت پایین تر از نمایشگاه فرش، به دلیل خرید مستقیم از کارخانه سفارش بدهید و خریداری کنید. و اگر کیفیت و یا طرح گلیمی که سفارش دادید مشکلی داشت، سایت فرش کاشان قابلیت بازگشت گلیم به کارخانه را برای شما مقدور ساخته است و در صورتی که از گلیم فرش ماشینی استفاده نکرده باشید همان طرح مورد نظری که سفارش داده بودید را عودت و مجدد ارسال می کند.

خرید مستقیم فرش ماشینی از کارخانه فرش کاشان
نـظـرات کاربران

روش‌های سفارش از گروه تجاری فرش کاشان:

روش اول: خرید و سفارش فرش به صورت آنلاین از فروشگاه اینترنتی کارخانه فرش کاشان

روش دوم: خرید و سفارش به صورت تلفنی همراه با مشاوره رایگان از کارشناسان فنی ما 03155443195

روش سوم: سفارش و خرید فرش ماشینی از طریق ارسال پیام واتساپ ما 09133602885

روش چهارم: سفارش و خرید فرش از طریق دایرکت پیج اینستاگرام ما به آدرس Carpetkashancoir

روش پنجم: خرید و سفارش حضوری از نمایشگاه و کارخانه فرش کاشان حتما با هماهنگی قبلی