تولید و عرضه انواع فرش ماشینی کاشان

مقایسه قالی کاشان با قالی تبریز

تفاوت فرش کاشان با فرش تبریز

قالی ایران با تمام شهرت و اسم و رسمی که دارد ، قدمتی ناشناخته داشته و برای همگان دارای ابعاد ناشناخته خاصی است . این موضوع که گستردگی و حجم وسیعی از هنر موجب ناشناخته ماندن فرش های دستبافت شده است نه تنها یک ادعای واهی نیست بلکه هیچ کسی نمی‌تواند در مورد داشتن اطلاعات کامل در این زمینه ادعا داشته باشد . ناگفته نماند متخصصان و افراد حرفه ای هستند که با دیدن فرش و بر اساس طرح و نقشه و نگاره می توانند محل بافت را تعیین کرده و در مورد خصوصیات محصول نظر دهند . عمدتا در فرش های دستبافت هم همانند فرش های ماشینی ، شناسنامه فرش ارائه می شود اما بصورتی کاملا متفاوت از فرش های ماشینی . از مهم ترین شهر ها در امر تولید و بافت فرش علاوه بر کاشان می توان به فرش های تبریز ، فرش های آذربایجان ، فرش های یزد ، فرش های مشهد ، فرش های اصفهان و ... اشاره کرد . این محصولات به سراسر جهان صادر شده و در رقابت با خارجیان عملکرد خوبی داشته اند . متأسفانه عدم داشتن اطلاعات و عدم آشنایی و عدم قدرت شناسائی خصوصیات فرش از سوی مشتریان سبب می‌شود تا خریدار به هنگام خرید بدون توجه به کاربرد فرش و تطابق با نیاز خود دست به انتخاب زده و موارد استفاده آن محصول انتخابی چیزی جز زیبائی یا طرح و نقشه و ظاهر نباشد . انتخاب نابجا و بدون دقت به ویژگی های فرش نتیجه ای جز دوام کوتاه مدت محصول و اجبار در پرداخت مجدد هزینه نخواهد داشت .
شناخت فرش ‌و مختصات آن کار دشواری نیست اما نیازمند مطالعه و کسب اطلاعات از طرق مختلف است . اگر تخصصی در زمینه خرید فرش های ماشینی ندارید ، به شما توصیه می کنیم با مطالعه این مقاله و سایر مقالات منتشر شده در وب سایت اقدام به کسب آگاهی نموده و هرگز بدون داشتن حداقل اطلاعات دست به خرید نزنید . هستند خریداران و مشتریانی که از طریق مطالعه همین مقالات و نوشتار ها به حدی از دانش رسیده اند که به محض دیدن و لمس کردن فرش می توانند به کاربرد و ویژگی های آن دست یافته و انتخاب کنند .
شناخت جغرافیای فرش های ماشینی
طرح و نقشه و نگاره در فرش های دستبافت قدیمی نشان از خواستگاه آن ها داشته و متخصصان می توانند بر اساس نگاره ، مکان بافت فرش را مشخص کنند اما امروزه فرش های ماشینی بر اساس نقشه و نگاره هایی طراحی می شوند که فراگیر بوده و بسیاری از تولید کنندگان با کپی کردن کار های زیبا از جمله تولیدان شهر کاشان به یکسان شدن طرح ها دامن می زنند . فرش های تولید شده در شهر کاشان به علت نوآوری و خلاقیت موجود در طرح ها و نگاره ها توانسته اند تفاوت خود را با سایرین حفظ کنند اما فارغ از این نوآوری و خلاقیت که تنها در فرش های تولید شده تحت برند های نامی کاشان دیده می شود ، دیگر فرش ها بر اساس نقشه و نگاره قابل شناسایی نخواهند بود .
در ادامه به بررسی فرش تبریز و فرش کاشان به عنوان دو شهر مهم در امر تولید فرش های ماشینی می پردازیم .
