تولید و عرضه انواع فرش ماشینی کاشان

آن چه درباره فرش تیره قبل از خرید باید بدانیم!

نام نویسنده: راضیه سادات جهان‌میر
آن چه درباره فرش تیره قبل از خرید باید بدانیم!

عوامل مؤثر بر انتخاب رنگ فرش
فرش تیره یا روشن؟
چرا خرید فرش تیره رنگ پیشنهاد می‌شود؟
معیارهای مهم در انتخاب فرش تیره
فرش تیره برای چه خانه‌هایی مناسب است؟
پرفروش‌ترین رنگ‌های تیره در فرش
مزایا و معایب فرش تیره

یکی از مهم‌ترین انتخاب‌ها برای طراحی و چیدمان منزل، انتخاب رنگ و طرح فرش است. انتخاب رنگ فرش به عوامل مختلفی بستگی دارد، که در این مقاله سعی داریم به سؤالاتی از قبیل: برای منزل خود چه رنگ فرشی را انتخاب کنم؟ مزایا و معایب فرش رنگ تیره چیست؟ و... پاسخ دهیم و تا انتخاب یک رنگ فرش مناسب کنارتان باشیم، پس تا انتهای مقاله همراه ما بمانید.

 

عوامل مؤثر بر انتخاب رنگ فرش

انتخاب رنگ فرش مسأله بسیار مهمی برای خانم‌ها مخصوصاً خانم‌های خانه‌دار است. البته انتخاب رنگ فرش کاملاً سلیقه‌‌ای است، ولی دغدغه‌ی امروزه خانم‌ها هماهنگ کردن رنگ فرش با دکوراسیون منزل مخصوصاً،‌رنگ مبلمان است. در حال حاضر رنگ‌های فرش بسیار متنوع و چشم‌نواز هستند که انتخاب را برای افراد کمی مشکل می‌کنند. در اینجا ما به ذکر عوامل متعددی برای انتخاب فرش می‍‌پردازیم که مهم‌ترین آن‌ها شامل موارد ذیل هست:

محل قرارگیری فرش

اولین سؤالی که باید از خود بپرسید این است که: فرش را برای کدام‌یک از قسمت‌های خانه می‌خواهید؟ هر بخش از خانه با توجه به رنگ و دکوراسیون خود نیازمند یک فرش با رنگ و طرح متفاوت است. پذیرایی، نشیمن، اتاق کودک و غیره هر کدام دارای طرح و رنگ‌های مختص خودشان هستند. پس در ابتدا محل قرارگیری فرش خود را تعیین کتید.

در بین قسمت‌های مختلف خانه، پذیرایی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، زیرا ما ایرانی‌ها به مهمان‌نوازی شهرت داشته و همیشه اهمیت زیادی برای مهمانان خود قائل هستیم و همچنین آثار مهمان‌نوازی و مهمان‌نوازبودن ایرانی‌ها را می‌توان در بناها و شکل معماری ساختمان‌های قدیمی ایران نیز مشاهده کرد. در قدیم ساختمان‌ها و منازل از اتاق‌ها و سالن‌هایی برخوردار بود که به آن مهمان‌خانه گفته شده و از آن برای پذیرایی از مهمان استفاده می‌شد. امروزه نیز با وجود کوچک‌تر شدن منازل، قسمت پذیرایی یا مهمان‌خانه هنوز جایگاه ویژه‌ای دارد و ما به زیبایی این بخش از منزل بسیار اهمیت می‌دهیم. در بخش پذیرایی خانه معمولاً با توجه به رنگ مبلمان و پرده، رنگ فرش را انتخاب نموده و با توجه به چیدمان منزل از رنگ تیره یا روشن و یا طرح‌های متنوع موجود در بازار استفاده می‌کنیم.

