تولید و عرضه انواع فرش ماشینی کاشان

مقايسه قيمت فرش 1500 شانه مشهد با کاشان

نام نویسنده: امیرحسین عطاپور
مقايسه قيمت فرش 1500 شانه مشهد با کاشان

تاریخچه بافت فرش 1500 شانه
وجه تمایز و تفاوت فرش مشهد با کاشان
قیمت فرش 1500 شانه به چه فاکتور هایی وابسته است؟
مزایا و معایب فرش 1500 شانه
تاثیر شرکت تولید کننده در قیمت فرش

در مقاله مقايسه قيمت فرش 1500 شانه مشهد با کاشان قصد داريم تا ابتدا شما خواننده عزيز را با ويژگي‌هاي اين محصول جذاب و پر فروش آشنا کنيم، سپس به بررسي اين دو شهر که هر دو نيز در تامين فرش 1500 شانه نقش بسزايي دارند، می‌پردازیم تا ببینیم در این رقابت سخت کدام شهر در حوزه‌ی قیمت فرش 1500 شانه برتری دارد.

 

تاريخچه بافت فرش 1500 شانه

تقريبا 40 سالي از توليد و پيدايش فرش ماشيني در کشورمان مي‌گذرد. در ابتداي دهه 50 بود که اولين قالي هاي ماشيني در کارخانه هاي مخمل و ابريشم کاشان توسط دستگاه هاي مخمل بافي و ژاکارد بافته شد و به مرحله توليد رسيد. اما در بحث تاريخچه بافت فرش 1500 شانه مي توان بيان نمود که؛ با پيشرفت روز افزون و لحظه‌اي تکنولوژي در سال هاي اخير و ورود دستگاه‌هاي بافت فرش 1500 شانه به کشورمان تاثير بسيار زيادي در پيشرفت صنعت فرش ماشيني داشته است و همچنين سبب پيشرفت هاي چشمگيري در اين زمينه شده است، علاوه بر ان موجب توليد محصولات بسيار زيبا و لوکسي مانند فرش 1500 شانه شده است که مردم جامعه به خوبي از ان استقبال نموده اند و محبوبيت خاصي را به خود اختصاص داده است.

 

وجه تمايز و تفاوت فرش مشهد با کاشان

يکي از ويژگي‌هاي مهم فرش 1500 شانه تراکم 4500، توانايي توليد آن است، دستگاه‌هايي که بتوانند اين محصول را ببافند تعدادشان در کشور که چه عرض کنم بلکه در جهان، محدود است ولي مي توان اين موضوع را بيان کرد که ايران جزء کشورهاي پيشگام و مهم در اين زمينه است. اما اگر بخواهيم در ايران مقايسه‌اي را در اين زمينه داشته باشيم بايد خدمتتان عرض کنم که در زمينه تعداد دستگاه قالي بافي شهر مشهد با توجه به مساحت گسترده‌اي که دارد نسبت به شهر کاشان، از اين حيث عقب مانده است و تنها چند کارخانه بافندگي توانايي توليد اين محصول را دارند در صورتي که در شهر کاشان به نسبت مساحت کمتر تعداد 700 کارخانه فعال در زمينه توليد فرش موجود است که بسياري از آنها توانايي توليد فرش 1500 شانه را دارند و اين موضوع سبب تراکم بالاي کارخانه‌هاي قالي بافي در شهر کاشان شده است.

در مسئله قيمت نيز درست است که رقابت بين اين دو شهر بسيار زياد است و همين موضوع سبب کاهش تفاوت قيمت ميان اين دو شهر شده است اما براي نمونه مي توان مقايسه اي را انجام داد، در بحث قيمتي، قيمت فرش 12 متري 1500 شانه کاشان نسبت به قيمت فرش نگين مشهد 1500 شانه جايگاه پایین‌تری دارد، در حالي که از لحاظ کيفيت، فرش هاي 1500 شانه کاشان از فرش هاي 1500 شانه مشهد کیفیت بالاتری دارد.