فرش تبریز
وقتی از فرش مرکز استان صحبت می شود به معنای آن است که تمایل داریم بین فرش ‌تبریز با فرش دیگر شهرهای منطقه تفاوت قائل شویم . فرش های دستبافت تبریز به دسته های ریز باف و درشت باف تقسیم می شوند . همچنین داشتن تفاوت فرش تبریز با سایر شهر ها از نظر کیفیت ، مواد اولیه ، نقشه و رنگ مشهود است .
بافندگان تبریزی بدون داشتن تعصب در مورد طرحی خاص اقدام به بافت هر طرح زیبا و چشم گیری می نمایند از این رو تنوع طرح در فرش های تبریز بالاست و حکایت از سلیقه زیبای محصولات دارد .
این حالت و عدم تعصب در مورد طرح و نگاره خصوصا در فرش های دستبافت در فرش‌ های نقاط دیگر کمتر به چشم می‌خورد . رنگ در قالی تبریز بسیار هماهنگ و متقارن است و ‌کمتر قالی مرغوبی است که نام تبربز را حمل کند اما توجه مخاطبین را جلب نکند . در مرغوبیت بی نظیر فرش های دستبافت تبریز شکی نیست اما متأسفانه فرش های ماشینی تبریز نسبت به فرش های ماشینی کاشان عملکرد ضعیفی داشته و فرش های ماشینی بافته شده تحت برند های کاشانی در تمام ابعاد بر فرش های ماشینی تبریز پیشی گرفته اند .
حضور تولیدی های فرش در تبریز شهرت دارد اما تعداد کارخانه های فرش در شهرک های صنعتی کاشان بسیار زیاد است به حدی که این تعداد زیاد منجر به رقابت شده است . فرش های ماشینی شهر کاشان که فرش های ماشینی کاشان نام گرفته اند نه تنها در بازار های فرامرزی و داخلی با یکدیگر رقابت می کنند بلکه با خودشان هم در حال رقابت هستند . همانطور که میدانید ، رقابت مهم ترین عامل در بهبود تولید و رشد روز افزون است . لازم به ذکر است شغل اصلی عمده نیروی کار حاضر در شهر کاشان بطور مستقیم و غیر مستقیم به فرش های ماشینی مرتبط است و سرمایه گذاری های کلان بسیاری در این زمینه در شهر کاشان صورت گرفته است .
اصالت طرح
داشتن رگه هایی از نقوش آریایی در طرح های سنتی و کلاسیک چشم گیر است در حالی که طرح های فانتزی فارغ از نگاره هایی که رنگ و بوی تاریخ دارند ، با حفظ جذابیت و زیبایی کاملا نوین هستند . فرش های ماشینی تبریز هم با رعایت این موضوع فرش هایی زیبا و چشم نواز تولید کرده است اما ذهن خلاق طراحان کاشانی گامی فراتر برداشته و با طرح های جدید و باب سلیقه مشتریان توانسته است جذابیت را چند برابر کرده و توجه مشتریان را جلب کند . طراحان کاشانی بسیار حرفه ای هستند ، ریشه این حرفه در معماری هایی ست که در خانه های تاریخی  و بافت قدیمی شهر دیده می شود و نشان از ذوق هنری و طراحی در این شهر از گذشته های دور می باشد .
وضعیت فرش تبریز و فرش کاشان در بازار
بازار ابعاد مختلفی دارد ، بازار های فیزیکی و بازار های آنلاین از دسته بازار های موجود هستند . شاید در سال های آتی نوع خاصی از بازار روی کار آید اما در حال حاضر بازار های آنلاین و فروشگاه های مجازی بهترین و پر مزیت ترین نوع بازار هستند . گروهی از خریداران صرفا به ظاهر فرش اهمیت می‌دهند و بدون توجه به کاربرد دست به خرید زیباترین فرش می زنند البته اگر این مشتریان فرش را برای قسمت لوکس و کم تردد خانه و تنها با هدف تأمین زیبایی می خواهند ، انتخاب درستی خواهند داشت اما اگر مکان انتخابی ، جایی است پر رفت و آمد و شلوغ بهتر است در انتخاب تجدید نظر کنند . گروه دیگری از خریداران هم هستند که بیش از هر چیز به دنبال کیفیت بوده و فرش هایی را انتخاب می کنند که در برابر پاخوری و فشار مقاوم باشد .
