تولید و عرضه انواع فرش ماشینی کاشان

طریقه شستشوی فرش های 1200 شانه

نام نویسنده: شاهمیری
طریقه شستشوی فرش های 1200 شانه

دلایل عدم تغییر فرش 1200 شانه پس از شستشو چیست؟

علت زرد شدن فرش بعد از شستن و برطرف نمودن آن

نکاتی مهم قبل از شستشوی فرش های 1200 شانه

راهنمای انتخاب بهترین فرش 1200 شانه با کیفیت عالی

فرش های 1200 شانه، جز بافته‌های ماشینی با کیفیت بالا هستند که بیشتر با تراکم 3600 توسط دستگاه های HCI تولید می‌شوند. این فرش های لوکس ماشینی از ظرافت، زیبایی و لطافت بسیاری برخوردارند و به دلیل تراکم 3600 (تعداد 3600 گره در یک متر از عرض قالی) منسجم و توپر هستند به گونه ای که بین ریشه‌ها هیچ فضای خالی وجود ندارد و امکان نفوذ گرد و غبار و ذرات ریز بین ریشه‌ها وجود ندارد.

مسلما فرش در معرض آلودگی و کثیفی است و با توجه به اینکه این روزها خرید فرش های رنگ روشن، به دلیل کوچک‌تر شدن فضای منازل و کم بودن نور و پنجره در خانه‌ها بیشتر شده است، یکی از دغدغه‌های افراد این است که شستن فرش آیا سبب از بین رفتن ماهیت و شکل ظاهری آن می‌شود یا خیر؟ اکثر مدل های فرش 1200 شانه کاشان باکیفیت عالی بعد از شست و شو بدون تغییر باقی می‌ماند؛ اما اگر انتخابی اصولی داشته باشیم.

برخی از افراد بر این باورند که هرچه محصول ماشینی نازک‌تر باشد و از ضخامت کمتری برخوردار باشد ممکن است در هنگام شستن پاره شود و یا عیب‌دار شود، در صورتی که چنین باوری کاملا غلط است؛ برای مثال این فرش ها باکیفیت عالی بعد از شست و شو، هیچ واکنش و تغییر ظاهری ندارد. البته مسلم است که هر 1200 شانه‌ای این طور نیست، بلکه بافته های 1200 شانه آکریلیک از بهترین نوع و از باکیفیت ترین فرش های ماشینی هستند که بعد از شست و شو تغییر نمی‌کنند.

پس در هنگام خرید به جای توجه کردن به قیمت فرش و همچنین زیبایی طرح، به کیفیت آن توجه کنید و سعی کنید محصولات آکریلیک را خریداری کنید چون الیاف اکریلیک جز الیاف مستحکم و بادوامی هستند که قبل از بافت هیت ست می شوند و از تونل بخار آب و گرما عبور می‌کنند و بدین صورت بدون پرز و از ساختار مستحکم‌تری نیز برخوردار می‌شوند. پس اگر شما یک محصول پلی استر و یا پلی پروپیلن 1200 شانه و یا 700 شانه خریدید به این فکر باشید که برخلاف محصولات اکریلیک، بعد از شست و شو تغییر شکل و ماهیت دهد.

 

دلایل عدم تغییر فرش 1200 شانه پس از شستشو چیست؟

با توجه به شایعاتی که در رابطه با تغییر ظاهری فرش‌های ماشینی پس از شستشو وجود دارد و با استناد به موضوع این مقاله، شاید بخواهید بدانید که دلایل عدم تغییر فرش 1200 شانه پس از شستشو چیست تا بهتر به درک و اعتماد برای خریداری چنین محصولات برسید. دلیل این که یک فرش با کیفیت مانند مدل های 1200 شانه بافته شده در کارخانه فرش کاشان بدون تغییر بعد از شستشو با کیفیت بالا است موارد زیر است که همراه با آن توضیحاتی برای درک بهتر و متقاعد کردن شما عزیزان نیز ارائه شده است.

