تولید و عرضه انواع فرش ماشینی کاشان

تاثیر تراکم در میزان عمر فرش ماشینی

تاثیر تراکم در میزان عمر فرش ماشینی

اهمیت تراکم در فرش ماشینی
عوامل موثر بر افزایش عمر فرش ماشینی با تراکم های مختلف
تراکم فرش چقدر باشه خوبه؟
تاثیر تولید با کیفیت بر عمر فرش ماشینی

یکی از مهم ترین پایه و اساسی که فرش های ماشینی و فرش دستبافت را بعد از تار و پود فرش تشکیل می دهد، شانه و تراکم فرش می باشد. انواع فرش های ماشینی با تراکم های مختلف مختص به خود بافته می شوند و شاید زیاد این سوال برای شما پیش آمده باشد که مثلا فرش 1000 شانه تراکم 3000 به چه معناست؟ آیا این تراکم تاثیری روی نوع بافت فرش می گذارد؟ به تعداد گره ها و یا ریشه های بافته شده در فرش به ازای هر متر مربع تراکم می گویند. تراکم 3000 بدین معناست که 3000 گره در طول این فرش ماشینی بافته شده است و تراکم تاثیر زیادی روی ظاهر و شکل فرش، قیمت فرش ماشینی و کیفیت فرش می گذارد. از مهم ترین عوامل موثر بر کیفیت فرش ماشینی تراکم آن می باشد که اگر با توجه به سبک زندگی که دارید فرش مناسب را خریداری کنید، میزان عمر فرش ماشینی یا فرش دستباف شما در صورتی که با نخ درجه یک نیز بافته شده باشد به صورت چشم گیری بالا خواهد رفت.

 

اهمیت تراکم در فرش ماشینی

در بافت فرش ماشینی دو اصطلاح شانه و تراکم را داریم که این دو واژه تراکم طولی و عرضی در فرش می باشد.
تراکم عرضی فرش ماشینی: منظور از تراکم عرضی همان شانه فرش می باشد و بدین معناست که یعنی 1000 ریشه در عرض فرش ماشینی در هر متر مربع بافته شده است.
تراکم طولی فرش ماشینی: منظور از تراکم طولی در فرش ماشینی همان تراکم 3000 است که می گوییم. همیشه مقدار عدد تراکم طولی فرش بیشتر از تراکم عرض آن می باشد و تراکم طولی به این معناست که 3000 گره در طول فرش ماشینی 1000 شانه بافته شده است.

شاید زیاد شنیده باشید که می گویند فرش های 500 شانه و فرش های 700 شانه، فرش هایی هستند که کهنه شدن در کارشان نیست! و تنها دلیل آن این است که این فرش ها دارای تراکم کمی هستند، یعنی هر چه تراکم فرش ماشینی کمتر باشد، فرش دارای ضخامتی بیشتر و کیفیت بالاتری خواهد بود. با پیشرفت صنایع و ماشین آلات و کارخانجات طی گذشت سال های پیش، همه روزه دستگاه های بزرگتر و جدیدتری برای بافت فرش های تراکم بالا تولید شد که این فرش ها به فرش های دستبافتگونه مشهور شدند. فرش 1200 شانه تراکم 3600 و فرش 1500 شانه تراکم 4500 از دسته فرش هایی هستند که برای تولید آن ها باید از دستگاه های بزرگ و پیشرفته تری در کارخانجات استفاده نمود. بدیهی است که هر چه تعداد گره برای بافت طولی فرش بیشتر شود به ماشین آلات فرش بافی پیشرفته تری نیازمند می شوند.

 

عوامل موثر بر افزایش عمر فرش ماشینی با تراکم های مختلف

هر چه شانه و تراکم فرش بالاتر می رود، فرش دارای ظرافت و لطافت و جلوه دو چندان نقشه فرش می شود. فکر اشتباهی که در سر عموم مردم برای خرید فرش ماشینی جا افتاده است این است که فکر می کنند هر چه شانه و تراکم فرش بیشتر شود، فرش هم دارای ضخامتی بیشتر می شود! اما اینگونه نیست بلکه هر چه میزان شانه و تراکم در فرش ماشینی بیشتر شود، تعداد گره هایی که باید در فرش بافته شود بالا می رود و فرش دارای بافتی فشرده می شود. برای اینکه تعداد گره بافته شده در فرش های تراکم بالا زیاد می شود باید قد نخ خاب ریشه های فرش را کوتاه در نظر بگیرند تا نقشه فرش ماشینی به خوبی دیده شود.

