تولید و عرضه انواع فرش ماشینی کاشان

نحوه تشخیص کیفیت فرش ماشینی ارزان

نام نویسنده: مهدیه زارع
نحوه تشخیص کیفیت فرش ماشینی ارزان

ویژگی فرش های ماشینی ارزان قیمت
نحوه تشخیص اصالت و کیفیت فرش ماشینی
مشخصات فرش های ارزان قیمت با کیفیت
خرید فرش ارزان و با کیفیت از کارخانه

این باور بین مردم وجود دارد که هر جنس ارزان قیمتی بی کیفیت بوده و هر جنسی که دارای قیمت بالایی باشد از کیفیت بالاتری برخوردار که این باور قطعا غلط است زیرا وجود دارند فرش های ماشینی ارزان قیمتی که دارای کیفیت بالایی نیز هستند. برای خرید این نوع فرش ها ابتدا باید به فروشگاه های آنلاین و یا کارخانه ها مراجعه نمایید و در آن جا به مقایسه قیمت ها بپردازید زیرا در این مکان ها، فرش های ماشینی با کیفیت بالا به دلیل فروش بی واسطه و عرضه ی مستقیم، دارای قیمت ارزانی هستند.

شهر کاشان به عنوان مهد تولید فرش ماشینی در جهان شناخته شده است زیرا در این شهر تعداد تولید کننده ها و کارخانه های تولید فرش ماشینی بسیار بالا است و این باعث شده است که حس رقابت میان آن ها بر قرار شود و فرش های ماشینی با بالاترین کیفیت و ارزان ترین قیمت به فروش می رسند. تعدادی از تولید کنندگان فرش ماشینی در کاشان، فروش فرش ماشینی را به روش مستقیم ارائه می کنند که این تولید کنندگان محصولات خود را به جای فروش در نمایشگاه به صورت مستقیم از کارخانه به فروش می رسانند و یا این که محصولات خود را در فروشگاه های آنلاین به فروش می رسانند.

با توجه به شرایط اقتصادی و افزایش قیمت کالا ها، مردم به دنبال فرش های ارزان قیمت و با کیفیت هستند. اگر شما نیز جزو آن دسته از افرادی هستید که قصد خرید فرش ماشینی ارزان قیمت دارید و یا برای تشخیص کیفیت فرش های ماشینی ارزان قیمت مشکل دارید، پیشنهاد می کنیم این مقاله را تا پایان مطالعه نمایید تا اطلاعات کامل تری در مورد این بافته ها بدست بیاورید و با نحوه تشخیص کیفیت فرش ماشینی ارزان بیشتر آشنا شوید.

 

ویژگی فرش های ماشینی ارزان قیمت

فرش های ماشینی بسته به کیفیتی که دارند دارای قیمت های متفاوتی نیز هستند. فرش های ماشینی که دارای کیفیت پایین هستند باز هم دارای عمر چند ساله هستند و ممکن است ویژگی های یک فرش خوب را کم تر داشته باشند که این ویژگی ها عبارتند از: شانه، نقشه، تراکم، رنگ و... که در ادامه تک تک این ویژگی ها را برای فرش های ارزان قیمت مورد بررسی قرار می دهیم.

عمدتا تفاوتی که بین کیفیت فرش های ماشینی ایجاد می شود، جنس نخ بافته شده در آن ها است چرا که مهم ترین عضو یک فرش جنس نخ خاب بافته ها است که بهترین نوع نخ آکریلیک و به نوبه خود نخ های فرعی دیگری هستند که روی کیفیت و قیمت فرش ارزان نیز تاثیر گذار خواهند بود که در ادامه به بیان ویژگی های فرش ماشینی ارزان قیمت خواهیم پرداخت.

شانه فرش

برای بافت فرش های ماشینی از دستگاه های بافنده متفاوتی استفاده می شود که هر کدام از این دستگاه ها نسبت به روز بودنشان قادر به بافت فرش هایی با تعداد شانه بیشتر هستند. هر چه تعداد شانه در یک فرش افزایش یابد مانند تراکم تعداد گره و وزن فرش نیز افزایش پیدا خواهد کرد. شانه به تعداد گره هایی که در یک متر از عرض فرش زده می شود گفته می شود که برای پی بردن به تعداد شانه های فرش می توانید یک سانتی متر از آن را در نظر بگیرید و تعداد گره های موجود در آن سانتی متر را بشمارید.

