تولید و عرضه انواع فرش ماشینی کاشان

فرش 700 شانه تراکم 3000 نگین مشهد در برابر فرش کاشان

نام نویسنده: محمد مهدی غفاری مهابادی
فرش 700 شانه تراکم 3000 نگین مشهد در برابر فرش کاشان

تاریخچه فرش مشهد
مقایسه فرش 700 شانه مشهد با فرش 700 شانه کاشان
معایب فرش 700 شانه تراکم 3000
بهترین برند های فرش ماشینی 700 شانه در کاشان و مشهد
فرش 700 شانه کاشان بخرم یا مشهد؟
خرید فرش 700 شانه کاشان مستقیم از کارخانه

با اینکه فرش کاشان، مخصوصاً فرش 700 شانه کاشان، از نظر کیفیت، تنوع در طراحی و عوامل دیگر برتری واضحی نسبت به فرش شهر های دیگر مثل فرش 700 شانه نگین مشهد تراکم 3000 دارد، ولی این موضوع نباید باعث شود که تصور کنید فرش دیگر شهر های ایران بی کیفیت است. قطعا برند های فرش 700 شانه مشهد از جمله برند شناخته شده فرش نگین مشهد طرفداران و خریداران مخصوص به خود را دارند اما برند های فرش کاشان به مراتب مشهورتر و شناخته تر هستند. در ادامه به مقایسه فرش 700 شانه تراکم 3000 نگین مشهد در برابر فرش کاشان و بیان تاریخچه ای مختصر از فرش مشهد می‌پردازیم.

 

تاریخچه فرش مشهد

طبق تاریخچه فرش مشهد و برخی اسناد دیگر، تاریخ قالی بافی در این شهر به حدود 500 سال پیش و دوران صفویه باز می‌گردد. سند موجود برای اثبات این ادعا هم یک فرش نماز یا سجاده است که در سال 1556 میلادی تولید شده است. در آن زمان این فرش ها در سه درجه کیفیت تولید می‌شده که درحال حاضر چند نمونه درجه 2 و درجه 3 آن در موزه کاخ توپقاپی واقع در استانبول موجود است.

در حدود 300 تا 400 سال بعد از آن، محبوبیت قالی مشهد به شدت افزایش یافت. تا جایی که این فرش به نقاط مختلف جهان (به خصوص اروپا) صادر می‌شد. اما صیقل دادن الیاف فرش در آن دوره که با هدف بیشتر شدن جلوه رنگ آن انجام می‌شد، کیفیت فرش را کاهش می‌داد. اولین کاخانه فرش ماشینی مشهد در سال 1356 شمسی افتتاح شد که در پی آن ظرفیت تولید فرش ماشینی در ایران 240000 متر مربع افزایش یافت. فرش نگین مشهد هم که از نام های شناخته شده فرش در ایران است، در سال 1371 شروع به کار کرد.

 

مقایسه فرش 700 شانه مشهد با فرش 700 شانه کاشان

برای مقایسه فرش 700 شانه مشهد با فرش 700 شانه کاشان و به طور کلی مقایسه محصول فرش دو کاخانه یا شهر متفاوت، عوامل زیادی وجود دارد. کیفیت، قیمت مناسب، طراحی زیبا و چشم نواز، ضمانتنامه یا گارانتی فرش نکاتی هستند که یک خریدار حتماً قبل از خرید قالی هفتصد شانه به آن ها توجه می‌کند. معمولاً فرش کاشان به خاطر کیفیت بالای محصول در کنار قیمت مناسبش مورد توجه خریداران است. از سوی دیگر فرش 700 شانه نگین مشهد هم دارای طرح های خاص خود است اما تعداد بیشتر تولیدکنندگان فرش 700 شانه کاشان باعث بالا گرفتن رقابت بین این تولیدکنندگان شده و آنان را به ارائه فرش ها با تنوع بالایی در طراحی، سبک و تراکم تشویق می‌کند.

کیفیت

کیفیت فرش ماشینی کاشان در طول سالیان به تمام مردم ایران و جهان ثابت شده است. اما فرش 700 شانه کاشان از لحاظ استحکام و مقاومت در برابر فرسایش، نسبت به فرش های ماشینی دیگر حتی یک قدم فراتر رفته که شاید مهترین دلیل آن، الیاف فوق العاده با کیفیت اکریلیک هیت ست شده باشد. الیاف اکریلیک هیت ست شده بهترین الیاف موجود برای بافت نخ خاب فرش در دنیاست که در صنایع قالی بافی کاشان هم از آن استفاده می‌شود.