جنس الیاف بافت فرش

اولا که الیاف آن به دلیل آکریلیک بودن، مستحکم و مقاوم در برابر مواد شوینده شیمیایی است که در این شرایط دچار تغییر رنگ نخواهد شد. این الیاف به لحاظ ثبات رنگی بسیار زیاد مشابه با الیاف پشم طبیعی شناخته شده که کارشناسان تولید بدین علت آن را به عنوان بهترین الیاف بافت فرش‌های ماشینی معرفی نموده‌اند. تثبیت رنگ‌پذیری بسیار خوب این الیاف نیز از جمله مواردی است که منجر به زیبایی و جذابیت نقوش فرش شده و هم این که آن را در برابر رنگ دهی در هنگام شستشو مقاوم نموده است. فرش های دستبافتگونه 1200 شانه بافته شده با نخ آکریلیک جز محصولات باکیفیت و بادوام هستند که بعد از شست و شو تغییر رنگ نمی دهند.

از طرفی ساختار الیاف بافت اکریلیک با هیت ست شدن بسیار مستحکم شده که در برابر مواردی چون پاخور شدن، جارو زدن و شستشو از مقاوم بالایی برخوردار شده است. همچنین که برای تولید فرش با تراکم بالا با استفاده از ماشین آلات بافنده به جهت عدم پارگی و در رفتگی نخ در حین سرعت بالای تولید توسط این دستگاه‌های بسیار پیشرفته، به الیاف بافت با مقاوم کشسانی زیادی نیاز است. پس جنس الیاف بافت این قالی ها را از جنس نخ اکریلیک در نظر گرفته‌اند که موجب کیفیت بالای محصول و حتی دوام و ماندگاری آن پس از سال‌ها استفاده و شستشو شده است.

نوع بافت گره‌های فرش

ثانیا ریشه و گره در فرش های ماشینی به شکل U شکل دور نخ تار پیچیده شده است، برخلاف قالی‌های دستباف که به صورت گره زده می‌شود و امکان باز شدن آن‌ها وجود ندارد، در محصولات ماشینی این گره‌های یو شکل با آهار و یا چسب پشت فرش مستحکم می‌شوند. حال اگر این گره‌ها هرچه تعدادشان زیادتر باشد، امکان باز شدن آن‌ها نیز کمتر وجود دارد یا اصلا وجود ندارد. در یک محصول 1200 شانه، به دلیل وجود 1200 گره U شکل در یک متر از عرض و با احتساب سه ردیف پود، سه برابر گره عرضی یعنی 3600 گره در یک متر از طول به منظور استحکام و انسجام بافت ریشه‌ها و فیکس آن‌ها توسط آهار اصولی و استاندارد، امکان باز شدن گره‌ها بعد از شست و شو وجود ندارد. به همین دلیل نوع بافت گره‌های فرش ماشینی بسیار حائز اهمیت است.

علاوه بر آن آهار و چسب زنی محصولات با شانه و تراکم بالا به دلیل داشتن گره‌های بیشتر، کاملا طبق قوانین استاندارد است تا آهار محصولات با شانه و تراکم پایین. پس نگران شستن فرش های هزار و دویست شانه نباشید البته به شرط آنکه آن را با جنس آکریلیک و با تراکم واقعی و نوع بافت و آهار اصولی خریداری کنید.

