تولید و عرضه انواع فرش ماشینی کاشان

فرش رنگ روشن و نکاتی چند که قبل از خرید آن باید بدانیم

نام نویسنده: پروین اربابی نصرآبادی
فرش رنگ روشن و نکاتی چند که قبل از خرید آن باید بدانیم

روانشناسی فرش رنگ روشن:
فرش رنگ روشن بخریم یا رنگ تیره؟
آیا به خرید فرش رنگ روشن فکر کنیم؟
آیا فرش رنگ روشن به جذابیت منزل می‌افزاید؟
چگونه فرش روشن را تمیز کنیم؟

امروزه وارد هر خانه‌ای که می‌شویم در ابتدای امر توجه ما به نور و روشنایی منزل معطوف می‌شود و بعد به وسایل و چیدمان و رنگ‌های به‌کار رفته در دیوارهای منزل و غیره. یکی از مواردی که در افزایش یا کاهش این نور و روشنایی تأثیر مستقیم دارد به کار بردن فرشی است که بنا به سلیقه صاحب‌خانه و نوع رنگ اثاث منزل انتخاب شده است. جالب است بدانید که درخواست برای خرید این نوع فرش رنگ روشن بسیار بالا رفته و دلیل این امر کوچک‌تر شدن منازل و کم‌‌نور بودن اغلب آنهاست. بنابراین به‌کار بردن فرش با رنگ روشن، به بزرگ‌تر نشان دادن منزل کمک می‌کند.

فرش روشن انواع متفاوتی از رنگ‌‌ها را در بر می‌گیرد که همگی آنها با خود نوعی نشاط و سرزندگی را به همراه دارند. و اگر فرد زنده‌دل و شادی باشید، کاملاً متوجه این حس و حال می‌شوید، چون‌که رنگ روشن در برانگیختن حس خوشحالی و شادی و در کل در روحیه دهی به فرد تأثیر زیادی دارد. چند نوع از این نوع رنگ‌های عامه‌پسند عبارتند از: فرش‌هایی با زمینه‌های کرم روشن، کرم چرک، خاکستری، طوسی، نسکافه‌ای، فرش فیلی‌ رنگ روشن، گردویی روشن، آبی روشن، بژ، صدفی و سفید. در ادامه این نوشتار سعی شده که به نوعی راهنمایی باشیم در انتخاب رنگ فرشی که می‌خواهید برای منزل خود انتخاب نمایید و مدت نسبتاً طولانی از شبانه‌روز را با آن سپری نمایید. پس با ما همراه باشید.

 

روانشناسی فرش رنگ روشن:

انتخاب و نوع رنگ فرش از نظر روانشناسی بسیار حائز اهمیت است. نباید از اثرات رنگ‌ها بر روح و روان انسان چشم‌پوشی نمود. اتاقی از منزل که با فرش رنگ غالب سفید کف‌پوش شده با اتاقی دیگر با رنگ غالب قرمز یا آبی، تأثیری کاملاً مستقیم بر روحیه و خلق و خوی افراد می‌گذارد که غیر قابل انکار است. به‌‌کار بردن قالی با رنگ تیره در دراز مدت می‌تواند در روحیه و اعصاب و روان افراد تأثیر منفی بگذارد چرا که معمولاً رنگ‌های تیره از نظر روانشناسی ناخودآگاه انسان را دچار نوعی غم و اندوه می‌کنند.

استفاده از رنگ روشن و تیره کاملاً امری سلیقه‌ای است ولی با دانستن روانشناسی رنگ فرش، کمک زیادی به درمان یا پیشگیری از وقوع بسیاری از مشکلات می‌شود؛ چرا که مثلاً ممکن است فردی دارای افسردگی باشد پس بهتر است که در منزل خود حتماً از یک فرش زمینه روشن استفاده کند تا فرش تیره. و نیز حضور در اتاقی که رنگ فرش و یا سایر وسایل آن روشن است بسیار واضح، طراوت و تازگی به انسان می‌بخشد و انسان دارای انرژی می‌شود که نمی‌توان این تأثیر را نادیده گرفت.

