تولید و عرضه انواع فرش ماشینی کاشان

همه چیز در مورد فرش 1500 شانه طرح افشان

نام نویسنده: امیر مفیدی نژاد
همه چیز در مورد فرش 1500 شانه طرح افشان

چرا فرش های سبک افشان به این نام شهرت یافته اند؟
کاربرد فرش افشان 1500 شانه در دکوراسیون منزل
انواع طرح فرش 1500 شانه افشان
کیفیت فرش های افشان 1500 شانه
قیمت فرش های 1500 شانه طرح افشان

فرش های لچک ترنج تا سالیان متعددی انحصار بازار فرش را در دست خود گرفته بود و کمتر کسی یافت می‌شد طرح و سبک قالی او از این سبک پیروی نکند اما اخیراً چند سالی است که فرش های 1500 افشان با طرح‌های جدید زیبا و چشم نوازی که دارند این انحصار چندین و چند ساله شکسته اند و در این مدت نه چندان طولانی محبوبیت و طرفداران بسیاری را به دست آورده اند. این فرش ها به دلیل نداشتن ترنج تمرکز بر مرکزیت فرش را محدود و یا حتی از بین برده می‌برند و اینگونه فضای منزل را بزرگتر جلوه می‌دهند. این نوع فرش ها دارا پیوستگی بسیار خاصی است گویی طراح با یک بار گذاشتن قلم بر روی کاغذ آنها را طراحی کرده به همین خاطر است که اگر بیننده ای سر یکی از طرح‌های اسلیمی ‌و ختابی را دنبال کند کار بسیار دشواری است که بخواهد به انتهای آن برسد. 

شایان به ذکر است که جدیداً طراحان قالی برای فرش های 1500 شانه طرح افشان، ترنج‌های بسیار کوچکی در وسط قالی طراحی می‌کنند و این موضوع تنوع فرش های 1500 شانه افشان را بالا برده است. همچنین بر خلاف سبک لچک ترنج وجود تقارن در این سبک فرش الزامی نیست ولی در بعضی از فرش های این سبک یافت می‌شود. اگر می‌خواهید همه چیز را در مورد فرش 1500 شانه طرح افشان بدانید با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

 

چرا فرش های 1500 شانه سبک افشان به این نام شهرت یافته اند؟

اگر تا اکنون فرش های 1500 شانه سبک افشان را دیده باشید حتما متوجه شده اید که این فرش ها با استفاده از طرح‌ها و نقوش مختلف اما پراکنده طراحی شده اند. در واقع چون این طرح‌ها در سراسر قالی پک افشانده شده اند به این سبک فوق العاده زیبا افشان می‌گویند. البته چون فرش های افشان بدون ترنج هستند لذا در بین عموم مردم به این سبک قالی فرش بدون ترنج هم می‌گویند.

 

کاربرد فرش افشان 1500 شانه در دکوراسیون منزل

کاربرد فرش طرح افشان 1500 شانه در دکوراسیون منزل شامل طیف بسیار وسیع و گسترده‌ای است شما باید در انتخاب فرش افشان 1500 شانه به نکات متفاوتی از جمله دکوراسون، میزان نور، اندازه و... محل قرار گیری فرش دقت فرمائید. همان طور که ذکر شد فرش های افشان 1500 شانه به سبب نداشتن ترنج در وسط قالی فضای مکان را بزرگ‌تر نشان می‌دهند نسبت به فرش های لچک ترنج گزینه‌ی مناسب تری برای خانه های کوچک است.

البته رنگ فرش مورد نظر هم در نشان دادن کوچک بودن و یا بزرگ بودن محل مورد نظر بسیار اثرگذار است برای مثال اگر در فضایی کوچک می‌خواهید فرش را پهن کنید بهتر است فرش افشان خود را در رنگ‌های کرم و سفید تهیه نمائید و به عکس اگر اندازه‌ی اتاق شما بزرگ است و آفتاب زیادی به آن تابیده می‌شود، طرح فرش افشان سرمه ای، طوسی و فیلی توصیه می‌شوند. تنوع رنگ در این سبک بسیار بالا است و این مهم سبب شده تا افراد طرفدار این نوع سبک از لحاظ ست کردن فرش های طرح افشان با دکوراسیون‌های خانه‌ی خود هیچ دقدقه ای نداشته باشند. در ضمن فرش هایی که به سبک اقشان طراحی شده اند با مبل‌های سلطنتی ساده و مبلمان‌ راحتی، راحت‌تر ست می‌شوند.