دلایل عدم تغییر فرش 1200 شانه پس از شستشو چیست؟ فرش کاشان

 

علت زرد شدن فرش بعد از شستن و برطرف نمودن آن

در گذشته بیشتر قالی‌ها را در خانه می‌شستند؛ چون محصولات با شانه و تراکم پایین بافته می‌شدند و ظرافت و زیبایی نداشتند و بیشتر در رنگ های تیره بودند ولی دیگر امروزه با تولید فرش های 1200 شانه دستبافتگونه و دیگر محصولات، شستن فرشها در قالی شویی‌ها انجام می‌شود. از آنجایی که شستن فرش های رنگ روشن و ظریف و دستبافتگونه حساسیت بالایی دارد و شستن آن در خانه درست و منطقی نیست، ممکن است ریشه‌ها زرد شود، پس برای جلوگیری از زرد شدن فرش، بهتر است آن را به قالیشویی‌های معتبر بدهیم. اما اگر باز هم در صورت نبود شرایط برای تحویل به قالیشویی و یا افرادی که خود می‌خواهند امر شستشوی فرش منزل‌شان را انجام دهند، در ادامه در رابطه با علت زرد شدن فرش بعد از شستن و برطرف نمودن آن توضیحات کامل داده شده تا بدین واسطه یا از آن بتوانید جلوگیری نموده و یا زردی فرش خانه خود را رفع نمایید.

گاهی پیش می‌آید که به علت عدم آگاهی لازم، پس از شستشوی فرش، نه تنها کثیفی‌ها را از آن برطرف ننموده بلکه به عدم رعایت مواردی چون استفاده از شوینده‌های نامناسب اسیدی و آنزیم دار، عدم برطرف نمودن غبار فرش قبل از شستشو، عدم تخلیه آب فرش پس از شستشو و آبکشی مجدد آن پس از پهن کردن ممکن است به بافت فرش آسیب رسد و یا زرد آب در فرش باقی بماند و یا ریشه‌ها زرد گردد. اما حال اگر چنین شرایطی برای فرش منزل‌مان پیش آمده چه باید بکنیم؟ در زیر مواردی جهت رفع زردی فرش ارائه شده که طبق هر یک از این مراحل می‌توانید اقدام نمایید:

 • به کارگیری از شوینده با خاصیت اسیدی بسیار کم و ترکیب آن با آب ولرم و کشیدن آن با اسفنج یا ابر روی فرش و قرار دادن در هوای آزاد جهت خشک شدن
 • استفاده از محلول‌های ساختگی خانگی مانند ترکیب نمک و سرکه سفید و یا جوش شیرین و سرکه همراه با آب ولرم و آغشته کردن توری به آن و کشیدن به محل زردی و حتی ریشه‌های فرش
 • استفاده از پارچه تمیز، نم دار و مرطوب برای پاک کردن قسمت‌های زرد شده به عنوان آسان‌ترین روش
 • تهیه شامپو فرش و شستشو طبق راهنمای مصرف و مقدار اندازه گفته شده روی برچسب آن را با آب مخلوط نموده و کف حاصله را با اسفنج روی فرش بمالید و اجازه دهید کاملا خشک و شده و سپس مورد استفاده قرار دهید.
 • خیس کردن قسمت زرد شده و مالیدن مقدار کمی صابون رختشویی به محل زردی و آبکشی و خشک کردن آن توسط حوله یا دستمال تمیز
 • در صورت داشتن وقت کافی شست و شوی اصولی فرش با غبارگیری از آن، به کارگیری از شوینده‌های مناسب و آبگیری درست و کامل از آن قبل از پهن کردن

 

نکاتی مهم قبل از شستشوی فرش های 1200 شانه

یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد قالی های هزارو دویست شانه، این است که ظریف و زیباست و بسیار نرم و لطیف است و بیشتر در رنگ های روشن تولید می‌گردند. مسلما شستن و یا تمیز نگه داشتن فرش رنگ روشن و با شانه و تراکم بالا نیازمند رعایت اصولی است که باید بدان توجه داشت. در زیر نکاتی مهم قبل از شستشوی فرش های 1200 شانه را مطرح نموده‌ایم تا افراد با توجه بدان بتوانند از دوام و ماندگاری بالای محصول بهره‌مند شوند.