 

کاشان مهد توليد فرش 1500 شانه در جهان

 شهر کاشان به عنوان مرکز توليد فرش ماشيني در دنيا، همواره تلاش نموده تا در استفاده از مدرن ترين و به روز ترين تکنولوژي ها و دستگاه هاي توليدي قالي، پيش گام باشد. به همين منظور کاشان اولين شهري است که توانست به توليد فرش 1500 شانه برسد. فرش 1500 شانه کاشان با داشتن بالاترين کيفيت مواد توليدي و رعايت تمامي استاندارد هاي بين المللي، بهترين گزينه اي است که مي توان براي صادرات به کشور هاي ديگر مد نظر داشت. به همين منظور قالي هاي 1500 شانه اي که توسط کاشان به توليد مي رسند به موجب کيفيت بالا، به کشور هايي نظير آمريکا و انگليس که داراي بالاترين سطح استانداراد و وجود قوانين سختگيرانه اي هستند، صادر مي‌شوند.

اما از سويي ديگر، فرش هاي توليدي در شهر مشهد نيز از کيفيت بالايي برخوردارند و سالانه حدود 2400000 متر مربع از مساحت توليدي فرش را به خود اختصاص داده است در حالي که در سال 1356 تنها اين رقم به عدد 240000 متر مربع مي رسيد و اين میزان رشد در کمتر از 5 دهه واقعاً شگفت انگیز است.

 

قيمت فرش 1500 شانه به چه فاکتور هايي وابسته است؟

اگر بخواهم به طور کلي به موضوع قيمت فرش 1500 شانه به چه فاکتور هايي وابسته است؟ بپردازيم بايد بيان کنم که قيمت فرش 1500 شانه تراکم 4500 به فاکتور هايي نظير جنس نخ استفاده شده در بافت فرش، شانه و تراکم بالايي که در اين محصول موجود است، طرح و تعداد رنگي که در زمينه قالي به کار برده شده و در اخر و مهمترين موضوع، رقابت شرکت ها در بازار و همچنين شرايط شرکت توليد کننده مربوطه، وابسته است.

اما اگر بخواهم نکته اي را در اين مورد به شما بيان کنم اين است که به طور کلي قيمت فرش 1500 شانه 12 متري و 6 متري، نسبت به قیمت قالي 9 متري با همين شانه و تراکم، به صرفه تر است. زيرا در زمان توليد قالي 9 متري مقداري نخ به هدر مي رود که مبلغ آن از خريدار دريافت مي شود. خوب است بدانيد يکي از فاکتور هايي که در هنگام خريد فرش 1500 شانه به شما کمک شاياني مي کند اين است که به دليل وجود طرح ها و رنگ هاي گوناگون در سطح قالي، مي توان آن را با انواع دکوراسيون هاي مدرن و کلاسيک تطبيق داد و با انواع مبلمان سلطنتي و راحتي ست نمود. 

جنس نخ استفاده شده در قيمت فرش تاثير دارد؟

اگر شما هم اين سوال در ذهنتان به وجود آمده است که جنس نخ استفاده شده در قيمت فرش تاثير دارد؟ بايد پاسخ بدهم، صد در صد. يکي از مهم ترين عوامل تعيين کننده قيمت، جنس نخ استفاده شده در بافت فرش است. عموما جنس نخ به دو صورت است: الياف طبيعي، که بيشتر در توليد فرش هاي دستبافت که قيمت بسيار زيادي دارند استفاده مي شود و الياف مصنوعي. اما الياف مصنوعي نيز انواع و اقسامي دارند که مرغوب ترين و با ارزش ترين آنها که در بافت بهترين فرش 1500 شانه استفاده مي شود؛ اکريليک هيت ست شده است. به طور کلي يک فرش داراي سه نوع جنس نخ است.

  • نخ تار: نوعي نخ است که به صورت عمودي در چله کشي فرش به برده مي شود که جنسش از پلي استر و پنبه است.
  • نخ پود: نخي که به صورت افقي در بافت قالي چله کشي مي شود و جنس آن از جوت يا کنف است که به طور کلي از کشور بنگلادش وارد مي شود.
  • نخ خاب: نخ خاب تنها نخي است که مي توان آن را با چشم ديد و جنس و لطافت فرش به آن وابسته است. جنس نخي که در خاب فرش 1500 شانه تراکم 4500 به کار برده مي شود، اکريليک هيت ست شده است که به دليل ظرافت و مقامتي که دارد باعث مي شده تا در هنگام بافته شدن محصول در کارخانه توليدي توسط دستگاه هايي که از سرعت و ظرافت بسيار بالايي برخوردارند، دچار اسيب و پارگي نشود و محصولي با بالاترين کيفيت و استاندارد هاي جهاني به توليد برسد.