 

فرش رنگ روشن بخریم یا رنگ تیره؟

از آن جا که فرش قرار است به مدت طولانی استفاده شود و از نظر اقتصادی نیز دارای هزینه تقریباً بالایی است، پس باید در خرید آن نهایت دقت و توجه را به کار برد و به معیارهای زیادی توجه نمود. یکی از این معیارها تعیین نوع رنگ فرش است که اگر دقت نشود ممکن است در مدت کوتاهی اجبار به تعویض یا فروش آن پیش بیاید. پس در انتخاب روشن یا تیره بودن رنگ فرش باید دقت کرد.

در این مورد نمی‌توان نظر قطعی داد که حتماً از فرش روشن (شاد) استفاده شود یا حتماً از رنگ تیره ولی در انتخاب رنگ، یک سری معیارها وجود دارد از جمله: تناسب و هماهنگی رنگ فرش و نوع کاغذ دیواری با رنگ دیوارها و رنگ سایر اسباب و وسایل منزل از اهمیت زیادی برخوردار است. عدم هماهنگی در انتخاب نوع رنگ قالی با نوع رنگ و شکل کاغذ دیواری و سایر وسایل خانه، نوعی دوگانگی و بعضاً بی‌نظمی در ذهن مخاطب و بیننده ایجاد می‌کند.

محلی که قرار است فرش قرار بگیرد

قرارگیری فرش در مکان مناسب، در چیدمان و دیزاین منزل، اهمیت فراوانی دارد و باعث یک نوع هماهنگی و نظم در خانه می‌شود. یکی از مکان‌هایی که برای ما ایرانیان اهمیت ویژه‌ای دارد پذیرایی یا در اصطلاح قدما هال است که معمولاً اولین مکانی است که وقتی وارد منزل می‌شویم با آن روبه‌رو می‌شویم. از این نظر چیدمان و نوع فرشی که در این مکان به‌کار رفته اهمیت زیادی دارد. و همین‌طور سایر مکان‌های منزل که هرکدام بنا به کاربردشان، دارای اهمیت هستند.

مثلاً رنگ فرش اتاق کودک نباید تیره باشد چرا که کودک روحیه حساسی دارد و ممکن است با استفاده از رنگ تیره، فردی افسرده و مغبون به نظر بیاید. یا این که فرشی که در داخل اتاق خواب استفاده می‌شود باید کاملاً هماهنگی با تختخواب و رنگ دیوارها و... داشته باشد. در انتخاب فرش برای سایر مکان‌های منزل، نکاتی را باید مد نظر قرار داد که در این زمینه برای گرفتن نتایج بهتر، پیشنهاد می‌شود که با یک مشاور چیدمان یا دکوراسیون منزل مشورت شود تا بهترین نتیجه حاصل شود. و اما برخی نکات مهم در انتخاب رنگ فرش:

وضع روحی فرد

نوع تیره و روشن بودن رنگ فرش، ارتباط کاملاً مستقیمی با روحیه افراد دارد. چرا که شخصی که روحیه حساس دارد حتماً باید از فرش روشن در دکوراسیون منزل استفاده کند و فردی که مشکل خاصی ندارد و در انتخاب رنگ، مشکلی ندارد می‌تواند به راحتی از رنگ‌های تیره استفاده کند. چرا که گفته می‌شود رنگ تیره دارای نوعی آرامش و سکون است و فضای منزل را نیز تا حدی تاریک جلوه می‌‌دهد.

داشتن یا نداشتن فرزند

این مورد نیز در به کار بردن فرش رنگ روشن یا رنگ تیره کمک زیادی به فرد می‌کند که مشکل و دغدغه بسیاری از افراد است که می‌گویند با وجودی که خیلی فرش روشن دوست داریم ولی با داشتن فرزند، نمی‌توانیم از فرش روشن استفاده کنیم. در این رابطه باید این مسئله را یادآوری کنیم که با وجود راه‌های زیادی که برای تمیز کردن فرش رنگ روشن وجود دارد، دیگر نباید دغدغه‌ای برای خرید فرش روشن وجود داشته باشد و خانواده‌ها به خصوص خانم‌های خانه‌دار که در این رابطه حساس‌تر هستند با خیالی آسوده می‌توانند به دنبال خرید فرشی با رنگ و طرح‌های روشن و خلوت یا شلوغ باشند و از این بابت نگرانی نداشته باشند.