 • حداقل هفته ای یکبار فرش را جارو بزنید تا گرد و غبار از روی سطح آن جمع شود و لابه لای گره‌ها نفوذ نکند.
 • حتی المقدور به دلیل بافته شدن با الیاف ظریف و نازک آن‌ها را در منزل نشویید.
 • اگر لکه یا کثیفی روی سطح قالی بود سعی کنید آن را سریعا با شامپو فرش و با یک اسفنج نرم برطرف نمایید.
 • از کشیدن دستمال‌های سخت و زبر و یا اسکاچ روی فرش برای تمیز کردن سطح قالی جدا خودداری کنید.
 • به هیچ عنوان از آب سرد یا داغ برای شستن قالی ماشینی استفاده نکنید.
 • اگر می‌خواهید بافته 1200 شانه خود را در خانه بشویید و از دادن آن به قالیشویی‌ها نگرانی هستید، سعی کنید روی سطح شیب دار ‌فرش را پهن نموده و از آب ولرم برای شستن آن استفاده کنید و به صورت مستقیم پودر شست و شو و یا مایع شست و شو را روی سطح قالی نریزید و حتما آن را با آب مخلوط کنید و کف به دست آمده را روی آن بریزید.

 

راهنمای انتخاب بهترین فرش 1200 شانه با کیفیت عالی

امروزه خرید قالی‌های دستباف، بسیار کمتر شده است و این هم به خاطر قیمت بالای آن، شستن و تمیز نگه داشتن آن که بسیار سخت است و همچنین داشتن تنوع کم در طرح و رنگ. از طرفی امروزه با تولید فرش های ماشینی دستبافتگونه بیشتر افراد به سراغ این محصولات لوکس و زیبای ماشینی می‌روند و سعی می‌کنند از طرح‌های متنوع و رنگ‌های جدید بهره ببرند. در ادامه به نکته ای طلایی اشاره کردیم تا به شما عزیزان هنگام انتخاب بهترین فرش 1200 شانه که کیفیت بالایی دارد، کمک کند.

همان‌طور که در بالا گفته شد و بدان اشاره شد تنها زیبایی طرح و نگاره ملاک نیست و افراد باید به کیفیت و با دوام بودن یک محصول نیز توجه کنند. محصولاتی که از بهترین الیاف آکریلیک هیت ست شده بدون پرز برخوردار هستند وقتی با شانه 1200 و تراکم 3600 تولید شوند، می‌توانند جز باکیفیت ترین فرشهای ماشینی زیبا دسته بندی شوند که هم زیبایی و ظرافت دارد و هم کیفیت بالا و دوام بسیار، به گونه ای که سالیان متمادی می‌توانید از آن استفاده کنید بدون آنکه تغییر شکل و یا تغییر ماهیت دهد. کلیه محصولات گروه تجاری فرش کاشان، با الیاف باکیفیت درجه یک بافته شده که در جدیدترین طرح‌ها و با قیمت کارخانه به فروش می‌رسد. امکان خرید فرش های 1200 و سایر محصولات در شانه و تراکم های مختلف کیفیت عالی به صورت غیرحضوری از طریق وب سایت فروشگاهی این شرکت معتبر فراهم است که افراد می‌توانند بدان مراجعه نمایند.

خرید مستقیم فرش ماشینی از کارخانه فرش کاشان
نـظـرات کاربران

روش‌های سفارش از گروه تجاری فرش کاشان:

روش اول: خرید و سفارش فرش به صورت آنلاین از فروشگاه اینترنتی کارخانه فرش کاشان

روش دوم: خرید و سفارش به صورت تلفنی همراه با مشاوره رایگان از کارشناسان فنی ما 03155443195

روش سوم: سفارش و خرید فرش ماشینی از طریق ارسال پیام واتساپ ما 09133602885

روش چهارم: سفارش و خرید فرش از طریق دایرکت پیج اینستاگرام ما به آدرس Carpetkashancoir

روش پنجم: خرید و سفارش حضوری از نمایشگاه و کارخانه فرش کاشان حتما با هماهنگی قبلی