فرش 1500 شانه افشان در دکوراسیون منزل

 

 این سبک طراحی فرش جلوه و زیبایی بی بدیل و بی نظیر خود را دکوراتیو‌های مدرن بهتر نمایان می‌سازند البته ممکن است در بعضی مواقع در دکوراسیون‌های کلاسیک نیز به کار گرفته شوند اما چون به علت نداشتن لچک و ترنج حالت سنتی و کلاسیک خود را از دست داده است استفاده از آنها در دکوراسیون‌های مدرن پیشنهاد ما است. در ضمن فرش 1500 شانه به خاطر زیبایی و ظرافت بی نظیری که دارد بیشتر به عنوان یک کالای زینتی محسبوب می‌شود و در صورت استفاده در اماکن شلوغ و یا قرار گیری اجسام سنگین روی آنها آسیب می‌بیند. از این رو ما استفاده از فرش های 1500 طرح افشان را در اماکن پر رفت و آمد اصلاً توصیه نمی‌کنیم.

 

انواع طرح فرش 1500 شانه افشان

تمامی‌سبک‌ها نوعی الگو و قاعده برای طراحی فرش هستند و استفاده در آنها می‌توان انواع نقوش را با حفظ و پیروی از آن الگو و قاعده به کار بست. از این رو فرش های طرح افشان در نقوش مختلفی طراحی می‌شوند و این نقوش تنوع فرش های افشان را بسیار بالا برده و انتخاب طرح های افشان را برای افراد با سلایق و علایق مختلف مقدور و آسان کرده است. در ادامه‌ی مقاله به انواع نقوش فرش 1500 شانه طرح افشان می‌پردازیم.

طرح افشان ختایی

نقوش ختایی طرح‌هایی هستند که بر اساس و منشا آنها گیاهان است. برای مثال گل‌های واقعی سه بعدی را به صورت دو بعدی طراحی کرده و سپس از این طرح در طراحی قالی استفاده می‌کنند. البته در طراحی فرش های طرح افشان ختایی می‌توان افزون بر نقوش ختایی از نقش‌های دیگر نیز استفاده کرد اما باید مراقب بود که میزان استفاده از سایر نقش‌ها نسبت به نقوش ختایی افزایش نیابد. فرش های افشان 1500 شانه به علت گل برجستگی زیبایی این گل‌های خاص را چندین برابر می‌کنند.

طرح افشان شاخه پیچ

منظور از شاخه پیچ یعنی اینکه طراح باید با استفاده ظرافت و دقت فرش را به گونه ای طراحی کند که زنجیره ای از این گل‌های مینیاتوری دو بعدی به وجود بیاورد که گویی در هم پیچییده اند و نگذارد اکه این زنجیره قطع شود. مهم ترین اصل در این سبک این است که باید از گل ها و ساقه ها به صورت پیچیده در هم استفاده شود. این نوع طرح افشان اغلب فرش های شلوغی را به وجود می‌آورد. در این سبک فرش به سبب وجود نقوش، ساقه‌ها و گل‌های پیوسته و پیچیده در هم، اگر فرش با تراکم عرض (شانه) 1500 بافته و در نتیجه گل برجسته باشد تاثیر فوق العاده ای در افزایش زیبایی این طرح خواهد داشت به طوری که در نگاه اول انگار واقعا در فضایی سه بعدی ساقه‌ها و گل‌ها در هم پیچیده اند و صحنه‌ای فوق العاده زیبا را به وجود می‌آورد.