برای مثال اگر فرش شما 1000 شانه باشد باید در این یک سانتی متر 10 گره وجود داشته باشد، تعداد شانه با قیمت فرش دارای رابطه مستقیم است چرا که هر چه تعداد شانه در یک فرش ماشینی کم تر باشد آن فرش ارزان تر خواهد بود. شانه و تراکم در فرش های ماشینی با هم رابطه مستقیمی دارند چرا که میزان شانه و تراکم هر چه افزایش پیدا کند قطعا بافته دارای زیبایی بیشتر و استحکامی بالاتر نیز خواهد شد. افزایش پیدا کردن تعداد گره بافته شده در عرض فرش ها سبب می شوند تا ظرافت بافته نیز افزایش پیدا کند.

شانه و تراکم فرش

در فرش های ماشینی، تراکم یکی از مهم ترین ویژگی هایی است که در قیمت فرش ها تاثیردارد. هر چه در یک فرش تراکم افزایش یابد قیمت آن نیز افزایش پیدا می کند، البته این نکته نیز قابل ذکر است که هر چه تراکم افزایش یابد زیبایی و ظرافت فرش نیز افزایش می یابد. همانطور که متوجه شدید تراکم با قیمت رابطه ی مستقیمی دارد. منظور از تراکم تعداد گره هایی است که در یک متر از عرض فرش قرار دارد و هر چه این تعداد گره ها افزایش یابد حجم نخ به کار رفته در آن و وزن آن بالاتر می رود. در هنگام خرید فرش ماشینی تنها به تراکمی که در برچسب پشت فرش قرار دارد اکتفا نکنید و برای اطمینان از آن خود با یک آزمایش ساده از صحت آن اطمینان حاصل نمایید.

بالا رفتن شانه سبب ایجاد بافتی ریز و ظریف شده و همچنین بالا رفتن تراکم سبب افزایش مقاومت و استحکام بافته خواهد شد چرا که در فرش ارزان قیمت و یا یا گران با بالا بردن تعداد گره های طولی، از سه ردیف پود نیز برای بافت فرش ها نیز استفاده می کنند که استحکام و انسجام بافته افزایش پیدا می کند و هر چه میزان شانه و تراکم نیز افزایش پیدا کند، به دلیل بالا رفتن میزان متریال مصرفی در بافته قیمت آن نیز افزایش پیدا خواهد کرد. هر چه میزان شانه و تراکم در فرش های ماشینی افزایش پیدا کند، بافته دارای ضخامتی کمتر شده و دارای ظاهری ابریشم نما نیز می شوند که عمدتا فرش های تراکم بالا به فرش دستباف گونه مشهور هستند.

برای تشخیص کیفیت فرش های ماشینی تنها جنس نخ بافته شده در فرش ها مهم نیستند و چیزی که اهمیت زیادی دارد این است که برای خرید فرش بتوانید میزان شانه و تراکم بافته ها را به دست بیاورید. فرش های ماشینی با انواع مختلفی بافته می شوند و همانطور که می دانید فرش های 1500 و 1200 شانه جزء گران ترین ها هستند اما اگر با نخ ورژن بافته شده باشند از دسته فرش ماشینی ارزان قیمت قرار می گیرند که مسلما به دلیل داشتن شانه و تراکمی بالا و بافته شدن با نخ های ورژن یا پلی استر کیفیتی بسیار پایین نیز خواهند داشتد چرا که نخ ها قابلیت برگشت پذیری خوبی نخواهند داشت و از طرفی اگر با نخ آکریلیک بافته شوند خیلی گران خواهند شد چرا که عمدتا فرش های 500 شانه و 700 نیز با نخ ورژن بافته می شوند که کیفیت بالاتری داشته و از دسته فرش خیلی ارزان هستند.

برای به دست آوردن شانه و تراکم فرش حتما باید توجه داشته باشید که بتوانید تعداد گره بافته شده در فرش را تشخیص بدهید چرا که عده ای از فروشندگان فرش طرح 700 شانه را به تولید می رسانند که در اصل فرش طرح 700 شانه همان فرش 500 شانه است و تنها با طرح های فرش 700 شانه و دستگاه های به روز تری بافته شده است و شما اگر این فرش طرح 700 شانه را مشاهده کنید می بینید که با شانه و تراکم فرش 500 بافته شده اند. درست است که این فرش همانند فرش 700 شانه است اما توجه داشته باشید که از نظر کیفی و ظاهری این دو بافته با یکدیگر نیز تفاوت دارند.

