تولید و عرضه انواع فرش ماشینی کاشان

چسب زنی فرش و تاثیر آن در کیفیت فرش های ماشینی

چسب زنی فرش های ماشینی با کیفیت

چسب زدن فرش ماشینی در قسمت پشت کار صورت می گیرد . وقتی فرش بافته می شود ، برای اینکه از گزند رطوبت و سایر حشرات و خطراتی که طول عمر فرش ماشینی را تهدید می کند ، در امان باشد چسب کاری و کمی عایق انجام می شود .
شاید ندانید فرش چگونه بافته می شود و تعجب کنید که چگونه می توان پشت فرش ماشینی را چسب زد و ریشه های فرش در روی کار آسیب نمی بیند .
فرش های ماشینی روی پارچه های نازک برزنتی بافته می شوند ، بعد از اتمام کار ، وقتی ریشه ها و تار و پود در هم تنیده شدند ، پشت کار با مواد صنعتی که به فرش آسیب نمی زند ، پوشانده می شود . به همین دلیل است که شما وقتی پشت فرش را لمس می کنید ، ریشه ها بسیار زبر هستند و به راحتی فرش تا نمی شود .
در ادامه در مورد این ماده و روش انجام کار مواردی ذکر می گردد ، اما به طور کلی در استفاده و به کار بردن چسب آهار برای پشت کار فرش ماشینی باید دقت صورت گیرد و این عمل بر حسب استانداردهای موجود انجام پذیرد . زیرا اگر چسب آهار بیش از اندازه به کار گرفته شود ، باعث معیوب و خراب شدن زیر دست فرش ماشینی می گردد .
مرحله ی آهار زنی در تولید فرش

بعد از مرحله ی ریسندگی و بافتن فرش ، قسمتی در روند تولید فرش ماشینی وجود دارد که به آن تکمیل فرش می گویند ، مواردی از قبیل اصلاح و کنترل کیفی ، شیرینگ یا تیغ زنی فرش و چسب زدن پشت آن در این مرحله انجام می گیرد که این امر در هر چه بهتر شدن فرش ماشینی و با کیفیت شدن آن تاثیر به سزایی دارد .
از بهترین نوع آهاری که در چسب زنی فرش ماشینی به کاربرده می شود ، باید به چسب خالص و بدون مواد افزودنی اشاره کرد .
اما لازم به ذکر است که تولید چسب آهار فرمول دقیقی ندارد که طبق آن چسب آهار تمام قسمت های بافت فرش به کار برده شود .
مواردی که در ترکیبات اصلی چسب آهار به کار می رود ، به شرح زیر است :
1- رزین و پلی ونیل استات
2- پلی ونیل الکل
3- نشاسته
4- انتی باکتری
5- پلاستو سایزر
ویژگی های چسب آهار
چسب آهار مصرفی در فرش ماشینی با توجه نوع ماشین آهار زنی ، نوع فرشی که قرار است چسب زنی شود و میزان حرارت خشک کن ماشین آهار ساخته می شود .
برای این که میزان نشاسته و رزینی که در چسب آهار به کار می رود را تعیین کنیم باید به نوع سیستم ماشین آهار توجه نماییم . به این صورت که میزان مصرفی این موادی که ذکر شد ، رابطه ی مستقیمی با نوع سیستم ماشین آهار دارد . میزان چسبی که در ماشین آهاری که با حرارت مستقیم کار می کند ، با میزان چسبی که در این ماشین با بخار استفاده می شود متفاوت است .
مورد دیگر نوع فرشی است که قرار است چسب کاری شود . وقتی قرار است چسب بخار برای یک فرش ساخته شود ، مواردی هم چون ، نوع بافت فرش ماشینی ، مواد اولیه ای که در بافت فرش به کار رفته است ، شانه و تراکم فرش بررسی می گردد .
به همین دلیل است که نمی توان برای آهار زنی فرش های مختلف از یک نسخه یکسان استفاه کرد .
ویژگی ماشین آهار و روند کار این دستگاه
وظیفه ی ماشین آهار همان طور که گفته شد ، چسب زدن به پشت فرش است و باید این فرش را خشک کند . اما در روند خشک کردن فرش این خشک شدن نباید به گونه ای باشد که الیاف فرش ماشینی آسیب ببیند و حتی ابعاد فرش تغییر کند .
به طور کلی برای خشک کردن چسب آهار از دو روش خشک کردن با حرارت مستقیم و حرارت غیر مستقیم استفاده می شود . اگر در فرمولاسیون و روش تهیه این چسب از آب زیاد و هم چنین موادی استفاده شود که رطوبت را به خود جذب می کند ، به حرارت زیادتری برای خشک کردن نیاز است .
وقتی برای خشک کردن این مواد از حرارتی بیش از اندازه استفاه شود ، نخ خاب که عامل زیبایی فرش است ، آسیب می بیند و همین عامل خود سبب ضربه زدن به کیفیت فرش و پایداری آن در طول زمان می گردد .
با توجه به اینکه در فرش های ماشینی از پنبه استفاده می شود ، باید در میزان استفاده از آب حدودی را رعایت کنیم . اگر این عامل مد نظر قرار نگیرد ، ابعاد فرش دچار تغییر خواهد شد .
پخت نشاسته در واحد چسب زنی
یکی از موادی که در ساخت ماده ی چسب پشت فرش به کار می رود ، نشاسته است . برای تهیه و عمل آوری نشاسته دو روش وجود دارد که به معرفی این دو می پردازیم :
روش اول : پختن نشاسته در راکتور دو جداره به وسیله ی حرارت مستقیم
این روش برای عمل آوری نشاسته بسیار بهینه و مناسب است . از این لحاظ که ، آسیب کمتری به پیوند های نشاسته وارد می شود . دمای محیط در این روش کنترل شده و پخت نشاسته با کیفیت بهتری صورت می گیرد .

روش دوم : پختن نشاسته در مخزن های معمولی با تزریق بخار آب
چون در اینجا میزان آبی که به آن اضافه می شود زیادتر است و تغییرات PH چسب بسیار زیادتر است ، خود بخار آب میزان آبی که به چسب اضافه می شود و همچنین درصد آب فرمول تهیه چسب را تغییر می دهد .
تغییرات فشار و هم چنین شرایط دمای محیط خود سبب تبدیل آب به بخار آب می گردد .

خرید مستقیم فرش ماشینی از کارخانه فرش کاشان
نـظـرات کاربران

روش‌های سفارش از گروه تجاری فرش کاشان:

روش اول: خرید و سفارش فرش به صورت آنلاین از فروشگاه اینترنتی کارخانه فرش کاشان

روش دوم: خرید و سفارش به صورت تلفنی همراه با مشاوره رایگان از کارشناسان فنی ما 03155443195

روش سوم: سفارش و خرید فرش ماشینی از طریق ارسال پیام واتساپ ما 09133602885

روش چهارم: سفارش و خرید فرش از طریق دایرکت پیج اینستاگرام ما به آدرس Carpetkashancoir

روش پنجم: خرید و سفارش حضوری از نمایشگاه و کارخانه فرش کاشان حتما با هماهنگی قبلی