میزان رفت و آمد 

دومین عامل مؤثر در انتخاب رنگ فرش، میزان رفت و آمد در آن بخش از خانه است. اتاق‌ها و فضاهایی که بیشتر در معرض رفت و آمد ساکنین هستند، بیشتر از دیگر قسمت‌ها دچار آلودگی یا ساییدگی می‌شوند. یکی از علت‌هایی که فرش اکثر مساجد و ادارات تیره هستند این مورد است. هر چه فرش تیره‌تر باشد، نیاز به شستشو کمتر شده و در هزینه‌های مربوط به آن صرفه‌جویی می‌شود. با بررسی مورد فوق، شما یک قدم به انتخاب میان فرش روشن یا تیره نزدیک می‌شوید. بررسی کنید که فرش را برای کجا و کدام‌یک از فضاهای خانه می‌خواهید و میزان رفت و آمد در آن قسمت چقدر است؟ بعد از پاسخ به این سؤال‌ها، به ادامه مطلب می‌پردازیم.

رنگ کلی فضا

در طراحی داخلی خانه رنگ و نور دو جز مهم و کلیدی می‌باشند. با توجه به سلیقه شخصی و روحیه خودتان می‌توانید در ابتدا رنگ و نور منزل خود را انتخاب کرده و با توجه به آن در گام بعدی رنگ فرش خود را نیز انتخاب کنید. رنگ‌های گرم مانند قرمز و نارنجی می‌تواند باعث تحریک خلق‌وخو و افزایش فشار خون و ضربان قلب شود. دیدن رنگ‌هایی چون آبی و سبز، باعث ایجاد آرامش و البته به دنبال آن باعث ایجاد احساس غم و ناراحتی می‌شود. زرد و بنفش هم از آن دسته رنگ‌هایی هستند که روحیه و احساس تجمل را با خود به همراه دارند. 

روانشناسی رنگ به معنی تأثیرگذاری رنگ‌های موجود در محیط، همچنین بر ذهن و حالات روحی افراد است. پس با انتخاب رنگ‌های مناسب برای خانه خود و با ایجاد تعادل در انتخاب رنگ‌های تیره یا روشن می‌توانید به آرامش خود و اعضای خانواده خود کمک کنید.

رنگ کلی فضا

دکوراسیون منزل

امروزه دکوراسیون و چیدمان منزل بسیار مورد توجه قرار گرفته و این امر در طی دهه‌های گذشته دچار تغییرات زیادی شده است. از سبک معاصر گرفته تا سبک مدرن، هر کدام دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی است، که افراد باتوجه به سلیقه و روحیه خود، سبک مورد علاقه خود را انتخاب می‌کنند. علم دکوراسیون حتی در روان انسان تأثیرگذار است، به صورتی که می‌توان با کاربرد وسایل مناسب در مکان‌های مناسب،‌روحیه افراد خانواده را تحت تأثیر قرار داد. در ادامه به بررسی سه دکوراسیون رایج می‌پردازیم.

دکوراسیون مدرن

یکی از پرطرفدارترین سبک طراحی داخلی، دکوراسیون مدرن است. در سبک دکوراسیون مدرن به ایجاد فضا و کاربردی ساختن فضا و لوازم توجه می‌شود. این سبک در قرن ۲۱ میلادی شکل گرفته است و در آن از خطوط مشخص و صاف و حداقل رنگ‌ها استفاده می‌شود. این نوع دکوراسیون اعتقاد دارد، هرچه فضای منزل با وسایل کمتری چیدمان شود،‌ آرامش در فضا بیشتر می‌شود. به علت این‌که در دکوراسیون‌های مدرن، معمولاً وسایل کمتری استفاده و فضا خلوت‌تر است، بزرگ‌تر نشان داده می‌شود، پس فرش تیره گزینه مناسب‌تری است.