میزان استفاده از محیط، و در آخر مد بودن یا نبودن نوع رنگ که البته این مورد دیگر زیاد مورد توجه قرار نمی‌گیرد. چون که ممکن است فرشی برای یک سال مد باشد و افرادی نیز آن را خریداری نمایند و با نو شدن سال، مجبور باشند برای پیروی از مد، باز هم فرشی دیگر خریداری کنند که این کار صرفه اقتصادی ندارد و باعث بروز مشکلاتی برای اهل منزل شود.

داشتن یا نداشتن فرزند و تمیز نگه‌داشتن فرش

آیا به خرید فرش رنگ روشن فکر کنیم؟

در خرید فرش، باید به رنگ آن نهایت توجه و دقت بشود. اما در نگاه اول، هر خریداری، رنگ روشن فرش، نظرش را بیشتر جلب خود می‌کند زیرا که انسان ذاتاً روحیه حساس و شادی دارد و ناخودآگاه به سمت رنگ روشن تمایل پیدا می‌کند ولی در کل خرید فرش رنگ روشن بستگی به عوامل متعددی دارد که در زیر به چند مورد از آنها اشاره می‌شود:

بزرگی و کوچکی منزل

این‌که قبل از خرید فرش، به بزرگ و کوچک بودن منزل خود توجه کنیم از اهمیت زیادی برخوردار است چون که فرش با رنگ تیره، نمای کلی منزل را کوچک‌تر و دلگیرتر و فرش با رنگ روشن، نمای منزل را بزرگ‌تر و دلبازتر نشان می‌دهد و چون امروزه منازل روز به روز کوچک‌تر می‌شوند اهمیت این مورد بیشتر نمایان می‌شود.

مکان قرارگیری منزل (جنوبی، شمالی، غربی، شرقی)

بعضی منازل در مکان‎‌هایی قرار گرفته‌اند که تابش آفتاب در آن کم‌تر یا بیشتر است و بر این اساس باید رنگ فرش متناسب با تابش آفتاب و سایه بودن یا آفتاب‌گیر بودن منزل (یا اصطلاحاً جنوبی یا شمالی، غربی، شرقی) انتخاب شود. و اگر این گزینه مورد توجه قرار نگیرد ممکن است در برخی موارد که رنگ تیره انتخاب نموده‌ایم مجبور به استفاده از نور لامپ و مهتابی باشیم چرا که فرش تیره کمی فضای منزل را هم تیره و تار می‌نماید.

رنگ اسباب و اثاث منزل مثل مبل، کابینت، رنگ دیوارها و...

امروزه براساس رنگ مبلمان، کابینت و سایر وسایل منزل، نوع رنگ فرش انتخاب می‌شود که کار درست و بجایی است و باعث نوعی هماهنگی و تناسب می‌شود و این موضوع برای خانم‌های خانه‌دار اهمیت زیادی دارد چرا که کار نظم‌دهی و سامان دادن منزل و هماهنگ بودن دکوراسیون و چیدمان خانه، از جمله مهارت‌هایی است که هنر خانم خانه را به نمایش می‌گذارد.

سلیقه صاحب‌ خانه

در این‌که انتخاب فرش تحت تأثیر مستقیم نظر خانم‌های خانه‌دار است هیچ شکی وجود ندارد چون که خانم‌ها بیشتر وقتشان را در منزل می‌گذرانند و آنها هستند که باید طرح و رنگ و نقشه فرش منزل، انتخابشان باشد. پس در این زمینه سلیقه خانم‌ها حرف اول را می‌زند، هرچند که امروزه نظر سایر افراد خانواده بخصوص فرزندان نیز در انتخاب رنگ و طرح فرش بسیار مهم است چرا که اتاقی که فرزندان انتخاب می‌کنند طبق سلیقه خودشان چیدمان آن‌را انجام می‌دهند و فرش انتخابی نیز باید طبق دکوراسیون و چیدمان وسایل منزل باشد.