این در حالی است که در کارخانه های قالی بافی مشهد معمولاً نخ خاب فرش را با الیاف اکریلیک هیت ست شده ناخالص می‌بافند. این بدان معناست که این الیاف ناخالصی هایی از جنس پلی استر و پلی پروپیلن دارند که شاید باعث کاهش قیمت فرش می‌شود ولی در عوض کیفیت فرش را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. الیاف استفاده شده در فرش هفتصد شانه نگین مشهد، از جنس اکریلیک معمولی است که برخلاف اکریلیک هیت ست شده، پرزدهی دارد و ممکن است سبب ایجاد حساسیت شود.

به جز الیاف مناسب، دستگاه بافت فرش 700 شانه هم در کیفیت فرش تأثیرگذار است. دستگاه های بافت ساخت وندویل بلژیک بهترین در نوع خود هستند که با سرعت، دقت بالا و کمترین درصد خطا، الیاف اکریلیک را به شکل مستحکم و متراکم در کنار یکدیگر قرار می‌دهند که نتیجه آن، بافت فرش 700 شانه دستباف گونه و با کیفیت است. درحال حاضر بهترین کارخانه های فرش ایران علل خصوص کارخانه فرش کاشان از این دستگاه برای بافت فرش هفتصد شانه بهره می‌برند.

قیمت

موقع خرید فرش ماشینی، احتمالاً اولین نکته ای که هر خریدار به آن دقت می‌کند، قیمت فرش و مقایسه آن با بودجه خودش است. پس تولیدکنندگان فرش هم با توجه به این موضوع سعی می‌کنند با ترفند های مختلف مثل فروش بدون واسطه اینترنتی، یا تولید فرش با انواع شانه، تراکم و رنگبندی، فرش هایی متناسب با اقشار متفاوت جامعه عرضه کنند. حال اگر شما قصد خرید فرش 700 شانه نگین مشهد یا کاشان را دارید، قطعا می‌دانید که فرش 700 شانه به دلیل تراکم و ضرافت کمترش نسبت به فرش های 1000 تا 1500 شانه، قیمت پایین تری هم نسبت به آنها دارد و از پرفروش ترین انواع فرش است.

اکنون اگر بین خرید قالی 700 شانه کاشان و نگین مشهد شک دارید و مدام قیمت آنها را با یکدیگر مقایسه می‌کنید، باید بدانید که وجود کارخانجات بسیار فرش در کاشان موجب پدید آمدن رقابتی شدید میان این تولیدکنندگان برای جذب هرچه بیشتر مشتری شده است. به طوری که اگر یک تولیدکننده محصول فرش خود را با قیمتی پایین تر از دیگران و با کیفیتی مشابه به فروش برساند، به راحتی از رقیبانش سبقت گرفته و سهم آنان را از بازار به دست می‌گیرد. برعکس اگر همین تولیدکننده فرش را با قیمت گران و نامناسب عرضه کند، خریدارانش را از دست می‌دهد و خیلی زود شکست می‌خورد. پس کارخانه ها و فروشندگان فرش کاشان مجبورند برای بقا در بازار، فرش را با مناسب ترین قیمت ممکن عرضه کنند.عدم وجود این سطح از رقابت در شهر مشهد یکی از دلایل گرانتر بودن قیمت فرش نگین مشهد 700 شانه تراکم 3000 در مقایسه با قیمت فرش کاشان 700 شانه است.

 غیر از این باید هزینه حمل و نقل فرش را هم در نظر بگیرید. شما با یک نگاه ساده به نقشه ایران در می‌یابید که شهر کاشان در مرکز کشور قرار گرفته و در برابر مشهد، دسترسی بهتری به نقاط مختلف کشور دارد. این یعنی برای ساکنان بیشتر مناطق ایران خرید فرش کاشان از دید هزینه حمل و نقل، بسیار به صرفه تر از خرید فرش مشهد است.

تنوع طراحی

فروش بالای فرش های هفتصد شانه باعث شده تا اکثر تولیدی های فرش ماشینی در ایران و به خصوص کاشان همواره برای افزایش تنوع طراحی محصولاتشان تلاش کنند. به همین منظور کارخانه فرش کاشان تیمی‌از طراحان متخصص و مجرب را گرد هم آورده تا به کمک نقشه های نوآورانه، فرش های 700 شانه همگام با نیاز بازار و سلیقه مشتری ارائه دهد. به عنوان نمونه طرح های اسلیمی، طرح افشان، طرح شکارگاه و... از انواع طرح های اصیل ایرانی و فرش 700 شانه طلاکوب که از ابداعات جدید متخصصان فرش کاشان است، در حال حاضر در رنگبندی های متنوع و تراکم های مختلف، توسط کارخانه های فرش کاشان تولید می‌شوند.

