جدیدترین فرش کاشان

همه چیز در مورد فرش های 700 شانه سبک؟

فرش هفتصد شانه سبک وزن

فرش های ماشینی 700 شانه یکی از فرش های پر طرفدار در بین فرش هاست چرا که این نوع از فرش های ماشینی از چند نظر با فرش های  1000شانه و 1200 شانه در رقابت هستند. همان طور که می دانیم فرش ها از نظر قیمت، زیبایی، شانه ، تراکم، رنگ، نوع الیاف و نخ فرش وهمچنین سبکی و سنگینی به چند دسته مختلف تقسیم می شوند. آنچه که در این مقاله قابل بررسی است ویژگی فرش های  700 شانه سبک است.

فرش های 700شانه به سه دسته فرش 700شانه واقعی، فرش طرح 700 و فرشهای 700شانه  تبدیلی تقسیم بندی می شوند.

فرشهای 700شانه واقعی: عموما با تراکم 2550 بافته شده و در زمینه آن از هشت تا ده نوع رنگ استفاده شده است نوع الیاف به کار رفته در این نوع فرش ها الیاف اکرولیک می باشد.

فرش های 700شانه طرح 700:

این نوع فرش ها دارای تراکم500 هستند و در بافت آن از 7 تا هشت رنگ استفاده می شود. نسبت به فرش 700شانه از قیمت پایین تری برخوردار است ولی بدلیل شباهت بسیار زیاد به فرشهای 700شانه در انتخاب آن باید دقت شود.
فرشهای 700شانه تبدیلی: به فرش های گفته می شود که دارای تراکم 700 می باشند و برای بافت آن از دستگاه های 500 شانه استفاده می کنند و از نظر قیمت هم از فرش 700 شانه ارزانتر هستند.

چکونه از ظاهر فرش تراکم فرش را بدست بیاوریم؟
به تعداد گره هایی که در عرض فرش بافته شده تراکم فرش می گوییم برای تخشخیص تراکم فرش تعداد گره های بافته شده در ده سانتی متر از طول فرش را در نظر می گیریم. تعداد گره های بافته شده در این ده سانت نشان دهنده تراکم فرش است. هرچه تراکم فرش کمتر باشد فرش از نظر وزن سبک تر خواهد بود.
فرش های ماشینی از نظر ابعاد در دسته های مختلفی تقسیم بندی می شوند.
که در اینجا به ابعاد فرش ها اشاره مختصری می کنیم.

1-قالی: که در ابعاد 6  و 9 و 12متری بافته می شود.
2-کناره: که  در ابعاد 2*1 و 3*1 و 4*1 بافته می شوند طول از ها از 2.5 تا 8 متر متغیر

3-قالیچه: که  عموما در ابعاد 40*2 و 40*1 بافته می شوند.
4- پادری : که در ابعاد 70*30 و 50*70 بافته می شوند.

علاوه بر این ابعاد دیگری هم در بافت فرش وجود دارد که ما در این مقاله  به مهم ترین آن ها اشاره کردیم. هر چه ابعاد فرش کمتر باشد مواد اولیه و نخ بکار رفته در فرش کمتر شده در نتیجه فرش سبک تر می شود.  به همین دلیل است که فرش 6 متری 700شانه ازفرش 12 متری هفتصد شانه سبک تر است.


الیاف فرش:
فرشها را با دو نوع نخ اکرولیک و پلی استر می بافند.
فرش های بافته شده با نخ پلی استر از نظر رنگ و لعاب از زیبایی بیشتری برخوردار است. پرز دهی در این نوع فرش ها به حداقل می رسد و جذب رطوبت آن خیلی پایین است. 
فرش های اکرولیک  از طول عمر بالاتری برخوردارند. در برابر گرما و شستشو تغییر رنگ ندارند. به مرور زمان دچار سائیدگی نمی شوند. با داشتن چنین ویژگی های مثبت و منحصر به فردی دارای چالشی به نام  پرز دهی است که امروزه با دستگاه های پیشرفته  از فناوری هیت ست استفاده می کنند.

هیت ست چیست و چه کاربردی در صنعت فرش ماشینی دارد؟

در این روش بافت درونی نخ پس از ریسیده شدن توسط حرارت و بخار تثبیت شده و این کار باعث بالا رفتن زیبای نخ و در نتیجه زیبایی فرش می شود. ویژگی های بسیار دیگری هم دارد از جمله اینکه باعث می شود فرش حجیم تر نشان داده شود.نخ های هیت ست شده باعث می شوند فرش پاخور زیبا تری پیدا کند و نرم و لطیف تر شود همچنین باعث افزایش استقامت نخ در برار عوامل محیطی و به تبع آن افزایش طول عمر فرش می شود. 

 فرش های بافته شده با نخ  پلی استر بدلیل داشتن پلاستیک بیشتر از وزن کمتری برخوردار هستند.


ارتفاع نخ خاب: در بافت فرش های ماشینی از یک استاندار برای  ارتفاع نخ خاب فرش استفاده می شود. ارتفاع نخ خاب تاثیر مستقیمی بر استفاده از الیاف دارد. فرش های 700شانه ارتفاع نخ خاب کمتری نسبت به فرش های 1000 و 1200شانه دارند به همین دلیل از وزن کمتری نیز برخوردارند.
هر چه فرش سبک تر باشد علاوه بر حمل آسان از قیمت کمتری هم برخوردار است ولی ناگفته نماند که هر کالایی در کنار مزیت هایش دچار چالش هایی نیز می باشد، درست است که فرش های 700شانه سبک از وزن و قیمت پایین تری برخوردار است ولی در کنار آن باید بدانید که ممکن است در فرش های 700شانه سبک درجه دو از نخ الیاف پلی استر استفاده شود.


فروشگاه اینترنی فرش ماشینی کاشان
با درنظر داشتن تمامی این نکات در تولید فرش های ماشینی با کیفیت و درجه یک می تواند در انتخاب انواع فرش های 7شانه سبک و سنگین به شما کمک کند.
همکاران ما در واحد فروش و بازرگانی در طول بیست و چهار ساعت شبانه روز پاسخگوی سوالات شما عزیران خواهند بود.

 

فرش ماشینی کاشان