فرش های تبریز و فرش های کاشان پاسخگوی هر دو دسته از خریداران هستند اما به دو جهت فرش های ماشین کاشان را توصیه می کنیم ، اول آنکه فرش های ماشینی کاشان دارای تنوع بسیار بیشتری نسبت به فرش های ماشینی تبریز هستند و بدین ترتیب نیاز و سلیقه خریداران دسته اول را تأمین می کنند و از سوی دیگر کیفیت مواد اولیه در فرش های شهر کاشان بالا ست ، چراکه از الیاف صددرصد خالص استفاده کرده و فرش هایی با نخ خاب اکریلیک هیت ست شده صددرصد تولید می کند درحالی که سایر شهر ها در بافت نخ خاب ناخالص بکار برده و بدین ترتیب از کیفیت کم کرده اند . هرچند هر دو محصول ( نخ خاب صددرصد اکریلیک و نخ خاب همراه با ناخالصی ) تحت عنوان فرش های اکریلیک عرضه می شوند اما درصد خلوص تعین کننده بسیاری از ویژگی ها خواهد بود  .
فرش های تبریز و فرش های کاشان در بازار موقعیت خوبی دارند . عملکرد تولید کنندگان کاشانی در بازار های مجازی به مراتب بهتر بوده است و برای جلب مخاطب به این بازار ها تلاش فراوانی انجام داده اند . انتظار می رود در سال های آتی رفته رفته از تعداد خریداران در بازار های فیزیکی کاسته شده و بر تعداد خریداران بر بازار های آنلاین افزوده شود . در این صورت خواهد بود که برند های دارای فروشگاه اینترنتی در میزان فروش بر برند های فاقد چنین فروشگاه هایی پیشی خواهند گرفت .
خرید فرش ماشینی
برای خرید فرش ماشینی ابتدا نوع فرشی انتخابی بر اساس شانه و تراکم و ابعاد و جنس الیاف را مشخص نمایید . فروشگاه های انلاین برند های کاشانی و تبریز به عنوان دو نمونه از تولید کنندگان فرش های ماشینی با کیفیت و درجه یک مکان مناسبی برای دیدن طرح های مختلف هستند که پس از تعیین شانه و تراکم و ابعاد و جنس نخ بافت مورد توجه قرار می گیرند . توصیه اکید بر خرید از بهترین فروشگاه یعنی فروشگاه های اینترنتی برند های نامی و خوش سابقه می باشد . به یاد داشته باشید که انتخاب شما باید بر اساس نیاز و کاربرد فرش باشد نه صرفا ظاهر و زیبایی محصول .

خرید مستقیم فرش ماشینی از کارخانه فرش کاشان
نـظـرات کاربران

روش‌های سفارش از گروه تجاری فرش کاشان:

روش اول: خرید و سفارش فرش به صورت آنلاین از فروشگاه اینترنتی کارخانه فرش کاشان

روش دوم: خرید و سفارش به صورت تلفنی همراه با مشاوره رایگان از کارشناسان فنی ما 03155443195

روش سوم: سفارش و خرید فرش ماشینی از طریق ارسال پیام واتساپ ما 09133602885

روش چهارم: سفارش و خرید فرش از طریق دایرکت پیج اینستاگرام ما به آدرس Carpetkashancoir

روش پنجم: خرید و سفارش حضوری از نمایشگاه و کارخانه فرش کاشان حتما با هماهنگی قبلی