تولید و عرضه انواع فرش ماشینی کاشان

فرش ماشینی 440 شانه

نام نویسنده: امید انصاری
فرش ماشینی 440 شانه

شانه فرش چیست؟

تراکم فرش چیست؟

دلیل ضخیم بودن فرش های 440 شانه چیست؟

فرش 440 شانه در کجا استفاده می‌شود؟

تولید فرش های ماشینی که حدود 5 دهه قبل و از سال 1350 در کشور ایران آغاز شد تا کنون توانسته است رشد زیادی داشته باشد. در طول این 5 دهه فعالیت هیچ گاه کارخانه های تولید فرش ایستا نبوده اند و همواره شاهد پویایی و فعالیت این کارخانه ها بوده ایم. انواع و اقسام فرش های ماشینی در طرح و رنگ و نگاره و ابعاد مختلف در سبد محصولات فروشگاه فرش و قالی دیده می شود. یکی از پویایی های تولیدات فرش ماشینی در شانه و تراکم بوده است. شانه اولین فرش های ماشینی حدود 350 و 440 بوده که رفته رفته در طول زمان بیشتر شده است. فرش های 350 شانه جای خود را به فرش های 440 شانه دادند. اندکی بعد فرش های 500 شانه و 700 شانه وارد بازار شدند اما تولید فرش های 440 شانه متوقف نشد. فرش های بی نظیر 1000 شانه، 1200 شانه و در حال حاضر فرش های 1500 شانه از لحاظ ظرافت بافت و زیبایی بسیار متفاوت از فرش های 350 شانه، 400 شانه، 500 شانه و 700 شانه ظاهر شدند. اولین کارخانه بافت فرش های ماشینی در شهرک صنعتی راوند واقع در شهرستان کاشان تأسیس شده اند و تا کنون بیش از 700 برند ثبت شده و تعداد زیادی برند ثبت نشده و کارگاه خانگی در این شهر دایر گردیده است.

همانطور که از پاراگراف بالا بر می آید، مقاله در دست در رابطه با شانه و تراکم نوشته شده است. هر یک از محصولات نام برده در فوق بدون توجه به جنس الیاف و سایز و ابعاد و طرح و نگاره دسته ای متفاوت را شکل می دهند. تقسیم بندی بر اساس شانه و تراکم محصولاتی در اختیار می گذارد که هم در کیفیت و دوام و هم در زیبایی و ظرافت بافت متفاوت از دسته های دیگر خواهند بود. تفاوت شانه و تراکم موجب تفاوت در ضخامت، حجم، زیبایی، ظرافت، دوام، مکان مورد استفاده و... خواهد شد. بهتر است برای اطلاع کامل در رابطه با شانه و تراکم فرش و شناخت دقیق فرش های ماشینی 440 شانه ادامه مقاله را مطالعه نمایید. خرید فرش های 440 شانه برای اماکن عمومی موضوعیت دارد و عمده فرش های بزرگ پارچه و بی قواره در شانه 440 بافته می شوند. اگر قصد خرید فرش های سجاده ای و... را دارید خواندن مقاله برای شما لازم خواهد بود.

 

شانه فرش چیست؟

در فرش های ماشینی دو اصطلاح رایج و عبارت مشخصه وجود دارد که عرض و طول هستند. وقتی وارد بازار فرش و قالی می شوید و واژه های شانه و تراکم را می شنوید، آگاه باشید که عبارات مشخصه طول و عرض به این امر مهم مربوط هستند. واژه های طول و عرض تعریفی بسیار مشابه یکدیگر دارند.
در انواع فرش های ماشینی از هر دسته ای که باشند منظور از شانه همان تراکم عرضی است و تراکم عرضی تعداد گره هایی ست که در هر متر عرض فرش زده می شود. می دانیم که نقش گره ها، ایجاد پایه ای قرص و محکم برای اتصال نخ  خاب به نخ های تار و پود فرش می‌باشد. برای مثال در فرش های 440 شانه تعداد 440 گره در هر متر عرض فرش زده می شود.
شانه های پر کاربرد فرش های ماشینی که در سراسر جهان عرضه می شوند و به طور معمول در بازار فرش و قالی جایگاه خوبی دارند.

 

تراکم فرش چیست؟

تراکم هم همانند شانه تعریفی دارد که به تعداد گره های موجود بر می گردد با این تفاوت که تراکم تعداد گره های موجود در هر متر طول فرش را در نظر می گیرد. به تعداد ریشه ها یا گره هایی که در هر متر طول فرش زده می شود تراکم گویند. برای مثال تراکم 1000 نشان دهنده بافته ای ست که تعداد 1000 گره در هر متر طول خود دارد. قرار گرفتن گره های رنگی در کنار یکدیگر شکل اصلی فرش و طرح و نقشه آن را تشکیل می دهد.
تراکم های پر کاربرد و رایج فرش های ماشینی که در بازار بزرگ فرش و قالی مورد عرضه و تقاضا قرار می گیرد شامل :
تراکم 300 و تراکم 400 و تراکم 500 و تراکم 600 و تراکم 700 و تراکم 800 و تراکم 900 و تراکم 1000 و تراکم 1200 و تراکم 1400 و تراکم 2550 و تراکم 3000 و تراکم 3200 و تراکم 3600 می‌باشد.
شانه و تراکم بطور مستقیم بر روی ضخامت محصول اثر می گذارد. برای نمونه فرش های 440 شانه بسیار قطور تر و ضخیم تر از فرش هایی هستند که در شانه 1200 و 1500 بافته می شوند، همچنین فرش هایی که تراکم 600 دارند از نظر ضخامت قوی تر از فرش هایی هستند که تراکم 3200 یا 3600 دارد.