شانه و تراکم فرش 1500 شانه

مفهوم ديگري که بر روي قيمت فرش بسيار تاثير گذار است شانه و تراکم فرش 1500 شانه است. اما اين شانه و تراکم بيان گر چيست و چه کاربردي دارد که در خريد قالي بسيار به کار برده مي شود. شانه فرش يا همان تراکم عرضي فرش؛ به تعداد گره ي موجود در هر متر مربع از عرض فرش، شانه فرش مي گويند که در فرش ماشيني 1500 شانه تعداد اين گره ها در هر 1 متر مربع از عرض قالي به عدد 1500 مي رسد.

تراکم فرش نيز به تعداد گره هاي موجود در هر متر مربع از طول فرش تراکم طولي يا تراکم فرش مي گويند، در فرش هاي 1500 شانه تراکم 4500 تعداد گره هاي موجود در هر متر مربع از طول فرش به عدد 4500 گره مي رسد؛ اما براي راحتي در شمردن تعداد گره، مي توان 10 سانتي متر از لبه عرض يا طول فرش را انتخاب کرد و تعداد گره هاي آن را شمرد که در مورد عرض فرش 1500 شانه تعداد اين گره ها بايد به عدد 1500 برسد.

تاثير قيمت بر طرح و تعداد رنگ در فرش 1500 شانه

ايا تاثير قيمت بر طرح و تعداد رنگ در طرح فرش 1500 شانه جمله درستي است يا خير؟ مسلماً هر چه شما بيشتر هزينه کنيد جنس و کالايي مرغوب تر را مي توانيد خريداري کنيد. اما يکي از نکاتي که در قيمت فرش 1500 شانه کاشان و قيمت فرش 1500 شانه 12 متري مشهد تاثيرگذار است، طرح و تعداد رنگ هاي موجود در قالي است.

اگر بخواهيم به مشهور ترين طرح بافته هاي 1500 شانه اشاره کنيم علاوه بر طرح گل برجسته که کمي بعد درباره آن توضيح مختصري داده شده، فرش طرح افشان از پرفروش ترين طرح ها هستند. براي مثال از جمله دلايل اختلاف قيمت فرش 1500 شانه گل برجسته با قالي 1500 شانه ساده مي توان به شرايط خاص توليد فرش 1500 شانه گل برجسته اشاره داشت. يکي از نکات جالب درباره قالي هاي گل برجسته اين است که عملا هيچ دستگاه فرش ماشيني توانايي توليد قالي گل برجسته را ندارد و تمامي قالي ها به صورت صاف و يکدست توسط دستگاه هاي توليدي به توليد مي رسند، پس سوال اينجاست فرش 1500 شانه گل برجسته چگونه توليد مي شود؟

در فرش 1500 شانه گل برجسته علاوه بر نخ اکريليک استاندارد که در توليد و بافت تمام قالي هاي معمولي و استاندارد به کار مي رود از نخ ديگري به نام اکريليک هايباک نيز استفاده مي شود و همين نکته باعث افزايش زيبايي و برجستگي سطح قالي و همچنين تفاوت قيمت فرش 1500 شانه گل برجسته با قالي 1500 شانه ساده مي شود.

همچنين هر چه تعداد رنگ به کار برده شده در محصول بيشتر باشد قيمت آن نيز به دليل استفاده از تعداد پالت رنگ بيشتر، افزايش مي يابد. اما هنگام خريد فرش بهتر است علاوه بر قيمت و شهر توليدي که تاثير به سزايي در کيفيت فرش دارد، به سليقه خود و همچنين کاربرد قالي مورد نظر توجه داشته باشيم. براي مثال در بحث قيمتي، درست است که فرش افشان 1500 شانه در مقايسه با فرش هایی با شانه و تراکم پایین تر قیمت بیشتری دارد، اما براي استفاده در مکان هايي که تردد زياد است يا براي استراحت و نشست و برخاست به دلیل ارتفاع کم نخ خاب، مناسب نیست؛ بلکه بيشتر براي مکان‌هايي مانند پذيرايي از مهمان که کمتر رفت و آمد صورت مي‌گيرد مورد استفاده است.