طرح افشان ترنج دار

همان طور که گفته شد به دلیل تفاوت سلیقه‌ها و ایجاد تنوع، در طراحی‌های جدید، طراحان، ترنج کوچکی در وسط فرش های افشان 1500 شانه ایجاد می‌کنند. حال ممکن است این سوال پیش بیاید که با اضافه کردن ترنج به فرش های طرح افشان این فرش ها چه تفاوتی با فرش های ترنج خواهند داشت؟ در فرش های ترنج و لچک ترنج بر خلاف فرش های 1500 شانه طرح افشان پیوستگی نقوش جزو ارکان اصلی طراح نیست ولی این نکته در طراحی فرش های افشان حائز اهمیت است و طراح به آن توجه ویژه ای دارد ثانیاً رنگ نقوش به کار رفته در اطراف ترنج با رنگ خود ترنج در فرش های طرح افشان ترنج دار مطابقت دارد در حالی که در فرش لچک ترنج انطباق رنگ ترنج با لچک‌ها حائز اهمیت است.

طرح افشان بندی 

در این طرح گوشه ای از فرش با گل‌ها و نقوش طراحی می‌شود سپس آن طرح را از طول و عرض قرینه می‌کنند تا تمام صفحه را بگیرد مهم ترین ویژگی که فرش های طرح بندی داراست، ویژگی تکراری بودن نقوش است. در ضمن در بسیاری از این نوع فرش ‌ها به دلیل قرینه بودن یک نقش در سراسر قالی تقارن عرض یا طولی و یا هر دو یافت می‌شود.

طرح افشان حیوانات

فرش های طرح افشان حیوانات بسیار نادر است و کمتر کسانی یافت می‌شوند که از این نوع فرش های افشان را داشته باشند. رکن اصلی و مهمترین موضوع در طراحی این نوع فرش این است که تصاوبر حیوانات باید به صورت مینیاتوری و دو بعدی توسط طراح طراحی شود و بعد با استفلده از اصول و قواعد فرش طرح افشان از این تصاویر دو بعدی مینیاتوری در طراحی فرش استفاده شود به همین دلیل به این نام شهرت یافته اند.

طرح افشان گل اناری 

اگر در طراحی فرش تاکنون اندکی تحقیق کرده باشید حتما در این حوز نام نقش گل اناری را شنیده اید. این گل دو بعدی به موجب شباهتی که با گل انار دارد، گل اناری نام دارد و از معروف ترین گل‌های طراحی فرش محسوب می‌شوند. در فرش های افشان گل اناری به علت اینکه از این گل به عنوان گل اصلی استفاده می‌شود به این نوع فرش ها، قالی‌های طرح افشان گل اناری می‌گویند.

طرح افشان دسته گل 

قبل از اینکه بخواهیم درباره‌ی این نوع فرش صحبت کنیم شما باید با نقوش کومه‌ای و دسته گل در طراحی فرش آشنا باشید. نقوش کومه‌ای نقوشی هستند که گل‌های مینیاتوری موجود در آنها به صورت دسته استفاده شده اند به همین دلیل به آنها دسته گل هم می‌گویند. در فرش های طرح افشان 1500 شانه دسته گل کومه‌ها و دسته گل‌ها نقوش اصلی هستند و گل‌ها به صورت دسته‌های به هم پیوسته در این سبک به کار برده می‌شود. در صورت اینکه این سبک فرش افشان به صورت 1500 شانه و گل برجسته بافته شده باشد نقوش دسته گل زیبایی کم نظیری را به نمایش می‌گذارد.

طرح افشان اسلیمی

نقوش اسلیمی ‌جزو معروف ترین نقوش طراحی فرش هستند. در فرش های طرح افشان اسلیمی طراح با استفاده از نقوش اسلیمی ‌فرش را طراحی می‌کند. این نوع فرش ‌ها نسبت به سایر فرش های افشان از لحاظ تراکم نقوش اغلب کم تراکم‌تر و خلوت‌تر هستند و اگر با رنگ‌های روشن استفاده شوند می‌توانند تاثیر خارق العاده‌ای در بزرگ نمایی منزل شما داشته باشند. از این رو برای اماکن و خانه‌های کوچک گزینه‌ی مناسب تری به حساب می‌آیند. در فرش های 1500 شانه طرح افشان اسلیمی نقش‌های این فرش ها به دلیل ظرافت بالا در بافت چشم اندازی خارق العاده را رقم می‌زند.