در مقابل، فرش نگین مشهد 700 شانه با اینکه طرح های محدود تری دارد ولی در عوض نقشه آن پر نگار تر است و رنگ های شاد قرمز، آبی، سرمه ای، سبز و عنابی، به طور گسترده در بافت قالی مشهد دیده می‌شود. به کارگیری طرح های اصیل و قدیمی فرش 700 شانه مشهد بسیار متداول است و کارخانه نگین مشهد هم بیشتر به جای تولید این بافته با طرح و نقشه های نوآورانه، از طرح های فرش سنتی و کلاسیک مشهد مثل طرح گلفرنگ بهره می‌گیرد. بافت فرش ماشینی با حاشیه کتیبه ای هم در مشهد رواج دارد.

سابقه فرش کاشان و مشهد

اولین کارخانه فرش ماشینی ایران و خاور میانه در حدود 50 سال پیش و در سال 1353 در کاشان راه اندازی شد. دستگاه اولیه بافت فرش ماشینی، دستگاه مخمل بافی به نام ژاکارد بود. فرش های بافته شده در آن زمان طرح های بسیار ساده ای داشتند و به خاطر الیاف مصنوعی موجود در فرش، محصول نهایی بسیار سبک بود و کیفیت پایین آن سبب می‌شد تا مردم همچنان فرش های دستباف را به فرش ماشینی ترجیح دهند. در سال 1356 هم اولین کارخانه فرش مشهد افتتاح شد و ظرفیت تولید کشور را تا حد زیادی افزایش داد.

سابقه فرش کاشان و مشهد از نظر تاریخی هم بسیار پربار است و هردو سابقه ای طولانی در زمینه تولید و بافت فرش دارند. زیرا در منابع تاریخی و سفرنامه های بسیاری به کارگاه های بافندگی و فرش های بی نظیر کاشان و مشهد اشاره شده است. اما حتی در آن زمان هم کاشان بزرگترین ترین تولید کننده فرش ایران بوده و فرش های دستباف کاشان همواره در دربار پادشاهان جای داشته است. امروزه نیز تولیدکنندگان با سابقه و خوش سابقه کاشانی، با تولید فرش ماشینی 700 شانه با کیفیت، بار دیگر نظر مشتریان بسیاری را به این محصول جلب کرده اند و به کمک طراحان زبده، طرح های فرش مدرن 700 شانه را به تمام دنیا صادر می‌کنند.

ضمانتنامه و خدمات پس از فروش

همانطور که در نکات قبلی گفته شد، فروشنده های فرش ماشینی برای اینکه از رقیبانشان عقب نمانند، تلاش می‌کنند تا ضمانتنامه و خدمات پس از فروش بهتری را به مشتریان خود عرضه کرده و مردم را به خرید محصولاتشان تشویق کنند. رقابت بیشتر تولیدکنندگان فرش در نهایت به نفع خریدار تمام می‌شود و به واسطه همین رقابت، گارانتی و خدمات پس از فروش فرش های کاشان بسیار جامع تر و کامل تر از خدمات تولیدی هایی مثل فرش نگین مشهد است.

 

معایب فرش 700 شانه تراکم 3000

نکته مهمی‌که باید قبل از خرید فرش 700 شانه تراکم 3000 نگین مشهد یا کاشان به آن توجه کنید مشکلاتی است که ممکن است به خاطر تراکم بالای این فرش برای شما پیش بیاید. فرش هایی با شانه و تراکم بالا، ظریف و زیبا تر هستند و جزو فرش های لوکس دستباف گونه قرار می‌گیرند. از این رو در مراحل تولید فرش 700 شانه تراکم بالا، گره های بافته شده در فرش افزایش می‌یابد و در عوض تولیدکننده مجبور است برای اینکه نقشه و طراحی فرش به خوبی دیده شود، ارتفاع نخ خاب قالی را کاهش دهد.

در نتیجه این اتفاق گرچه فرشی ظریف و زیباتر بافته می‌شود، اما مقاومت این بافته به مراتب از فرش هایی با تراکم کم، پایین تر است. به همین خاطر است که فرش های تراکم بالا مثل فرش 700 شانه تراکم 3000 نباید در معرض پاخور زیادی قرار بگیرند و اکثراً در اماکن کم رفت و آمد استفاده می‌شوند. همه این معایب فرش 700 شانه تراکم 3000، این بافته را به فرشی کم خریدار تبدیل کرده که بیشتر کارخانه های فرش کاشان تولید آن را متوقف کرده اند و خرید این محصول تنها به صورت سفارشی و با قیمتی بسیار بالاتر از انواع دیگر فرش 700 شانه ممکن است.

 

بهترین برند های فرش ماشینی 700 شانه در کاشان و مشهد

برند های پرتعدادی در کاشان و شهرهای اطراف آن در زمینه فرش ماشینی فعالیت می‌کنند که شمار آنها به بیش از هفتصد برند ثبت شده می‌رسد. فرش محتشم، کارخانه فرش بزرگمهر، فرش عقیق، فرش ارغوان کویر و فرش شاهرخ تنها چند نمونه از بهترین برند های فرش جهانی کاشان هستند که افزون بر فرش های نوآورانه و جدیدی مانند فرش 1500 شانه گل برجسته، فرش های پرفروش و محبوب 700 شانه ماشینی را هم با رعایت استاندارد های روز دنیا تولید می‌کنند.