يا در مثالی دیگر درست است که فرش 1500 شانه 8 رنگ نسبت به قالي هاي 1500 شانه با تعداد رنگ بيشتر از قيمت کمتري برخوردار است اما امکان دارد شخصي که قصد خريد فرش 1500 شانه تراکم 4500 را دارد، قالي با تعداد رنگ کمتر مد نظرش باشد و اين سليقه شما است که در خريد فرش 1500 شانه تاثير مي گذارد.

 

مزايا و معايب فرش 1500 شانه

زماني که بحث مزايا و معايب فرش 1500 شانه در ميان است مي توان به ويژگي هاي زيادي اشاره داشت. از جمله مزاياي اين محصول؛ مي توان به ظرافت و زيبايي بافت قالي که به دليل استفاده از نخ هايي با بالاترين کيفيت و ظرافت در فرايند توليد است اشاره داشت که سبب شده تا شباهت بسياري با قالي دستباف داشته باشيم؛ همچنين به دليل اين که ايرانيان از دير باز عاشق هنر و کارهاي هنري هستند استقبال بسيار خوبي را نسبت به خريد فرش 1500 شانه داشته اند و اين قالي ها به دليل توليد در ابعاد متنوع و زياد براي انواع فضاهاي کوچک و بزرگ مناسب و قابل استفاده هستند.

هر کالا و محصولي در کنار مزايايي که دارد قطعاً معايبي نيز دارا است. يکي از معايبي که فرش 1500 شانه دارد، نمي توان آن را در خانه شست و تميز نمود؛ به دليل تراکم بالاي سطح قالي شرايط شستشوي خاصي دارد که حتما باید آن را به قالیشویی سپرد و همان طور که پیش تر نیز گفتیم به دليل ارتفاع نخ خاب کمي که دارد براي استفاده در محيط هاي پر تردد مناسب نباشد. اما به خاطر زيبايي و کيفيتي که دارد باعث شده است تا در کنار قيمتي نسبتا بيشتر آن در مقايسه با قالي هاي با تراکم پايين تر از محبوبيت و فروش بسیار خوبي برخوردار باشد.

 

تاثیر شرکت توليد کننده در قیمت فرش

همان طور که پيش تر نيز بيان کرديم شرکت توليد کننده تاثير بسزايي در قيمت تمام شده براي فرش دارد. برندهای معتبر فرش 1500 کاشان و مشهد بسیار زیاد هستند اما در شهر کاشان به دليل وجود کارخانه هاي بسیار زياد و همچنين لقب گرفتن به عنوان پايتخت فرش جهان، فضاي رقابتي بسيار سختي در فضاي شهر حاکم است که اين موضوع سبب شده است تا علاوه بر کيفيت بسيار بالاي فرش هاي توليدي، قيمت تمام شده براي مشتري بسيار معقول و به صرفه تر باشد براي مثال قيمت فرش 1500 شانه محتشم کاشان و فرش زمرد کاشان 1500 شانه نسبت به قيمت فرش زمرد مشهد 1500 شانه کمتر است در حالي که کيفيت آن نيز مي تواند بالاتر باشد.

اما در کل شهر مشهد نيز به عنوان يکي از شهرهايي که در توليد قالي تبحر خاصي دارد توانسته است فرش هاي بسياري را با کيفيت خوب به بازار عرضه کند و در اين زمينه جايگاه خاص خود را حفظ کرده است. اما در مقابل شهر کاشان نسبت به شهر مشهد به دلیل تعداد زیاد شرکت ها و رقابت سنگین، از جايگاه بالاتري نسبت به قیمت و کیفیت برخوردار است.

خرید مستقیم فرش ماشینی از کارخانه فرش کاشان
نـظـرات کاربران

روش‌های سفارش از گروه تجاری فرش کاشان:

روش اول: خرید و سفارش فرش به صورت آنلاین از فروشگاه اینترنتی کارخانه فرش کاشان

روش دوم: خرید و سفارش به صورت تلفنی همراه با مشاوره رایگان از کارشناسان فنی ما 03155443195

روش سوم: سفارش و خرید فرش ماشینی از طریق ارسال پیام واتساپ ما 09133602885

روش چهارم: سفارش و خرید فرش از طریق دایرکت پیج اینستاگرام ما به آدرس Carpetkashancoir

روش پنجم: خرید و سفارش حضوری از نمایشگاه و کارخانه فرش کاشان حتما با هماهنگی قبلی