طرح افشان شاه عباسی

در فرش های طرح افشان شاه عباسی دقیقا مانند دیگر انواع فرش افشان است. اما با این تفاوت مهم که در این فرش به جای اینکه طرح‌های دیگر مثل اسلیمی‌ها، حیوانات و... نقوش اصلی باشند؛ گل‌ شاه عباسی که معروف‌ترین گل در طراحی قالی و تذهیب هستند، نقش اصلی در طراحی است. لازم به ذکر است که در این نوع فرش افشان از گل‌های شاه عباسی به تنهایی استفاده نمی‌شود بلکه می‌توان از نقش‌های دیگر نیز استفاده نمود البته مشروط بر اینکه دفعات استفاده از میزان استفاده‌ی گل‌های شاه عباسی افزایش نیابد.

 

کیفیت فرش های افشان 1500 شانه 

حال که با ویژگی‌ها، خصوصیات و انواع نقوش افشان آشنا شدید ودر تصمیم خود مبنی بر خرید این سبک فرش مصمم شدید، ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که مهم‌ترین نکات در خرید فرش های طرح افشان چیست؟ برای پاسخ به این مسئله‌ی مهم باید به عوامل و نکات بسیاری توجه کرد که در ادامه‌ی مقاله به صورت مفصل توضیح داده شده با ما همراه باشید. 

شانه و تراکم

فرش های 1500 شانه با تراکم 4500 طرح افشان به سبب تراکم عرضی و طولی بالا نسبت سایر فرش ها از نظر ظرافت و ریزبافتی بسیار گزینه‌ی بهتری محسوب می‌شوند. افزون بر این تمامی فرش ‌های 1500 شانه طرح افشان به صورت گل برجسته بافته می‌شوند و این موضوع آنچنان زیبایی کار را بالا می‌برد که هر بینده ای را غرق در زیبایی نقوش پیوسته‌ی خود می‌سازد. از این رو در خرید فرش های طرح افشان زیبایی کار برایتان اهمیت دارد فرش های 1500 شانه طرح افشان بهترین گزینه اند.

جنس و ارتفاع نخ خاب

بنا بر دلایلی در فرش های 1500 شانه طرح افشان نمی‌توان از نخ‌های خاب با ارتفاع زیاد استفاده کرد و این کاهش ارتفاع نخ خاب موجب کاهش ضخامت فرش های 1500 شانه و درنتیجه ظرافت و وضوح بیشتر طرح‌ها و نقش‌ها می‌شود. همچنین در این فرش ها به علت تراکم بالا گرد خاک در آنها نفوذ نکرده و تمیز کردن آنها نیز آسان‌تر است. 

همچنین در بافت فرش های طرح افشان جنس نخ خاب نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در بافت فرش از نخ‌های متفاوتی استفاده می‌شود که کیفیت آنها با هم متفاوت است توصیه ما به شما خرید فرش هایی است که در آنها نخ آکریلیک به کار برده شده است نخ آکریلیک نسبت به سایر نخ‌های مورد استفاده در فرش های ماشینی مثل نخ‌های پلی استر، نخ پلی پروپیلن و... کیفیت بالاتری دارد؛ به طوری که حتی پتانسیل رقابت با نخ ابریشم طبیعی را نیز دارا است. این نخ سبت به سایر نخ‌هایی که در بافت فرش های ماشینی کاربرد دارند رنگ را شفاف‌تر نشان می‌دهند و این موضوع باعث می‌شود که زیبایی و جلوه نمایی نقوش به کار رفته در فرش های طرح افشان فزونی چشمگیری یابد.