میزان آمد و شد در منزل

از برخی از فضاهای منزل استفاده بیشتری می‌شود و بالطبع وقتی آمد و شد در مکانی زیاد باشد، تمیز نگه داشتن و تمیز ماندن فرش اهمیت بیشتری پیدا می‌کند، این‌که فرش انتخابی در کدام قسمت خانه استفاده شود و نیز هر قسمت از منزل چه نوع کاربری دارند در خرید فرش از اهمیت زیادی برخوردار است، لذا در خرید فرش، این نکته باید حتماً لحاظ شود.

میزان آمد و شد در منزل

آیا فرش رنگ روشن به جذابیت منزل می‌افزاید؟

در این‌که فرش روشن دارای جذابیت خاصی است و چشم‌نواز است هیچ شکی نیست ولی در این بین هستند افرادی که از رنگ تیره بیشتر خوششان می‌آید و ترجیح می‌دهند که در دکوراسیون منزل خود از رنگ‌های تیره استفاده کنند به خصوص در مورد رنگ فرش. فرش‌های رنگ روشن دل و قلب را جلا می‌دهند و حس و حال تازه‌ای به اشخاص می‌دهند و در تازه‌سازی حال روانی افراد نقش به‌سزایی دارند؛ برای مثال اگر شخصی وارد منزلی شود که دارای ناراحتی یا غصه‌ای باشد احتمال این‌که با دیدن جذابیت و رنگ روشن فرش، غم و غصه خود را برای لحظاتی فراموش کند بسیار است.

تهیه فرش با رنگ روشن، پیشنهاد وسوسه ‌کننده‌ای است و با توجه به این‌که امروزه روش‌های زیادی برای تمیز کردن و تمیز نگه‌داشتن فرش رنگ روشن وجود دارد، دیگر نگرانی از این بابت وجود ندارد و بسیاری از مردم با خیال راحت به سمت خرید این فرش زیبا و جذاب سوق داده می‌شوند و صد البته قبل از خریداری آن، ابتدا تحقیقات خود را انجام می‌دهند.

 

چگونه فرش روشن را تمیز کنیم؟

نگهداری و تمیز کردن قالی رنگ روشن یکی از دغدغه‌های اصلی خانم‌های خانه‌دار و استفاده کنندگان از فرش روشن است؛ چرا که تمیزی و نظافت جدای از این‌که سفارش دین ما هست، در تمدد اعصاب و روان نیز بسیار اهمیت دارد و در دگرگونی حس و حال افراد، در خلق و خو، تأثیری مستقیم دارد چون باعث پر انرژی شدن و سر ذوق آمدن فرد شود.

تمیز نگه داشتن و تمیز شستن فرش (با تأکید بر فرش روشن) و به خصوص در منزل، آن هم منازل کوچک و آپارتمانی امروز، یکی از مسائل و دل‌مشغولی‌های مهم و بجای هر خانم خانه‌داری است که در این زمینه ما به شما پیشنهاد می‌کنیم این راه‌ها را امتحان نمایید چون که هرکدام امتحان خود را به نوعی پس داده‌اند.از جمله این راه‌ها:

تمیز کردن فرش روشن

شامپو فرش:

یکی از ساده‌ترین، در دسترس‌ترین و کاربردی‌ترین ابزار شستشو، شامپو فرش است که در دنیای امروز برای شستن فرش از آن استفاده می‌شود و برای فرش‌های دارای رنگ روشن نیز کاربرد دارد. انواع مختلفی از این نوع شامپو فرش‌ها در بازار موجود است. و با توجه به نوع لکه‌ای که روی فرش است از انواع گوناگون شامپو فرش‌ها و لکه‌برها می‌توان استفاده کرد.