پس هر چه تراکم در فرش ماشینی بیشتر شود، فرش با تعداد گره یا ریشه بالاتری باید بافته شود که این بافت فشرده گره ها در کنار یکدیگر باعث می شوند تا فرش های تراکم بالا از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار باشند. اما عوامل مهم تری وجود دارند که به بالا رفتن میزان عمر فرش ماشینی کمک می کنند که در ادامه به آن ها می پردازیم. ما فرش هایی اعم از فرش 700 شانه تراکم 2550، فرش 1000 شانه تراکم 3000، فرش 1200 شانه تراکم 3600 و فرش 1500 شانه تراکم 4500 داریم و در حال حاضر این فرش ها جزء فرش های ماشنی پر فروش در بازار فرش می باشند. ضخامتی که فرش 700 شانه دارد از فرش 1500 شانه بسیار بیشتر می باشد و فرش با شانه و تراکم پایین بافتی تو خالی تر نسبت به فرش های تراکم بالا دارند.

تاثیر جنس نخ در میزان عمر فرش ماشینی

چیزی که شانه و تراکم را در فرش ها تشکیل می دهد در درجه اول نوع نخ بافته شده در آن می باشد، چرا که اگر نخ تار و پود در بافت فرش نباشد اصلا شانه و تراکمی وجود نخواهد داشت. فرش های ماشینی برای اینکه از کیفیت بالا و عمر و دوام بالایی برخوردار باشند در درجه اول باید جنس نخ تار و پود آن پنبه درجه یک باشد و بعد از آن نوع نخی که در فرش ماشینی بافته می شود بسیار مهم است. بهترین نخی که در بازار فرش ماشینی وجود دارد نخ آکریلیک می باشد که بسیاری از تولید کنندگان فرش هایی با عنوان فرش آکریلیک به فروش می رسانند در صورتی که مشتری متوجه نمی شود و فرشی با الیاف پلاستیکی و بی کیفیت خریداری می کند. نخ آکریلیک از بهترین نخ هایی است که در بافت فرش ماشینی استفاده می شود و این نخ از استحکام و دوام بسیار بالایی برخوردار می باشد که راهکار های افزایش طول عمر فرش ماشینی از مهم ترین نکات کاربردی می باشند که با رعایت کردن آن ها می توانید طول عمر فرش ماشینی را با توجه به سبک زندگی خود افزایش دهید و قبل از خرید فرش ماشینی با دانستن این روش ها می توانید فرش اصل را از فرش بی کیفیت به آسانی تشخیص دهید.

دسته دیگری از نخ ها هستند که اگر در فرش های سالن پذیرایی و فرش های تراکم بالا بافته شوند عمر فرش به شدت کم می شود. نخ پلی استر، پلی پروپیلن از دسته نخ هایی هستند که از دوام بالایی برخوردار نمی باشند و در اثر پاخور زیاد بعد از چند ماه ظاهر خود را از دست می دهند. نخ آکریلیک اصل اگر در بافت فرش ماشینی استفاده شود، فرش ماشینی در برابر پاخور زیاد، نور مستقیم آفتاب، در برابر حرارت اجسام داغ و... مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می دهد. فرش های ماشینی که با نخ آکریلیک بافته می شوند را با عمل هیت ست کردن، فرشی فاقد پرزدهی تولید می کنند که کیفیت بی نظیر فرش را به راحتی در فرش های آکریلیک با تراکم های مختلف می توانید مشاهده کنید.

تاثیر دستگاه بافت در میزان عمر فرش ماشینی

دستگاه بافت فرش های ماشینی تراکم پایین با فرش های تراکم بالا متفاوت می باشد. چرا که فرش 1200 شانه را نمی توان با دستگاه فرش 700 شانه بافت چون دستگاه بافت فرش ماشینی 1200 شانه بزرگتر و پیشرفته تر از دستگاه فرش 700 شانه می باشد و همانطور که فرش تراکم بالا برای اولین بار به تولید رسید، دستگاه بافنده فرش تراکم بالا نیز همزمان برای تولید این فرش تولید شد. بعضی از کارخانجات با دستگاه فرش 1200 شانه ممکن است فرش 700 شانه را تولید کنند که کیفیت فرش به شدت پایین می آید و شما در نگاه اول در زمان خرید متوجه این معضل نخواهید شد. پس قبل از خرید فرش ماشینی درجه یک ابتدا از مکانی که می خواهید فرش ماشینی خریداری کنید اطمینان خاطر پیدا کنید.

 

تراکم فرش چقدر باشه خوبه؟

دانستن خصوصیات فرش بر اساس تراکم قبل از خرید فرش ماشینی امری بسیار مهم می باشد و طی تجربه ای که در فروش فرش های ماشینی داشته ایم از فرش هایی که تراکم های بالایی دارند در مکان های لوکس و خاص استفاده می کنند. فرش 700 شانه ماشینی و فرش 1000 شانه دارای ضخامت زیادی می باشند که این ضخامت زیاد فرش ماشینی آکریلیک باعث شده است تا فرش های تراکم پایین در برابر پاخور مقاومت بسیار خوبی از خود نشان دهند. منازلی که نشستن روی زمین را ترجیح می دهند، اغلب فرش های تراکم پایین را خریداری می کنند چرا که ضخامت زیاد این فرش، نشستن روی زمین را دشوار نمی کند. فرش هایی که دارای تراکم پایینی هستند از تعداد گره کمتری برای بافت آن ها استفاده می شود که طول عمر بسیار زیادی خواهند داشت.

