تولید و عرضه انواع فرش ماشینی کاشان

همه چیز در مورد فرش های ضد بید قبل از خرید فرش

فرش ماشینی ضد بید

فرش های دستباف یا ماشینی یکی از اصلی ترین و ماندگارترین کالای هر منزلی هستند و همانطور که تاثیر بسزایی در دکوراسیون منزل دارد به همان میزان نیازمند مراقبت است. هر محصولی بعد از اینکه مورد استفاده قرار گرفت باید تحت مراقبت قرار بگیرد، فرش نیز از این قاعده مستثنی نیست چه بسا ممکن است که نگهداری آن سخت تر و دشوارتر باشد.
بعد از بررسی های اجمالی در خصوص کیفیت فرش، طرح و نقشه فرش، تراکم و شانه فرش، قیمت فرش و هر آنچه که باعث افزایش طول عمر و ماندگاری و انتخاب فرش می شود باید به نحوه نگهداری فرش نیز توجه کنیم. یکی از مشکلات رایج در از بین رفتن فرش ها، بید زدگی فرش است.


بید چیست و اصلا بید فرش از کجا می آید؟
از جمله آفاتی که بافت فرش را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث خرابی فرش می شود حشراتی از قبیل سوسک، ملخ، باکتری ها و قارچ ها هستند که مهمترین آن حشره بید است.
بید نوعی حشره زرد رنگ است که طول آن به 9 میلی متر می رسد و ماهیت کوچکی دارد. غذای اصلی بید، پشم و الیاف فرش است. این حشره از پشم فرش تغذیه می کند و با تنیدن تار و پود فرش، حفره هایی داخل فرش ایجاد می کند و تا مرحله نهایی که همان تخریب فرش و جویدن نخ فرش است پیش می رود و بعد از پایان این مرحله و خرابی یک قسمت از فرش به قسمت دیگری از فرش حمله کرده و فرش را تحت محاصره خود قرار می دهد و تار و پود فرش را از بین می برد.
حشره بید چرخه زیستی متفاوتی دارد. یکی از مراحل زندگی این حشره تخم گذاری است. در این مرحله به نوزادی که تازه از تخم خود بیرون آمده باشد لارو می گویند. لاروها نوزادان نابالغی هستند که از پشم فرش تغذیه می کنند و پس از بالغ شدن و تبدیل شدن به حشره کامل بید کار تخمک گذاری را آغاز می کنند. این حشره تا زمانی که در مرحله لارو باشد و تولید مثل کند خطرناک است و در طی چهار مرحله می تواند حدود 42 کیلو گرم از پشم فرش را نابود کند ولی هنگامی که این حشره بال در بیاورد خسارات کمتری به فرش می رساند.
  
همیشه این جمله معروف "پیشگیری بهتر از درمان است"در همه جا به کار آمده است. در مورد بید زدگی فرش هم باید ابتدا راه های پیشگیری از بید زدگی را بدانیم. بید ها بسته  به شرایط آب و هوایی و محیطی در یک منطقه شروع به فرمانروایی می کنند، حشرات خطر ناکی هستند که علاوه بر فرش ها نوعی دیگر از آن به سراغ لباس ها می آیند و باعث خرابی فرش و لباس می شوند. بید ها در جاهای مرطوب و تاریک رشد و نمو می کنند و اگر زود متوجه حضور آن ها در فرش نشویم کل فرش را نابود می کنند. فرش ها را پس از خریدن باید استفاده کرد.
اگر می خواهید  فرشی را در منزل نگه داری کنید برای در امان ماندن فرش از بید آن را در مکان های گرم و مرطوب و تاریک که محل مناسبی برای تجمع بید است نگهداری نکنید.
اگر فرشی در منزل دارید و نمی خواهید آفات و حشراتی از قبیل قارچها و باکتری ها و حشرات موذی مثل بید به سراغ آنها بیاید آن را در فواصل زمانی معین با مکش بالای جارو برقی جارو کنید. لابلای فرش را با استفاده از برس های مخصوص فرش تمیز کنید تا حشرات و باکتری های احتمالی از دل فرش بیرون آمده و باعث خرابی و بید زدگی فرش نشوند.
اگر فرش دست نخورده ای در منزل دارید هر از چند گاهی آن را باز کنید و فرش را به مدت کوتاهی در معرض نور آفتاب و روشنایی قرار دهید. همچنین پس از جمع کردن فرش از قرص های کوچک نفتالین در لابلای فرش استفاده کنید و به جای نگهداری آن داخل پلاستیک، فرش را با کاغذ بپوشانید.
انبار ها و شرکت های فرش باید از انبار کردن فرش بپرهیزند و تا جای ممکن فرش ها را به صورت ایستاده نگهداری نکنند و یا اگر مجبور به انبار کردن فرش هستد از گلوله های نفتالین در سطح فرش استفاده کنند تا مانع بید زدگی فرش شوند.
اگر روی فرشتان لکه شربت ریخت فورا فرشتان را تمیز کنید تا محل رشد و نموی این حشرات موذی را از بین ببرید.
استفاده از حشره کش ها نیز در از بین رفتن بید موثر است. به محض مشاهده حشره در سطح یا پشت فرش بلافاصله از حشره کش های ضد بید استفاده کنید و به هنگام استفاده از نفتالین و ضد بید ها محل را ترک کنید زیرا استشمام بوی آن ها برای سلامتی مضر است.
توجه داشته باشید که استفاده از نفتالین و ضد بیدها باید با رعایت اصول بهداشتی صورت گیرد زیرا نفتالین ماده ای سرطان زاست و استفاده ازآن برای پوست نیز زیان آور است.