نحوه تشخیص شانه و تراکم فرش ماشینی با کیفیت

 

زمانی که می گویند فرشی 700 شانه است یعنی در یک متر از عرض بافته تعداد 700 گره وجود دارد به طور مثال یعنی گره های عرضی را در ده سانتی متر بشمارید و اگر 70 گره شد در ده ضرب کنید تا تعداد گره یک متر به دست بیاید و یا تعداد گره را در پنج سانتی متر حساب کرده و در 20 ضرب کنید.

تراکم فرش نیز به این گونه در تمامی فرش های ماشینی حساب می شود که وقتی می گویند فرشی تراکم 1000 است یعنی از نقطه شروع تا تا یک متر بافته دقیقا 1000 رج بافته شده باشد و یا می توان ده سانت فرش را شمرد که اگر تراکم 1000 باشد 100 رج روی هم قرار گرفته است و در یک سانت 10 رج باید شمرده شود و همچنین توجه کنید که هر چه شانه و تراکم در بافته افزایش پیدا کند ضخامت آن نیز کم می شود که از ضخامت بافته نیز می توان شانه و تراکم را حدودی به دست آورد.

رنگ فرش ماشینی

از دیگر روش هایی که می توان از رنگ فرش اصل و یا تقلبی بودن آن را تشخیص داد این است که ابتدا ببینید بافته با چه نوع نخی بافته شده است. فرش هایی که با نخ های درجه یک بافته شده باشند قطعا رنگ پذیری خیلی خوبی دارند و کاملا بدون پرزدهی نیز هستند و از طرفی استفاده از نخ های نامرغوب در بافت به فرش ظاهری کدر می بخشند.

قطعا نخ های پلی استر و نخ فیلامنت رنگ پذیری بالاتری نیز نسبت به نخ های آکریلیک دارند و فرش مانند بافته های ابریشم نما نیز می شود و همچنین در نظر داشته باشید که کیفیت فرش بافته شده با نخ های آکریلیک بسیار بالا تر از دیگر نخ ها است و قیمت های ارزان تری نیز دارند. البته برای خرید فرش ارزان با کیفیت می توانید به بوی فرش ماشینی نیز توجه کنید چرا که عمدتا فرش های بافته شده با نخ های پلاستیکی بوی مواد نفتی و پلاستیکی می دهند اما فرش های بافته شده با نخ های مرغوب هیچگونه بوی پلاستیک و مواد نفتی نمی دهند.

جنس نخ تار و پود

برای بافت فرش های ماشینی ارزان و یا باکیفیت ترین فرش های ماشینی از نخ های مختلفی استفاده می شود که نخ هایی همچون آکریلیک، پلی اوژن، پلی استر، فیلامنت از دسته انواع نخ های خاب هستند. در زمان خرید بهترین فرش ماشینی توجه داشته باشید که بافته ها نباید پرزدهی زیادی داشته باشند به گونه ای که وقتی روی سطح بافته دست می کشید نباید پرز های زیادی به دستتان بچسبد. نخ های پلی استر، فیلامنت و... اگر هیت ست شده باشند هیچگونه پرزدهی نیز ندارند و متقابلا نخ آکریلیک هیت ست شده هم مسلما تا یک هفته اول کمی پرزدهی را نیز خواهد داشت که بعد چند بار جارو کشیدن کاملا بر طرف می شوند.

بهترین جنس نخ بافته شده در فرش ها بافته هایی هستند که با نخ های هیت ست شده بافته شده باشند چرا که عملیات هیت ست کردن نخ باعث می شود تا حرارت و بخار نخ های را فاقد پرزدهی کرده و استحکام و مقاومت آن ها نیز بسیار افزاش پیدا خواهد کرد. اگر بافته ای با نخ های درجه یک بافته شده باشند مسلما بوی مواد نفتی نخواهند داد و زمانی که روی خاب فرش دست می کشید گره های دانه اناری را زیر دستان خود حس خواهید کرد و حالتی چسبنده زیر دستان خود حس نخواهید کرد.