(قبل از هر تمیزکاری و شستشوی فرش، باید مطمئن شویم که فرش ما رنگ پس نمی‌دهد؛ برای فهمیدن این کار، ابتدا یک دستمال نم‌دار به محل لکه یا هر جای فرش می‌کشیم اگر رنگ نداد مراحل بعدی را پیش می‌رویم) (و نیز قبل از این که بخواهیم تمیز کردن فرش را با انواع شوینده‌ها شروع کنیم حتماً حتماً باید قبل از آن جارو (برقی) بکشیم تا خوب ذرات گرد و غبار از لابلای فرش جدا شود و فرش کاملاً تمیز و آماده شستن شود).

مخلوط سرکه سفید، نمک و آب

شاید این روش یک روش سنتی و به قولی مادربزرگی باشد ولی قابل ذکر است که نمک در جداسازی لکه‌ها از فرش کمک بسیار زیادی می‌کند. مخلوط دو پیمانه سرکه سفید و یک پیمانه نمک و دو پیمانه آب را برای شستشوی فرش به کار می‌بریم. برای این‌‌که مخلوط درست شده، خوشبو باشد، می‌توان از خوشبو کننده نیز استفاده کرد ولی باید توجه کرد که در ساخت خوشبو کننده‌ها، هیچ روغنی استفاده نشده باشد.

مخلوط جوش شیرین، سرکه سفید و آب

برای انجام این کار، ابتدا جوش شیرین را روی لکه قرار دهید و بگذارید چند ساعت بماند. بعد آب و سرکه سفید را که قبلاً مخلوط کرده‌ایم (مقدار دو فنجان آب و یک فنجان سرکه) روی لکه پاشیده و با یک دستمال تمیز می‌کنیم. این یک روش جالب و تأثیرگذار برای از بین بردن لکه‌های سخت از روی فرش است.

 

نتیجه‌گیری:

این‌که ما از هر نوع رنگ و فرشی در دکوراسیون منزل خود استفاده کنیم کاملاً سلیقه‌ای است و بر‌اساس روحیه و احساسات و سلایق مخاطب شکل می‌گیرد ولی در این زمینه رعایت نکاتی چند، به انتخاب درست و صحیح‌تر انتخاب نوع رنگ فرش، کمک می‌کند که نادیده گرفتن آنها شاید باعث شود که خیلی زود به فکر تعویض یا خرید مجدد فرش باشیم.

 وجود رنگ روشن فرش در هر خانه‌ای، نشانه‌‌ای است از صفا، صمیمیت، بشاشی و سرزندگی فرد. همین‌ که وارد فضایی بشویم و با رنگ روشن و دلبازی منزل مواجه شویم به‌طور کلی بر روحیه و احساساتمان اثر می‌گذارد و باعث شادابی ما می‌شود. همان‌طور که در مطالب فوق ذکر شد در حال حاضر تقاضا برای خرید فرش رنگ روشن روز به روز بیشتر می‌شود چرا که افراد قبل از خرید هر نوع وسیله‌ای بخصوص فرش، ابتدا نسبت به مزایا و معایب آن حساسیت نشان می‌دهند و به همین دلیل به دنبال راهی هستند که از هر وسیله‌ای بهترین آن را خریداری نمایند که این موضوع در مورد فرش نیز صادق است و ابتدا پرس و جو و تحقیقات کلی انجام شده و بعد نسبت به خرید آن چه به صورت فیزیکی و چه به صورت اینترنتی اقدام می‌کنند.

خرید مستقیم فرش ماشینی از کارخانه فرش کاشان
نـظـرات کاربران

روش‌های سفارش از گروه تجاری فرش کاشان:

روش اول: خرید و سفارش فرش به صورت آنلاین از فروشگاه اینترنتی کارخانه فرش کاشان

روش دوم: خرید و سفارش به صورت تلفنی همراه با مشاوره رایگان از کارشناسان فنی ما 03155443195

روش سوم: سفارش و خرید فرش ماشینی از طریق ارسال پیام واتساپ ما 09133602885

روش چهارم: سفارش و خرید فرش از طریق دایرکت پیج اینستاگرام ما به آدرس Carpetkashancoir

روش پنجم: خرید و سفارش حضوری از نمایشگاه و کارخانه فرش کاشان حتما با هماهنگی قبلی