 

رعایت  این نکات هنگام استفاده از نفتالین ضروری است:

1- به هنگام استفاده از نفتالین حتما از دستکش استفاده کنید تا پوست دستتان آسیبی نبیند.
2- در هنگام استفاده از نفتالین و اسپری های ضد بید حتما فرش را در یک محیط سرباز پهن کرده و از نفتالین یا حشره کش ضد بید استفاده کنید.
 3- آن را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
4- به هنگام استفاده از فرشی که قبلا در سطح آن ازپودر یا قرص نفتالین استفاده شده آن را با جارو برقی جارو کنید تا ذرات و گرد ناشی از پودر نفتالین به طور کامل از سطح فرش برداشته شود.


فرش های ضد بید چه فرش هایی هستند؟
همانطور که اشاره کردیم بید نوعی حشره موذی است که از پشم فرش تغذیه می کند. فرش های دستباف و ماشینی صد در صد اکرولیک که فاقد پشم و پرز هستند از حمله بیدها در امان اند. فرشهای بافته شده با پشم و حتی تابلو فرش های آویخته شده به دیوار هم در معرض خطر بید زدگی هستند. بنابراین باید در فواصل معینی از در امان بودن فرش از بید اطمینان حاصل کنیم. چون اگر بید به یک نقطه کوچک از فرش حمله کند طی چند مرحله فرش را به نابودی می کشاند.


 حال سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که آیا می توان فرش ها را پس از بید زدگی تعمیر کرد یا نه؟
در پاسخ به این سوال باید گفت: اگر بید زدگی فرش در مسیر کوتاهی صورت گرفته باشد می توان آن را تعمیر کرد ولی اگر مسافت طولانی از فرش در معرض بید زدگی باشد از نظر اقتصادی تعمیر آن مقرون به صرفه نیست ،چون رفو و تعمیر آن وقت گیر و پرهزینه است.
سعی کنید جهت خرید فرش پس از تشخیص کیفیت و مرغوبیت کالای خریداری شده نسبت به اکرولیک بودن و هیت ست شدن فرش نیز اطمینان حاصل کنید. هرچه فرش خریداری شده از کیفیت و استحکام بیشتری برخوردار باشد نگهداری آن نیز راحت تر است.

آمارگرفته شده نشان می دهد که خسارات ناشی از بیدزدگی روی فرش بسیار زیاد است. پس با دانستن و رعایت همین اصول ساده ولی جدی و مهم از فرش های نفیس خود به خوبی مراقبت کنید. این حشره با شیب تندی ابتدا پشت فرش را زیر نظر گرفته و با تغذیه از پشم فرش تمام بافت فرش را از بین می برد و وقتی آثارمخربش روی سطح فرش نمایان می شود که کار از کار گذشته است، پس با رعایت این اصول کوچک می توانید خودتان را از یک ضرر مالی بزرگ نجات دهید.


فروشگاه اینترنتی فرش کاشان با تولید فرش های صد در صد اکرولیک و هیت ست شده شما را در خرید فرش های ضد بید و مقاوم در برابربید همراهی می کند. با بازدید از این سایت و مشاوره از کارشناسان فروش ما در این بخش از داشتن فرش های با کیفیت و استاندارد اطمینان حاصل کنید.

خرید مستقیم فرش ماشینی از کارخانه فرش کاشان
نـظـرات کاربران

روش‌های سفارش از گروه تجاری فرش کاشان:

روش اول: خرید و سفارش فرش به صورت آنلاین از فروشگاه اینترنتی کارخانه فرش کاشان

روش دوم: خرید و سفارش به صورت تلفنی همراه با مشاوره رایگان از کارشناسان فنی ما 03155443195

روش سوم: سفارش و خرید فرش ماشینی از طریق ارسال پیام واتساپ ما 09133602885

روش چهارم: سفارش و خرید فرش از طریق دایرکت پیج اینستاگرام ما به آدرس Carpetkashancoir

روش پنجم: خرید و سفارش حضوری از نمایشگاه و کارخانه فرش کاشان حتما با هماهنگی قبلی