سفارش انواع فرش درجه یکصفحـه اصلـی کارخانه فرش ماشینی کاشان خرید بی واسطه فرش کاشانارتـبـاط بـا مـا جدیدترین فرش کاشان

» چسب زنی فرش و تاثیر آن در کیفیت فرش های ماشینی

چسب زنی فرش های ماشینی با کیفیت

چسب زدن فرش ماشینی در قسمت پشت کار صورت می گیرد . وقتی فرش بافته می شود ، برای اینکه از گزند رطوبت و سایر حشرات و خطراتی که طول عمر فرش ماشینی را تهدید می کند ، در امان باشد چسب کاری و کمی عایق انجام می شود .
شاید ندانید فرش چگونه بافته می شود و تعجب کنید که چگونه می توان پشت فرش ماشینی را چسب زد و ریشه های فرش در روی کار آسیب نمی بیند .
فرش های ماشینی روی پارچه های نازک برزنتی بافته می شوند ، بعد از اتمام کار ، وقتی ریشه ها و تار و پود در هم تنیده شدند ، پشت کار با مواد صنعتی که به فرش آسیب نمی زند ، پوشانده می شود . به همین دلیل است که شما وقتی پشت فرش را لمس می کنید ، ریشه ها بسیار زبر هستند و به راحتی فرش تا نمی شود .
در ادامه در مورد این ماده و روش انجام کار مواردی ذکر می گردد ، اما به طور کلی در استفاده و به کار بردن چسب آهار برای پشت کار فرش ماشینی باید دقت صورت گیرد و این عمل بر حسب استانداردهای موجود انجام پذیرد . زیرا اگر چسب آهار بیش از اندازه به کار گرفته شود ، باعث معیوب و خراب شدن زیر دست فرش ماشینی می گردد .
مرحله ی آهار زنی در تولید فرش

بعد از مرحله ی ریسندگی و بافتن فرش ، قسمتی در روند تولید فرش ماشینی وجود دارد که به آن تکمیل فرش می گویند ، مواردی از قبیل اصلاح و کنترل کیفی ، شیرینگ یا تیغ زنی فرش و چسب زدن پشت آن در این مرحله انجام می گیرد که این امر در هر چه بهتر شدن فرش ماشینی و با کیفیت شدن آن تاثیر به سزایی دارد .
از بهترین نوع آهاری که در چسب زنی فرش ماشینی به کاربرده می شود ، باید به چسب خالص و بدون مواد افزودنی اشاره کرد .
اما لازم به ذکر است که تولید چسب آهار فرمول دقیقی ندارد که طبق آن چسب آهار تمام قسمت های بافت فرش به کار برده شود .
مواردی که در ترکیبات اصلی چسب آهار به کار می رود ، به شرح زیر است :
1- رزین و پلی ونیل استات
2- پلی ونیل الکل
3- نشاسته
4- انتی باکتری
5- پلاستو سایزر
ویژگی های چسب آهار
چسب آهار مصرفی در فرش ماشینی با توجه نوع ماشین آهار زنی ، نوع فرشی که قرار است چسب زنی شود و میزان حرارت خشک کن ماشین آهار ساخته می شود .
برای این که میزان نشاسته و رزینی که در چسب آهار به کار می رود را تعیین کنیم باید به نوع سیستم ماشین آهار توجه نماییم . به این صورت که میزان مصرفی این موادی که ذکر شد ، رابطه ی مستقیمی با نوع سیستم ماشین آهار دارد . میزان چسبی که در ماشین آهاری که با حرارت مستقیم کار می کند ، با میزان چسبی که در این ماشین با بخار استفاده می شود متفاوت است .
مورد دیگر نوع فرشی است که قرار است چسب کاری شود . وقتی قرار است چسب بخار برای یک فرش ساخته شود ، مواردی هم چون ، نوع بافت فرش ماشینی ، مواد اولیه ای که در بافت فرش به کار رفته است ، شانه و تراکم فرش بررسی می گردد .
به همین دلیل است که نمی توان برای آهار زنی فرش های مختلف از یک نسخه یکسان استفاه کرد .
ویژگی ماشین آهار و روند کار این دستگاه
وظیفه ی ماشین آهار همان طور که گفته شد ، چسب زدن به پشت فرش است و باید این فرش را خشک کند . اما در روند خشک کردن فرش این خشک شدن نباید به گونه ای باشد که الیاف فرش ماشینی آسیب ببیند و حتی ابعاد فرش تغییر کند .
به طور کلی برای خشک کردن چسب آهار از دو روش خشک کردن با حرارت مستقیم و حرارت غیر مستقیم استفاده می شود . اگر در فرمولاسیون و روش تهیه این چسب از آب زیاد و هم چنین موادی استفاده شود که رطوبت را به خود جذب می کند ، به حرارت زیادتری برای خشک کردن نیاز است .
وقتی برای خشک کردن این مواد از حرارتی بیش از اندازه استفاه شود ، نخ خاب که عامل زیبایی فرش است ، آسیب می بیند و همین عامل خود سبب ضربه زدن به کیفیت فرش و پایداری آن در طول زمان می گردد .
با توجه به اینکه در فرش های ماشینی از پنبه استفاده می شود ، باید در میزان استفاده از آب حدودی را رعایت کنیم . اگر این عامل مد نظر قرار نگیرد ، ابعاد فرش دچار تغییر خواهد شد .
پخت نشاسته در واحد چسب زنی
یکی از موادی که در ساخت ماده ی چسب پشت فرش به کار می رود ، نشاسته است . برای تهیه و عمل آوری نشاسته دو روش وجود دارد که به معرفی این دو می پردازیم :
روش اول : پختن نشاسته در راکتور دو جداره به وسیله ی حرارت مستقیم
این روش برای عمل آوری نشاسته بسیار بهینه و مناسب است . از این لحاظ که ، آسیب کمتری به پیوند های نشاسته وارد می شود . دمای محیط در این روش کنترل شده و پخت نشاسته با کیفیت بهتری صورت می گیرد .

روش دوم : پختن نشاسته در مخزن های معمولی با تزریق بخار آب
چون در اینجا میزان آبی که به آن اضافه می شود زیادتر است و تغییرات PH چسب بسیار زیادتر است ، خود بخار آب میزان آبی که به چسب اضافه می شود و همچنین درصد آب فرمول تهیه چسب را تغییر می دهد .
تغییرات فشار و هم چنین شرایط دمای محیط خود سبب تبدیل آب به بخار آب می گردد .

فروش ویژه انواع فرش ماشینی با کیفیت
خرید فرش کاشان
خرید فرش درجه یک
فرش ماشینی کاشان
برچسب
نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی فرش کاشان
•  سوالاتی که قبل از خرید فرش ماشینی باید بدانید
•  راهنمای انتخاب بهترین شانه و تراکم برای فرش های ماشینی
•  شرایط استفاده امکانات فروشگاه فرش کاشان
•  قیمت فرش 1200 شانه تراکم 3600 گل برجسته کاشان
•  استفاده از مکانیزم و روشهای نوین نگهداری فرش در موزه فرش

» می توانید به ما اعتماد کنید «

ضمانت پرداخت خرید فرش کاشان
اینستاگرام فرش کاشان لینکدین فرش کاشان  صفحه تماشا فرش کاشان صفحه توییتر فرش کاشان صفحه یوتیوب فرش کاشان صفحه فیسبوک فرش کاشان  کانال آپارات فرش کاشان  کانال نماشا فرش کاشان تلگرام فرش کاشان  کانال واتس اپ فرش کاشان