همچنین بهترین فرش ماشینی، فرشی است که بعد چند هفته کاملا بدون پرزدهی می شود و اگر غیر از این باشد مسلما از نخ نامرغوب برای بافت فرش ارزان و یا فرش های لوکس استفاده شده است! که امروزه برای خرید فرش ماشینی بهتر است که درباره فرش های پلی استر و آکریلیک نکاتی را بدانید به همین منظور به نکات زیر توجه کنید:

  • الیاف آکریلیک دارای سر نخ های دانه اناری و واضح هستند و شما می توانید با دقت کردن در آن ها به این نکته پی ببرید.
  • الیاف آکریلیک در برابر حرارت بسیار مقاوم هستند به صورتی که گرمای یک اتو و یا یک قابلمه داغ را به مدت 5 دقیقه تحمل می کند بدون این که تغییر رنگ و یا سوختگی در آن ها ایجاد شود.
  • الیاف آکریلیک از برگشت پذیری بالایی برخوردار هستند.
  • فرش های ماشینی پلی استر نسبت به فرش های ماشینی آکریلیک دارای قیمت پایین تری هستند.
  • برای تشخیص الیاف آکریلیک می توانید بر روی فرش دست بکشید اگر نخ ها به صورت دانه دانه از زیر دست شما عبور کردند بدانید که این فرش، آکریلیک است.

 

نحوه تشخیص اصالت و کیفیت فرش ماشینی

همانطور که می دانید امروزه در بازار انواع فرش های ماشینی با برند های مختلفی به تولید می رسند که چگونگی نحوه تشخیص اصالت و کیفیت فرش ماشینی از اهمیت بالایی نیز برخوردار است چرا که در زمان خرید بهترین فرش های ماشینی همواره باید در نظر داشته باشید که برند بودن فرش آنقدر اهمیت زیادی ندارد و چیزی که در این میان بسیار مهم است این است که آن گروه تولیدی برای تولید بهترین فرش ماشینی حتی با ارزان ترین قیمت از بروزترین دستگاه ها و همچنین بهترین الیاف برا برای بافت فرش ها استفاده کرده باشند.

نحوه تشخیص کیفیت و اصالت فرش های ماشینی ارزان

 

اکثر کسانی که در کار فروش فرش هستند امروزه دارند پول برند خود را در ازای خرید فرش های ماشینی از مردم می گیرند که این کاملا غلط و نادرست است. در ادامه به بیان روش هایی برای تشخیص اصالت و کیفیت برترین فرش های ماشینی پرداخته ایم تا با دیدی باز خرید بهترین فرش ماشینی را انجام دهید.

شناسنامه فرش (برچسب پشت فرش)

اولین و مهم ترین روش ها برای تشخیص تولید کننده معتبر و واقعی این است که شما بتوانید فروشنده معتبر را تشخیص دهید. شناسنامه فرش یا برچسب پشت فرش نیز از مهم ترین عوامل اصلی است که باید هر فرشی آن را دارا باشد چرا که در این برچسب اطلاعات مهمی همچون نام تولیدکننده، طرح لوگو یا گروه تجاری درج شده است و از همه مهم تر اطلاعات دیگری همچون میزان شانه و تراکم، جنس نخ بافته، کد طرح و نقشه، مشخصات گروه تجاری و... ذکر شده است که وقتی بافته ای شناسنامه داشته باشد به آسانی شما بعد از سال ها اگر بخواهید نمونه همان بافته را مجدد خریداری کنید، به آسانی می توانید با دادن کد فرش به تولید کننده همان بافته را با همان مشخصات خریداری کنید و حتما به تشابهات اسمی شرکت های تولید کننده نیز توجه داشته باشید.

امروزه تولید کنندگان زیادی در زمینه تولید بهترین فرش های ماشینی درجه یک در حال فعالیت هستند که عمدتا ممکن است یک طرح را در نظر گرفته و تمامی افراد آن طرح و سبک را با کد های مختلف تولید و به فروش می رسانند که در این میان اگر به دنبال خرید فرشی با رنگبندی خاص هستید، باید به شناسنامه فرش توجه ویژه ای داشته باشید و فرش های بی شناسنامه را حتی با ارزان ترین قیمت هم خریداری نکنید.

علامت تجاری تولید کننده (لوگو)

یکی دیگر از مهم ترین روش های تشخیص بهترین فرش ماشینی درجه یک که تولید کننده های معتبر نیز آن را به تولید رسانیده باشند این است که بافته ها حتما دارای علامت تجاری و یا لوگوی مختص به شرکت خود باشند. عمدتا لوگوی شرکت فرش نیز در قسمت شناسنامه فرش زده می شود که در این میان باید به تشابه لوگوی شرکت ها نیز توجه داشته باشید. هر شرکت تولیدی دارای یک لوگوی مختص به خود بوده و همچنین در قسمت شناسنامه فرش نیز باید به آدرس ذکر شده پشت شناسه نیز توجه داشته باشید که فرش های کاشان با آدرسی همچون شهرک های صنعتی راوند کاشان و یا آران و بیدگل ذکر شده اند که از درست بودن آدرس نیز اطمینان پیدا کنید.