کارخانه های فرش مشهد قطعا از نظر تعداد با کاشان قابل مقایسه نیستند. با این حال کارخانه های معتبری همچون فرش زمرد مشهد و فرش پرشین مشهد در این شهر فعالیت می‌کنند. ولی قطعا نام آشنا ترین آن ها فرش نگین مشهد است که به علت مرغوبیت و طرح های گوناگون، توانسته از دیگر همشهری های خود سبقت بگیرد و با جلب نظر مشتریان سهمی‌در بازار فرش ایران داشته باشد. فرش های 500 شانه و 700 شانه با تراکم های مختلف، فرش 1000 شانه تراکم 3000 و 1200 شانه تراکم 3600 انواع تولیدات کارخانه فرش نگین مشهد هستند. فراموش نکنید بهترین برند های فرش ماشینی 700 شانه در کاشان و مشهد از الیاف با کیفیت و دستگاه های پیشرفته در بافت فرش ماشینی 700 شانه بهره می‌گیرند.

 

فرش 700 شانه کاشان بخرم یا مشهد؟

با توجه به تمام مواردی که به اشاره شد حتماً متوجه شده اید که محبوبیت فرش 700 شانه کاشان بی دلیل نیست بلکه کیفیت درجه یک این محصول در عین قیمت مناسبش، تنوع بی نظیر آن در طراحی، برند های معتبر و با سابقه و حضور کارکنان و کارشناسان متخصص زمینه فرش سبب این محبوبیت و شهرت شده است. کافیست قیمت فرش نگین مشهد 700 شانه تراکم 3000 را با قیمت گونه های متفاوت فرش هفتصد شانه کاشان مقایسه کنید و ببینید که فرش کاشان با وجود کیفیت به مراتب بالاتر، بازهم ارزان قیمت تر است.

فرش مشهد هم با وجود کارخانه های نامدار این شهر مانند کارخانه نگین مشهد در طی سال ها اعتبار زیادی کسب کرده و بعد از کاشان، در کنار شهر هایی مثل اصفهان و تبریز، جزو شهر های بزرگ تولیدکننده فرش هفتصد شانه در ایران است. پس اگر قبل از خرید فرش این سؤال برایتان پیش آمد که فرش 700 شانه کاشان بخرم یا مشهد؟ به یاد داشته باشید که کاشان بزرگترین تولیدکننده، صادرکننده و در یک کلام پایتخت فرش جهان است.

 

خرید فرش 700 شانه کاشان مستقیم از کارخانه

پیش از خرید فرش 700 شانه کاشان بهتر است جوانب و ویژگی های مختلف این قالی را بررسی کنید تا با انتخاب فرشی با کیفیت درجه یک، تراکم مناسب و طراحی دلخواهتان خریدی لذت بخش داشته باشید. البته که برای هر خریدار قیمت محصول هم اهمیت دارد. فروشگاه فرش کاشان، انواع فرش 700 شانه ماشینی کاشان را با قیمت مناسب و ارزان عرضه می‌کند. دلیل این این ارزانی، بی کیفیت بودن فرش کاشان نیست، بلکه این فروشگاه از طریق همکاری با کارخانه های فرش کاشان، موفق به فروش محصول فرش 700 شانه با قیمت درب کارخانه شده است. شما برای خرید فرش 700 شانه کاشان مستقیم از کارخانه کافیست به راحتی به سایت فروشگاه مراجعه کنید. همچنین اگر هنوز در انتخاب قالی 700 شانه کاشان شک دارید می‌توانید از طریق تماس تلفنی، با کارشناس و مشاور فروشگاه به صورت کاملا رایگان مشورت کرده و سپس اقدام به سفارش محصول مورد نظرتان فرمایید.

خرید مستقیم فرش ماشینی از کارخانه فرش کاشان
نـظـرات کاربران

روش‌های سفارش از گروه تجاری فرش کاشان:

روش اول: خرید و سفارش فرش به صورت آنلاین از فروشگاه اینترنتی کارخانه فرش کاشان

روش دوم: خرید و سفارش به صورت تلفنی همراه با مشاوره رایگان از کارشناسان فنی ما 03155443195

روش سوم: سفارش و خرید فرش ماشینی از طریق ارسال پیام واتساپ ما 09133602885

روش چهارم: سفارش و خرید فرش از طریق دایرکت پیج اینستاگرام ما به آدرس Carpetkashancoir

روش پنجم: خرید و سفارش حضوری از نمایشگاه و کارخانه فرش کاشان حتما با هماهنگی قبلی