 

دلیل ضخیم بودن فرش های 440 شانه چیست؟

دلیل ضخامت فرش های 440 شانه به عنوان فرشی که شانه کمی دارد، تنها تعداد گره های تشکیل دهنده آن نیستند بلکه دلایل مختلفی وجود دارد تا یک تخته فرش 440 شانه نسبت به سایر بافته ها ضخامت بیشتری داشته باشد.

اول این که بسته به شانه و تراکم قطر هر تار نخی که برای بافت انتخاب می شود متفاوت از سایرین است. در فرش های ماشینی با تراکم های نمره نخ بافت متفاوت است. از سوی دیگر با بالا رفتن تعداد گره ها، فشردگی بالا رفته و در هر متر تعداد بیشتری گره زده می شود. حال آنکه بیشتر شدن گره ها و فشردگی در هم تنیدگی و نازکی را به همراه دارد. فشردگی گره ها در کنار یکدیگر موجب شده تا شانه ها و تراکم های مختلف مکان قرار گیری گره هایی با ارتفاع بالای نخ باشند. در تراکم های پایین تر قرار گیری نخ خاب مرتفع تر و بالا تر از حد استاندارد دلیلی خواهد بود بر ضخامت بالا تر فرش های کم شانه و کم تراکم. از آنجایی که بالا رفتن نخ خاب موجب عدم جلوه مناسب فرش شده و طرح فرش در بافته های کم شانه و کم تراکم کم تر از بافته هایی خواهد بود که شانه و تراکم بالا دارند، طراحان برای فرش های 440 شانه طرح هایی ساده تر و خلوت تر از فرش های 1200 شانه و 1500 شانه در نظر می گیرند.
پس تا اینجا دانستیم که در فرش ها با شانه و تراکم پایین که فرش 440 شانه نیز نوعی از آن است، ارتفاع نخ خاب بیشتر است، در هم تنیدگی کم تر است، نمره نخ خاب مورد استفاده بیشتر است و تمام این عوامل دست به دست هم داده اند تا فرشی با ضخامت بیشتر تحت عنوان فرش کم شانه و کم تراکم داشته باشیم.
ارتفاع استاندارد نخ برای فرش های ماشینی با شانه های مختلف
فرش 500 شانه  : ارتفاع نخ خاب  12.5 میلی متر
فرش 700 شانه : ارتفاع نخ 11 میلی متر
فرش 1000 شانه : ارتفاع نخ خاب  9.5 میلی متر
فرش 1200 شانه : ارتفاع نخ خاب 8 میلی متر
فرش 1500 شانه : ارتفاع نخ خاب 6 میلی متر
توجه نمایید که فرش های 1000 شانه و 1200 شانه و 1500 شانه که دارای بافت ابریشم گونه  هستند ارتفاع نخ خابی کم تر از حد استاندارد هستند همچنین نمره نخ بافت در فرش های ابریشم گونه اندکی کمتر بوده و با 5 الی 6 میلی متر نازکی حالت ظریف تری به خود گرفته است.

 

فرش 440 شانه در کجا استفاده می شود؟

تقریبا تمامی کارخانه های فرش ماشینی در تولید فرش های 440 شانه فعال هستند اما کیفیت و دوام فرش های موجود در فروشگاه فرش کاشان را نمی توان در فروشگاه دیگری یافت. فرش های 440 شانه، فرش کاشان عمدتا در قواره های بزرگ و به صورت متری عرضه می شوند. این بافته ها باب اماکن عمومی مانند مساجد، بارگاه ها، زیارتگاه ها، سالن های تئاتر و کنفرانس، سالن سینما و... می‌باشد. ویژگی بارز فرش های 440 شانه، فروشگاه فرش کاشان که آن ها را مناسب اماکن عمومی نموده است داشتن توان پاخوردگی زیاد و تاب آوری در برابر فشار و سایش است. فرش های مذکور می تواند تا سالیان سال در سالن های شلوغ و پرتردد خوش بدرخشند. مقاومت در برابر شست و شو، نور آفتاب و... دیگر ویژگی مهم است. در نظر داشته باشید که مراقبت از فرش های 440 شانه فرش کاشان خصوصا از بعد نظافت بسیار مهم است. قرار گرفتن فرش ها در اماکن عمومی موجب می شود تا آلودگی زیادی تا عمق فرش نفوذ کند و از این رو دقت در تمیز کردن فرش ها خصوصا اعماق نزدیک به گره جهت عدم ماندن آلودگی ها لازم و ضروری تلقی می شود. در فروشگاه اینترنتی فرش کاشان می توانید نمونه های مختلفی از فرش های متری، سجاده ای، بزرگ قواره یا بزرگ پارچه و... را انتخاب کرده و با قیمت عمده فروشی تهیه کنید.

خرید مستقیم فرش ماشینی از کارخانه فرش کاشان
نـظـرات کاربران

روش‌های سفارش از گروه تجاری فرش کاشان:

روش اول: خرید و سفارش فرش به صورت آنلاین از فروشگاه اینترنتی کارخانه فرش کاشان

روش دوم: خرید و سفارش به صورت تلفنی همراه با مشاوره رایگان از کارشناسان فنی ما 03155443195

روش سوم: سفارش و خرید فرش ماشینی از طریق ارسال پیام واتساپ ما 09133602885

روش چهارم: سفارش و خرید فرش از طریق دایرکت پیج اینستاگرام ما به آدرس Carpetkashancoir

روش پنجم: خرید و سفارش حضوری از نمایشگاه و کارخانه فرش کاشان حتما با هماهنگی قبلی