برای تشخیص فرش با نخ آکریلیک هم باید به این نکته توجه داشته باشید که نخ آکریلیک بوی پلاستیک نمی‌دهد و دست به راحتی بر روی آن سریخورد. البته متاسفانه به علت قیمت بالای نخ آکریلیک برخ از کارخانه‌ها این نخ را همراه با نخ‌های دیگر نظی پلی استر استفاده می‌کنند لذا حتی الامکان فرش خود را از فروشگاه‌های معتبر خریداری کنید.

جنس نخ تار (نخ چله)

نخ تار که به آن نخ چله هم می‌گویند، در طول قالی بافته می‌شود و استحکام فرش را از نظر طولی بالا می‌برد از این رو جنس این نخ در استحکام و مقاوت کل فرش نیز تاثیر بسزایی دارد. از نخ‌های به کار برده شده به عنوان نخ تار می‌توان به پلی استر، پنبه و یا ترکیبی از هردو را مثال زد. در خرید فرش های افشان 1500 شانه باید به جنس نخ چله یا همان نخ تار نیز توجه ویژه ای داشت.

جنس نخ پود

افزون بر جنس نخ تار و جنس و ارتفاع نخ خاب، جنس نخ پود نیز در کیفیت فرش اثرگذار است. نخ پود در عرض فرش بافته و به روش یکی در میان از روی نخ تار عبور می‌کند و به کمک تراکم عرضی فرش (شانه) موجب استحکام نخ خاب می‌شود از این جهت جنس نخ پود هم برای انتخاب یک فرش 1500 شانه طرح افشان باکیفیت حائز اهمیت است. جنس نخ پودی که در فرش ها به کار می‌رود انواع مختفی دارد که از جمله‌ی آنها می‌توان به جوت، پنبه و پلی استر اشاره کرد که مثل نخ تار استفاده از ترکیب پنبه و پلی استر از لحاظ ایجاد استحکام برای نخ پود نسبت به بقیه اجناس گزینه‌ی مناسب‌تری به حساب می‌آید.

 

قیمت فرش های 1500 شانه طرح افشان

در این مقاله طرح افشان به طور تفصیلی توضیح و علل تاثیر گذار بر کیفیت این سبک نیز ذکر شد حال که در رابطه با زیبایی بی نظیر این سبک جدید طراحی فرش بیشتر دانستید به مسئله‌ی قیمت فرش های طرح افشان می‌رسیم تمام عواملی که برای کیفیت فرش های طرح افشان ذکر شد مانند: شانه، تراکم و... در قیمت فرش نیز اثر گذار در نتیجه دامنه‌ی قیمت بسته به کیفیت فرش بسیار متفاوت است. لذا شما عزیزان باید با نگرش به تمامی ابعاد انتخاب فرش طرح افشان فرش متناسب با نیاز خود را از این سبک تهیه فرمائید.

در سایت فرش کاشان، زیباترین و جدیدترین فرش‌های طرح افشان وجود دارد و شما می‌توانید با مراجعه به سایت فرش کاشان قیمت انواع فرش های کاشان طرح افشان را مشاهده و خریداری بفرمائید. به علت عدم وجود واسطه و خرید مستقیم از کارخانه می‌توانید، فرش طرح افشان را ارزان و به قیمت درب کارخانه خریداری کنید. در این سایت انواع فرش های 1500 شانه طرح افشان در رنگبندی‌ها و نقوش مختلفی وجود دارد و بدین سبب دست شما برای خرید بسیار باز است.

خرید مستقیم فرش ماشینی از کارخانه فرش کاشان
نـظـرات کاربران

روش‌های سفارش از گروه تجاری فرش کاشان:

روش اول: خرید و سفارش فرش به صورت آنلاین از فروشگاه اینترنتی کارخانه فرش کاشان

روش دوم: خرید و سفارش به صورت تلفنی همراه با مشاوره رایگان از کارشناسان فنی ما 03155443195

روش سوم: سفارش و خرید فرش ماشینی از طریق ارسال پیام واتساپ ما 09133602885

روش چهارم: سفارش و خرید فرش از طریق دایرکت پیج اینستاگرام ما به آدرس Carpetkashancoir

روش پنجم: خرید و سفارش حضوری از نمایشگاه و کارخانه فرش کاشان حتما با هماهنگی قبلی