 

مشخصات فرش های ارزان قیمت با کیفیت

همانطور که گفته شد خرید هر فرش ارزان قیمتی منطقی نیست و اعتبار کارخانه و شرکت تولید کننده یک اصل مهم است. کارخانه های فرش ماشینی که رزومه و اعتبار بالایی دارند به عرضه محصولات بی کیفیت نمی پردازند و محصولات آن ها با عنوان برند فرش به فروش می رسد، پس این تولید کنندگان برای نگه داشتن جایگاه والای خود در نزد مردم محصولات بی کیفیت را عرضه نمی کنند و از واسطه گران و مغازه داران خرید نکنید.

این فروشندگان از آنجایی که تولید کننده نیستند محصولات را از کارخانه مورد نظر خریداری می کنند و آن را با واسطه به مشتری می دهند. خرید از کارخانه فرش و خرید اینترنتی از تولید کننده، بهترین نوع خرید فرش ارزان قیمت است چرا که افراد با خرید بدون واسطه می توانند فرش های با شانه و تراکم بالا را به صورت ارزان قیمت خریداری کنند.

محصولات با شانه و تراکم بالا از جمله 1500 شانه، 1200 و 1000 شانه جز گران قیمت ترین ها هستند ولی خریدار اگر مکان و مرکز خرید را درست انتخاب کند می تواند این محصولات را با قیمتی ارزان تر از بازار فرش خریداری کند. فروشگاه فرش کاشان، فرش های لوکس و زیبا را ارزانتر از دیگر کارخانه ها عرضه می کند.

توجه به مشخصات فرش در وب سایت فروشگاه فرش کاشان، خریدار را از این موضوع مطلع می سازد که پایین بودن قیمت فرش های ماشینی به دلیل فروش مستقیم و بدون واسطه است نه بی کیفیت بودن و استفاده از الیاف نامرغوب! نکاتی که قبل از خرید فرش ارزان قیمت باید بدانید از اهمیت بالایی برخوردار هستند چرا که حتی ارزان ترین بافته ها را باید با کیفیتی درجه یک و بالا خریداری کنید.

 

خرید فرش ارزان و با کیفیت از کارخانه

بسیاری از خریداران هستند که فرش های ارزان را برای مکان های عمومی و جاهای پر رفت و آمد می خواهند. به این افراد فرش های 500 شانه ارزان قیمت کاشان و فرش های طرح های 700 شانه پیشنهاد می شود. زیبایی و ظرافت این محصولات کمتر است ولی به دلیل ضخامت بالا و بافته شدن با الیاف ضخیم برای مکان های پر رفت و آمد مناسب هستند.

جهت خرید فرش ارزان و با کیفیت از کارخانه می توانید به فروشگاه فرش کاشان مراجعه کره و بهترین بافته ها را با شرایط ضمانت اصل بودن کالا به صورت مستقیم از تولید کننده و از درب کارخانه خریداری کنید. همچنین می توانید با خرید اینترنتی فرش ارزان تنوع بالایی از محصولات را با شانه و تراکم و سبک و طرح های مختلف مشاهده کرده و با قیمتی مناسب تر خریداری کنید.

خرید مستقیم فرش ماشینی از کارخانه فرش کاشان
نـظـرات کاربران

روش‌های سفارش از گروه تجاری فرش کاشان:

روش اول: خرید و سفارش فرش به صورت آنلاین از فروشگاه اینترنتی کارخانه فرش کاشان

روش دوم: خرید و سفارش به صورت تلفنی همراه با مشاوره رایگان از کارشناسان فنی ما 03155443195

روش سوم: سفارش و خرید فرش ماشینی از طریق ارسال پیام واتساپ ما 09133602885

روش چهارم: سفارش و خرید فرش از طریق دایرکت پیج اینستاگرام ما به آدرس Carpetkashancoir

روش پنجم: خرید و سفارش حضوری از نمایشگاه و کارخانه فرش کاشان حتما با هماهنگی قبلی