دکوراسیون مدرن

دکوراسیون معاصر

یکی دیگر از انواع دکوراسیون داخلی، سبک معاصر است. این سبک اغلب با سبک دکوراسیون مدرن اشتباه گرفته می‌شود و یا آن را زیرمجموعه دکوراسیون مدرن می‌دانند. تفاوت این دو نوع دکوراسیون بیشتر در استفاده متفاوت از خطوط است. در طراحی معاصر از خطوط نرم و منحنی استفاده می‌شود، درصورتی‌که در سبک دکوراسیون مدرن از اشکال هندسی و خطوط شکسته استفاده بیشتری می‌شود. در این سبک اغلب از رنگ‌های کرم، قهوه‌ای و سفید به صورت برجسته‌تر استفاده می‌شود و سایر رنگ‌ها نقش زیادی در این سبک دکوراسیون ندارند. گاهی نیز تنها از طیف مختلف یک رنگ استفاده می‌شود و با سایه‌های مختلفی از همان رنگ سعی می‌شود، کنتراست ایجاد شود. به دلیل نیاز به کنتراست بالا در این دکوراسیون از رنگ‌های تیره بهتر می‌توان استفاده کرد.

 

دکوراسیون انتقالی

اگر جزو آن دسته افرادی هستید که دوست دارند هم از سبک طراحی داخلی مدرن و هم از طراحی کلاسیک در خانه خود استفاده کنند، سبک انتقالی به شما پیشنهاد داده می‌شود. در این سبک طراحی داخلی از ترکیبی از طراحی سنتی و مدرن استفاده می‌شود. گاهی ممکن است از مبلمانی با پارچه‌ها و بافتی مدرن استفاده شود که در آن‌ها خطوطی صاف و مشخص وجود دارد و سبک کوسن‌ها و قالیچه نیز مطابق آن باشد. بعد از انتخاب رنگ و نوع دکوراسیون منزل خود، وقت آن است که رنگ فرش و دیگر وسایل منزل خود را مشخص کنید.

 

فرش تیره یا روشن؟

اگر موارد قبل را بررسی نمودید، حال وقت آن است که رنگ فرش خود را از رنگ‌های موجود انتخاب نمایید. به‌طورکلی دو طیف رنگ فرش داریم. رنگ فرش روشن و رنگ فرش تیره. طرح‌های متنوعی برای هر طیف رنگ وجود دارد و می‌توان طرح متناسب با فضای خانه و دکوراسیون آن انتخاب کرد در ادامه به توضیحات بیشتری درباره رنگ فرش تیره می‌پردازیم.

فرش با رنگ روشن

فرش با رنگ روشن از فرش با رنگ تیره رایج‌تر است و حس طراوت و نشاط را به ‌خانه شما وارد می‌کند. هنگام خرید یک فرش با رنگ روشن، طیف‌های رنگی مختلفی وجود دارد که می‌توانید از میان آن‌ها انتخاب کنید. برای مثال؛ رنگ کرم بژ یا سوخته. یکی از چالش‌های فرش با رنگ روشن، چالش نگه‌داری آن است. اگر رفت و آمد در منزل شما بسیار است و یا دارای فرزندان کوچکی می‌باشید، احتمال آلودگی فرش‌های شما نیز بیشتر است، در این مواقع فرش‌های رنگ تیره برای شما کارایی بیشتری را دارند. البته ترفندهایی برای تمیز نگه‌داشتن فرش رنگ روشن نیز وجود دارد که می‌توانید از این لینک مطالعه بیشتری در این زمینه داشته باشید.

فرش با رنگ تیره

سایه‌های تیره فرش گزینه‌ پرطرفدارتری هستند. این فرش‌ها می‌توانند احساس آرامش را در خانه شما ایجاد کنند. فرش‌های تیره‌رنگ به دلیل سایه‌زنی طبیعی، تمیزتر از نمونه‌های روشن به نظر می‌رسند، به همین علت تمیزکردن یک فرش تیره بسیار راحت‌تر است. برای خانه‌هایی که در آن کودکان یا حیوانات خانگی زندگی می‌کنند، فرش‌های تیره‌رنگ انتخاب مناسب‌تری است. اگر فرش‌های تیره را برای منزل خود انتخاب کنید، استرس کمتری برای کثیف شدن آن خواهید داشت و همچنین هزینه کمتری بابت تمیز نگه‌داشتن آن پرداخت خواهید کرد.

