تولید و عرضه انواع فرش ماشینی کاشان

مراقبت از ریشه فرش

صفر تا صد روش نگهداری ریشه فرش

امروزه با توجه به قیمت بالای فرش های ماشینی مراقبت و نگهداری از ان ها بسیار اهمیت دارد و یک امر ضروری به حساب می آید. فرش یکی از مهترین ارکان تزیینی در خانه می باشد که مراقبت آن با توجه به کاربرد و قیمت آن بسیار مهم خواهد بود.

ریشه فرش ماشینی
فرش
از قسمت های مختلفی تشکیل شده است که ریشه های فرش از مهمترین آن ها است. برخی از ریشه های قالی ماشینی کاشان به رنگ سفید و برخی دیگر به رنگ کرمی می باشند و ریشه فرش ماشینی به شکل های گوناگونی چون ریشه های ساده، ریشه های گره دار، ریشه های توری و ریشه های زنجیره ای در انتهای فرش هستند. نوع ریشه و جنس ریشه فرش فرقی در نگهداری از آن ندارد و در هر صورت باید مورد مراقبت قرار گیرد. ریختن مواد غذایی، رفت و امد و مکان کاربرد فرش از دلایل کثیف شدن ریشه فرش هستند.

فرقی نمی کند که فرش ماشینی چند شانه باشد چنانچه ریشه فرش به درستی نگه داری نشود فرش در مدت زمان کوتاه آسیب می بیند. در صورت که از فرش ماشینی به صورت اصولی مراقبت نشود به مرور زمان پوسیدگی و در نهایت پارگی در فرش به وجود خواهد آمد.

ریشه فرش ماشینی یکی از قسمت های مهم در فرش است که بیشتر از دیگر اجزای فرش در معرض آلودگی و آسیب می باشد. انتهایی ترین قسمت فرش ماشینی را ریشه می گویند که به شکل نخ های رشته رشته است.
تمیز کردن ریشه فرش کار دشواری است و چندین راهکار متفاوت دارد. ریشه فرش به دلیل رنگ روشن بیشتر از دیگر قسمت های قالی ماشینی کثیف می شود. نبود ریشه و خرابی و کثیفی آن به شدت از زیبایی و جذابیت فرش ماشینی می کاهد و تا حد زیادی باعث افت قیمت و جلوه قالی می شود.

روش های مراقبت از ریشه فرش
دلایل زیادی برای مراقبت از ریشه فرش وجود دارد. مراقبت از ریشه فرش ماشینی باعث می شود که عمر قالی افزایش یابد و از اسیب رساندن به دیگر قسمت های فرش جلوگیری به عمل آید. در صورتی که ریشه های فرش تمیز بمانند فرش نیز کمتر کثیف می شود و از کاهش قیمت فرش به دلیل خرابی ریشه ها جلوگیری می شود.

1- به دلایل زیادی ریشه های فرش ماشینی کثیف و دچار تغییر رنگ می شود. شست شو یکی از دلایل زرد شدن ریشه قالی ماشینی می باشد برای رفع این مشکل کافی است مقداری از مخلوط آب گرم و شامپو فرش را به وسیله یک دستمال به سرتا سر ریشه ها بکشیم تا ریشه ها مانند روز اول سفید و براق شوند. پس از شستن ریشه های فرش باید آن را در هوای آزاد قرار داد تا در مدت زمیان کمتری خشک شوند و دچارر پوسیدگی و کیک نگردند.

2- استفاده از چسب برای مراقبت از ریشه فرش کار بسیار غلطی می باشد زیرا چسب دارای نوعی مواد شیمیای است و می تواند باعث از بین رفتن الیاف ریشه فرش شود. چسب ها پس از مرور زمان از بین می روند و تعویض آن ها می تواند باعث کنده شدن و پرز شدن ریشه فرش شود.

3- برای نگهداری از ریشه فرش ماشینی می توان آن ها را با مقداری از پارچه پوشاند. به این کار لفاف دوزی ریشه فرش میگویند. به طور معمول جنس این پارچه ها از جنس متقال و یا برزنت می باشد. برای این کار باید در ابتدا الیاف به صورت تا کرده در ایند و سپس دو سوی پارچه به هم دوخته شوند.
این پارچه ها به صورت مشبک هستند و به راحتی هوا را رد و بدل می کنند. مهمترین فایده لفافه دوزی ریشه فرش حفظ تمیزی ریشه فرش و عدم ایجاد اسیب در ریشه فرش است. کاور های تورری نوعی از پارچه هستند که برای حفظ ریشه انواع قالی ماشینی به کار می روند. کاورهای توری با استفاده از نوار باریک چسبی به لبه فرش می چسبد. این چسب قوی نیست و به فرش آسیبی نمی رساند.

4- گره زدن ریشه قالی های ماشینی یکی از مهمترین روش های مراقبت از ریشه فرش است. این کار سبب می شود که ریشه های فرش از بین نرفته و دچار وارفتگی نشوند. چنانچه که گره زدن درست ریشه فرش ماشینی را بلد نیستید می توانید از یک متخصص کمک بگیرید و از پارگی فرش در اثر پارگی ریشه جلوگیری کنید. گره های ریشه فرش ماشینی به سه روش دو گره، گره نخودی و گره زنجیره ای هستند.

5- کاور کردن ریشه فرش از راه های نگه داری از ریشه قالی ماشینی می باشد. در ساختار کاور از هیچ چسب و موادشیمایی استفاده نشده است و با استفاده از کاور می توان ریشه های فرش را به لبه فرش محکم کرد. کاور الیاف ریشه را از کثیفی در امان می دارد و در نتیجه از کثیف شدن فرش نیز جلوگیری می کند. کاور ریشه فرش می تواند عمر ریشه فرش و نظم ریشه های فرش را حفظ کند و دیگر نیاز به ترمیم فرش نباشد.

6- برای تمیز کردن ریشه های هر نوع از قالی ماشینی نباید از مواد شوینده اسیدی مانند وایتکس استفاده نمود زیرا این مواد می توانند باعث پوسیدگی ریشه فرش شوند. عدم قرار گرفتن در معرض رطوبت از دیگر روش های مراقبت از ریشه فرش است. رطوبت علاوه بر پوسیگی و اسیب رسانی به ریشه قالی باعث می شود فرش نیز دچار پوسیدگی شود.

خرید مستقیم فرش ماشینی از کارخانه فرش کاشان
نـظـرات کاربران

روش‌های سفارش از گروه تجاری فرش کاشان:

روش اول: خرید و سفارش فرش به صورت آنلاین از فروشگاه اینترنتی کارخانه فرش کاشان

روش دوم: خرید و سفارش به صورت تلفنی همراه با مشاوره رایگان از کارشناسان فنی ما 03155443195

روش سوم: سفارش و خرید فرش ماشینی از طریق ارسال پیام واتساپ ما 09133602885

روش چهارم: سفارش و خرید فرش از طریق دایرکت پیج اینستاگرام ما به آدرس Carpetkashancoir

روش پنجم: خرید و سفارش حضوری از نمایشگاه و کارخانه فرش کاشان حتما با هماهنگی قبلی