تولید و عرضه انواع فرش ماشینی کاشان

آموزش تشخیص تراکم و شانه فرش ماشینی

آموزش تشخیص تراکم و شانه فرش

صددرصد تا الان مفهوم شانه فرش و تراکم فرش را به خوبی شناخته اید . اگر بطور خلاصه بخواهیم یادآوری کنیم :
به تعداد گره های بافته شده در یک  متر از عرض یک فرش ماشینی ، شانه و به تعداد گره های بافته شده در یک متر از طول یک فرش ماشینی ، تراکم گفته می شود .  شانه فرش به ریزی طرح و نقشه آن مربوط می شود . فرشهایی که شانه بیشتری دارند ریزبافت تر و شلوغ تر بوده و اصطلاحا به آنها فرش دستباف گونه گفته می شود .


فرشهای ماشینی که در ابتدای دهه 70 شمسی در کاشان بافته می شد فرش 320 شانه و فرش 350 شانه بود که دستگاههای آن توسط شرکتهای واندویل و تکسیما تولید می شد . اما با پیشرفت تکنولوژی به مرور فرشهای 440 شانه ، فرش 500 شانه ، فرش 700 شانه ، فرش 1000 شانه و فرش 1200 شانه روانه بازار شد . به گونه ای که جدیدترین فرش بافته شده در کاشان فرش 1500 شانه می باشد .

 

نکته اینجاست که چگونه می توانیم شانه و تراکم واقعی یک فرش را پیدا کنیم ؟


بیشتر مردم بر این باورند که تعداد شانه یک فرش علت گران بودن قیمت آنست و از همه مهمتر اینکه چنانچه فروشنده ادعا کند این فرش 1000 شانه یا 1200 شانه است ، چگونه صحت گفته ی او را تشخیص دهیم . البته لازم به ذکر است که متاسفانه بیشترین تقلب در فرش ماشینی در همین قسمت انجام می شود .

روش کار بسیار ساده است : وقتی می گوئیم این فرش 1000 شانه است یعنی با شمارش گره ها در 10 سانتی متر از عرض ( 10%)  به عدد 100 خواهیم رسید .

 

هر چه تراکم فرش بیشتر باشد ، فرش سفت تر و سنگین تر می شود .

 

برای محاسبه تراکم فرش یک تفاوت اساسی با روش تشخیص شانه وجود دارد و آن اینست که تراکم را در نصف فرش محاسبه کرده و برای اعلام ، آن را در 3 ضرب می کنند تا تراکم اصلی فرش بدست آید . یعنی وقتی می گویند تراکم فرش 3000  است یعنی باید در یک متر از طول آن 3000 گره وجود داشته باشد تا با محاسبه ضریب 3 ،  این عدد صحیح باشد . پس با شمارش گره ها در 10 سانتیمتر از طول فرش 100 گره وجود خواهد داشت و در 5 سانتیمتر 50 گره .
البته در مورد فرشهای شانه و تراکم پایینتر برای پیدا کردن تراکم واقعی فرش ، به خاطر نوع دستگاه بافندگی تعداد گره های طولی در 2 ضرب می شود .

 

نکته مهم این است که به علت فشردگی بافتها و فاصله کم بین دو گره شمارش گره ها باید با دقت فراوانی انجام شود چرا که کوچکترین خطایی در یک سانت ضرب در صد شده  و خطای ما را صد برابر می کند .

خرید مستقیم فرش ماشینی از کارخانه فرش کاشان
نـظـرات کاربران

روش‌های سفارش از گروه تجاری فرش کاشان:

روش اول: خرید و سفارش فرش به صورت آنلاین از فروشگاه اینترنتی کارخانه فرش کاشان

روش دوم: خرید و سفارش به صورت تلفنی همراه با مشاوره رایگان از کارشناسان فنی ما 03155443195

روش سوم: سفارش و خرید فرش ماشینی از طریق ارسال پیام واتساپ ما 09133602885

روش چهارم: سفارش و خرید فرش از طریق دایرکت پیج اینستاگرام ما به آدرس Carpetkashancoir

روش پنجم: خرید و سفارش حضوری از نمایشگاه و کارخانه فرش کاشان حتما با هماهنگی قبلی