فرش با رنگ تیره

چرا خرید فرش تیره رنگ پیشنهاد می‌شود؟

دلایل زیادی برای استفاده از فرش تیره وجود دارد که تعداد زیادی از علاقه‌مندان را به سمت خود می‌کشاند. به‌صورت‌کلی فرش تیره یک فضای جدی را به وجود می‌آورد که به همین علت در فضاهای اداری زیاد به کار می‌رود. عده‌ای از مردم به‌صورت ذاتی از رنگ‌های تیره خوششان می‌آید که صرفاً بر اساس همین علاقه رفتار کرده و فرش را خریداری می‌کنند. یکی از مزیت‌های مهم فرش تیره این است که دیرتر آلودگی‌ها را نشان می‌دهد و جلوه بهتری دارد. افرادی که فرش سفید می‌خرند با ایجاد کوچک‌ترین لکه‌ای باید به سرعت آن را محو کنند، زیرا با چشم دیده می‌شود. اگر جزو کسانی هستید که نمی‌توانید به‌طور دائم فرش را تمیز کنید بهتر است که از فرش تیره‌رنگ استفاده کنید. به‌صورت‌کلی رنگ‌های تیره در فرش برای کسانی مناسب است که دارای روحیه باثبات و منظمی هستند.

 

معیارهای مهم در انتخاب فرش تیره

دو عامل مؤثر در انتخاب رنگ فرش، دکوراسیون کلی منزل و مبلمان است. هماهنگی رنگ فرش با پرده‌ها عامل مهمی است که باید در هنگام خرید پرده به آن دقت شود. اگر فرش شما تیره است می‌توانید از رنگ‌های خنثی برای انتخاب پرده استفاده کنید. از رنگ‌های فرعی موجود در رنگ فرش می‌توانید برای انتخاب مبلمان یا کوسن‌های مبل استفاده نمایید. رعایت تمامی این نکات در کنار هم باعث ایجاد یک فضای مثبت می‌شود که شخص از بودن در آن لذت خواهد برد.

 

فرش تیره برای چه خانه‌هایی مناسب است؟

میزان تنوع فرش‌های تیره باعث افزایش استقبال متقاضیان شده و طرح‌های آن طرفداران مخصوص به خود را پیدا کرده است. به‌طوکلی رنگ تیره فرش باعث کوچک‌تر دیده‌شدن فضا می‌شود و اگر شما فرشی با این رنگ انتخاب کنید، ارتفاع ساختمان کمتر و دیوارها نیز به هم نزدیک‌تر دیده می‌شوند، که همه این موارد باعث ایجاد یک محیط جمع‌و‌جور می‌گردد. با توجه به توضیحات داده شده این فرش‌ها برای خانه‌های بزرگ و متراژ بالا پیشنهاد می‌شوند زیرا به خوبی با شرایط مکانی هماهنگ خواهند شد. معمولاً متراژ پذیرایی بیشتر از سایر بخش‌های خانه است که به همین دلیل استفاده از فرش تیره در این مکان مناسب است. چنان‌چه متراژ خانه شما کوچک است، خرید فرش‌های روشن بهترین انتخاب ممکن برای شما خواهد بود. در واقع بازتاب نور این فرش‌ها برای انسان خطای دید ایجاد می‌کند و محیط بزرگ‌تر از واقعیت نشان داده می‌شود. با توجه به شرایطی که عنوان شد نگاهی به خانه خود بیندازید و بهترین فرش را برای آن انتخاب کنید. معمولاً در فرش‌های تیره نقوش زیادی وجود دارد و تنوع رنگ‌ها در داخل این فرش‌ها شگفت‌انگیز است.

 

پرفروش‌ترین رنگ‌های تیره در فرش

فرش‌های تیره در انواع تک‌رنگ، دو رنگ، شطرنجی، ساده و طرح‌دار وجود دارند. فرش‌های تیره می‌توانند با انواع دکوراسیون‌ها هماهنگ شوند. این فرش‌ها همچنین در انواع دکوراسیون‌های مدرن، معاصر، انتقالی و حتی سنتی هماهنگی خوبی با فضا می‌توانند ایجاد کنند. در راستای انتخاب رنگ فرش شما فقط باید با توجه به دکوراسیون منزل و سلیقه خود طرح مناسب برای منزل خود را انتخاب کنید.