فرش های 1200 شانه تراکم 3600 و فرش 1500 شانه تراکم 4500 در بافت خود تعداد نخ بسیار بالایی دارند و برای اینکه این تعدد نخ بالا باعث نشود که نقشه فرش به خوبی دیده نشود ارتفاع نخ خاب فرش را کم در نظر گرفته و از نخ آکریلیک باریک تری به دلیل تراکم بالا برای بافت این فرش های ماشینی استفاده می شود تا نقشه فرش به خوبی دیده شود. این فرش های تراکم بالا به دلیل داشتن تعداد گره بالا از استحکام بسیار خوبی بهره می برند اما به دلیل اینکه ضخامت فرش کم است، برای منازل لوکسی مناسب می باشد که روی زمین نمی نشینند و مبلمان را دور فرش ها می چینند.

اگر از دسته افرادی هستید که منازلی شلوغ و پر رفت و آمد دارید، فرش های تراکم پایین را خریداری کنید چون دارای استحکام و قابلیت برگشت پذیری خیلی خوبی می باشند. فرش های تراکم پایین چون نخ خاب هایی بلند دارند هر چقدر که شسته شوند و در معرض رفت و آمد زیاد قرار بگیرند نخ های فرش روی هم نمی خوابند و فرش بعد از مدتی ظاهر خود را از دست نمی دهد.
اما فرش های تراکم بالا در کنار استحکام بالایی که به دلیل تعداد گره بالا و بافت فشرده دارند، نخ خاب کوتاه بافته شده در این فرش باعث می شود که اگر فرش تراکم بالا در معرض پاخور و رفت و آمد زیادی قرار بگیرد، فرش بعد از مدتی ظاهر خود را از دست می دهد و نخ ها بعد از چند سال روی یکدیگر تنیده می شوند. اما فرش های تراکم بالا برای منازل کم رفت و آمد و لوکس بهترین گزینه می باشند، چرا که با توجه به تراکم بالا هم طول عمر فرش بالا خواهد بود و هم از نظر ظاهری جلوه ای بی نظیر و شیک به منازل ویلایی و لوکس خواهد داد.

 

تاثیر تولید با کیفیت بر عمر فرش ماشینی

فرش چه تراکم بالا باشد و یا با تراکم پایین باشد، چیزی که در درجه اول از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد این است که فرش را از مکانی خریداری کرده باشید که فرش ماشینی را با نخ تار و پود اصل بافته باشند. جنس نخ بافته شده در بافت فرش ماشینی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد که مستقیم روی کیفیت فرش ماشینی و دستباف تاثیر می گذارد. فروشگاه فرش کاشان سابقه ای چند ساله در فروش اینترنتی فرش ماشینی درجه یک دارد و سایت فروشگاهی فرش کاشان از همه نظر دارای اعتبار می باشد که تمامی نماد هایی که از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد به این سایت فروش تخصصی فرش داده شده است را می توانید مشاهده کنید. فروشگاه فرش کاشان، فرش های ماشینی را نیز به صورت حضوری و مستقیم از درب کارخانه به فروش می رساند که برای تولید فرش های ماشینی با تراکم های مختلف از بهترین دستگاه ها و بهترین الیاف برای تولید فرش ماشینی استفاده کرده است.

برای خرید فرش ماشینی درجه یک می توانید با کارشناسان فروش فرش کاشان در ارتباط باشید و با توجه به استفاده و سبک زندگی که دارید فرش مناسب منزل خود را خریداری کنید. با توجه به اینکه فرش های تراکم بالا دارای قیمت هایی بسیار بالا نیز می باشند، قدرت خرید برای خرید این فرش ها کم شده است که فروشگاه فرش کاشان، فروش اقساطی و بدون بهره فرش ماشینی را برای تمامی مشتریان خود در نظر گرفته است.

خرید مستقیم فرش ماشینی از کارخانه فرش کاشان
نـظـرات کاربران

روش‌های سفارش از گروه تجاری فرش کاشان:

روش اول: خرید و سفارش فرش به صورت آنلاین از فروشگاه اینترنتی کارخانه فرش کاشان

روش دوم: خرید و سفارش به صورت تلفنی همراه با مشاوره رایگان از کارشناسان فنی ما 03155443195

روش سوم: سفارش و خرید فرش ماشینی از طریق ارسال پیام واتساپ ما 09133602885

روش چهارم: سفارش و خرید فرش از طریق دایرکت پیج اینستاگرام ما به آدرس Carpetkashancoir

روش پنجم: خرید و سفارش حضوری از نمایشگاه و کارخانه فرش کاشان حتما با هماهنگی قبلی