سفارش انواع فرش درجه یکصفحـه اصلـی کارخانه فرش ماشینی کاشان خرید بی واسطه فرش کاشانارتـبـاط بـا مـا جدیدترین فرش کاشان

» همه چیز درباره فرش اصیل دستباف کاشان

فرش دستباف کاشان

با مطالعه سفر نامه جهانگردان در طول تاریخ و سایر متون تاریخی می توان نشانه های زیادی از سابقه ی تاریخی کاشان در زمینه تولیدکنندگی پارچه های نفیس یافت ، به طوریکه امروزه فرش بافان کاشان را می توان ادامه دهنده راه بافندگان  پارچه و انواع مخمل یا اطلس دوزی دانست که سالیان دراز ، نام ایران را در سراسر دنیا بر زبان ها جاری کردند .


پیشینه قالی دستباف کاشان به  دوران صفویه  و سده شانزدهم یا هفدهم پس از میلاد برمی‌گردد ، آنچنان که در نوشته های هفدهم و هجدهم میلادی از کاشان به عنوان مرکز قالی بافی درباری یاد شده که توسط شاه عباس صفوی بنیان گذاری شده است . همچنین بافت  قالی های ابریشم زربافت و نقره بافت که تحت عنوان قالی شاه عباس شناخته می شوند ، به شهر کاشان نسبت داده شده است ، به طوریکه در هیچ جایی از ایران ، بیشتر از شهر کاشان و اطراف آن ، محصولات اطلس ، مخمل ، تافته و حریر موجدار وزری ساده و گلدار و یا ابریشم مخلوط به زر ویا سیم بافته نمی شود . به طور کلی فرش بافته شده در کاشان به دلیل وجود طرح های خاص و منحصربه فرد به سادگی قابل تشخیص است ، آنچنان که افراد زیادی با شنیدن نام فرش دستباف کاشان ، طرح های لچک ترنج مرکزی روی زمینه ای لاکی با حاشیه ای آبی را به یاد می آورند .

قرار گیری کاشان در منطقه ای بیابانی و سرد و خشک باعث شده مواد خام بومی به اندازه ی کافی در این منطقه وجود نداشته باشد ، به طوریکه در گذشته برای بافت فرش در کاشان از پشم مرینوس ، وارد شده از منچستر استفاده می شده است ، اما به تازگی از پشم مرغوب سبزوار برای بافت فرش در کاشان استفاده می شود . جنس تار و پود در فرش کاشان غالبا از پنبه می باشند ، در حالیکه فرش های نفیس دستباف کاشان از ابریشم خالص بافته می شوند ، در بافت فرش پشم های نرم به صورت محکم گره زده می شوند و بافتی منسجم برای فرش ایجاد می کنند . تعداد گره های فرش دستباف کاشان از 100 گره تا 800 گره در هر متر از سطح متغیر است . واضح است که تعداد گره بیشتر باعث مرغوبیت بیشتر فرش دستباف می شود .
فرش های دستباف کاشان اغلب دارای طرح هایی مشابه شامل ترنج مرکزی و گل و بته در اطراف هستند که در رنگ ها ی عاجی، قرمز(لاکی ) ، آبی و سبز روشن بافته می شوند .


تاریخچه فرش کاشان
از کهن ترین فرشهای دستباف ، فرشهایی است که در قرن ۱۱ هجری بافته شده است . این فرش ها غالبا دارای طرح هایی از صحنه های شکار و یا درگیری می باشند و در باره ی  محل بافت آن ها بین شهر های اصفهان ، تبریز و یا کاشان تردید وجود دارد . نمونه ای از این نوع فرش های دست باف در موزه فرش ایران و موزه ی  متروپولتین آمریکا موجود می باشد که دارای تفاوت هایی در حاشیه می باشند . بعد از این نوع از فرش ها می توان فرش های لهستانی یا پولونز را نام برد که دارای رنگ بندی سفارشی بوده و موارد انگشت شماری از آن ها در کاشان نیز بافته شده اند . از فرش های کاشان ، از اواخر قرن ۱۷ و ۱۸ تا اواسط قرن ۱۹ خبری در دست نیست . تا زمانیکه حدود 120 سال قبل مردی به نام حاج ملا حسن با برای مقابله با رکود صنعت ، پشم های باقی مانده از واردات مرینوس منچستر را به فرش تبدیل کرده و دومین و سومین گروه از فرش های بافته شده توسط آنان را تجار کاشانی خریداری کرده و در خانه های خود که امروزه جزء اثار دیدنی و قدیمی شهر کاشان هستند از آن ها استفاده کردند .


فرش محتشم کاشان
طرح فرش محتشم کاشان ، کمیاب‌ترین فرش کاشان است که دارای طرح های غیر سنتی در رنگ های متنوع است و از نظر قدمت به اواخر قرن  نوزدهم میلادی برمی‌گردد. این فرش نفیس بافته شده از پشم درخشان و باکیفیت بره دارای جلوه‌ای خاص  می باشند. این فرش های هنری ارزشمند به دلیل نقش هایی ظریف و پیچیده در زمینه ای عاجی یا طلایی ، درکنار پرز های بسیار کوتاه که باعث بهتر دیده شدن طرح فرش می شود ، طرفداران زیادی در میان کلکسیونر ها دارند .

تولیدات فرش دستباف کاشان را می توان به دو دسته ی کاملا مجزا طبقه بندی کرد :
فرش کاشان با طرح و نقشه ای منحصر به فرد که در کاشان ، نطنز و روستاهای اطراف بافته می شود ، و تولیدات جوشقان که با طرح و نقشی محلی در سراسر جوشقان بافته می شود و به قالی جوشقان مشهور می باشد .


قیمت فرش دستباف کاشان
فرش دستباف با توجه به طرح ، میزان تراکم گره ها ، جنس نخ و ابعاد قالی دارای قیمت های متنوع می باشد که در مقاله ای دیگر به آن خواهیم پرداخت .

فروش ویژه انواع فرش ماشینی با کیفیت
خرید فرش کاشان
خرید فرش درجه یک
فرش ماشینی کاشان
برچسب
نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی فرش کاشان
•  معیارهای قشنگ ترین فرش ماشینی
•  چسب آهار و اهمیت آن در فرش ماشینی
•  روش نگهداری و شستشوی فرش ماشینی
•  فرش ماشینی خوب از کجا بخرم ؟
•  فرش ماشینی اصیل تبریز چه نوع فرشی است ؟

» می توانید به ما اعتماد کنید «

ضمانت پرداخت خرید فرش کاشان
اینستاگرام فرش کاشان لینکدین فرش کاشان  صفحه تماشا فرش کاشان صفحه توییتر فرش کاشان صفحه یوتیوب فرش کاشان صفحه فیسبوک فرش کاشان  کانال آپارات فرش کاشان  کانال نماشا فرش کاشان تلگرام فرش کاشان  کانال واتس اپ فرش کاشان