فرش مشکی

یکی از رنگ‌های پرفروش،‌ رنگ مشکی است که با توجه به طرح‌های متفاوت همراه با رنگ‌های سفید، کرم، طلایی و... هم در دکوراسیون‌های سنتی و هم مدرن و معاصر می‌تواند استفاده شود. فرش‌های مشکی می‌تواند در دکوراسیون‌های روشن نیز قرار بگیرد و یک هارمونی زیبا را برای دکوراسیون شما رقم بزند. یکی از رنگ‌بندی‌های معروف و زیبا در رنگ‌ مشکی، فرش مشکی طلایی است. استفاده از این دو رنگ در کنار هم سبب ایجاد یک جلوه بی‌نظیر در طراحی منزل می‌شود که نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند.

فرش مشکی

فرش سورمه‌ای

یکی دیگر از پرفروش‌ترین رنگ‌های تیره، رنگ سورمه‌ای است. رنگ سورمه‌ای خانه را گرم و صمیمی می‌کند. سرمه‌ای رنگ بااصالت و شیکی است که استفاده از آن در فضا می‌تواند نشان‌دهنده قدرت و ثبات باشد. اگر فضای پذیرایی شما بزرگ است و احساس می‌کنید خالی است از فرش سورمه‌ای استفاده کنید. به دلیل تیره‌بودن، چرک و لک بر اثر کثیفی روی آن واضح و مشخص نیست و به همین علت تمیز کردن آن کار ساده‌تری خواهد بود. رنگ فرش سورمه‌ای را می‌توانید با پرده و مبلمان رنگ کرم، سفید، آبی روشن و نقره‌ای هماهنگ کنید.

فرش سورمه ای

 

مزایا و معایب فرش تیره

یکی از مزایای فرش رنگ تیره این است که کمتر آلودگی را نشان می‌دهد و به همین علت دیرتر به شستشو نیاز دارد. به همین علت برای ادارات، مساجد، حسینیه‌ها و منازلی که رفت و آمد و یا فرزندان زیاد دارند توصیه می‌شوند. از طرفی دیگر رنگ‌های تیره منزل را دلگیرتر نشان می‌دهد و این رنگ برای افرادی که سابقه افسردگی دارند و یا از این بیماری رنج می‌برند، مناسب نیستند. یکی دیگر از معایب فرش تیره کوچک‌تر نشان دادن فضا است و از این جهت برای منازل کوچک مناسب نیستند.

 

نتیجه‌گیری:

به‌طورکلی بهترین راه برای برنامه‌ریزی و طراحی اتاق و خانه، انتخاب رنگ فرش است. در انتخاب فرش باید به روحیه و سلیقه خود در رنگ و دکوراسیون منزل اهمیت دهید و طبق آن رنگ فرش خود را انتخاب کنید. فرش‌های تیره برای کسانی که دارای رفت و آمد زیاد، فرزندان و یا حیوانات خانگی هستند و متراژ منزلشان بزرگ‌تر است، پیشنهاد می‌شود. در غیر این صورت می‌توانید رنگ‌های روشن را نیز بررسی کنید.

خرید مستقیم فرش ماشینی از کارخانه فرش کاشان
نـظـرات کاربران

روش‌های سفارش از گروه تجاری فرش کاشان:

روش اول: خرید و سفارش فرش به صورت آنلاین از فروشگاه اینترنتی کارخانه فرش کاشان

روش دوم: خرید و سفارش به صورت تلفنی همراه با مشاوره رایگان از کارشناسان فنی ما 03155443195

روش سوم: سفارش و خرید فرش ماشینی از طریق ارسال پیام واتساپ ما 09133602885

روش چهارم: سفارش و خرید فرش از طریق دایرکت پیج اینستاگرام ما به آدرس Carpetkashancoir

روش پنجم: خرید و سفارش حضوری از نمایشگاه و کارخانه فرش کاشان حتما با هماهنگی قبلی