سفارش انواع فرش درجه یکصفحـه اصلـی کارخانه فرش ماشینی کاشان خرید بی واسطه فرش کاشانارتـبـاط بـا مـا جدیدترین فرش کاشان

» همه چیز در مورد فرش ماشینی تبریز

فرش ماشینی تبریز

فرش و قالی دستبافت یکی از مهم ترین و زیباترین صنایع دستی منصوب به شهر تبریز می باشد . شهرت جهانی فرش های تبریز در سراسر جهان زبانزد خاص و عام است . فرش بافی و تولید انواع کف پوش های نساجی در شهر تبریز به دوران ما قبل صفویه بر می گردد و با این سابقه تاریخی می توان تبریز را از قدیمی ترین بافندگان فرش دانست . اولین بافته های تبریز در قالب طرح ها و نگاره هایی برگرفته از طرح های روستایی ، عشایر ، طبیعت و هر چیزی بود که در ذهن بافندگان شکل داشت و بنابر زندگی بافندگان تمام تصاویر بصری از طبیعت بود . فرش های تبریز از قدیم تا کنون یکی از هنر های درباری به شمار می رود . 
جنس مواد اولیه بکارگرفته شده در فرش های تبریز از پشم یا ابریشم می باشند . کیفیت اعلا و دوام و ماندگاری بالای پشم و ابریشم تضمینی بر خوب بودن محصول است . تنوع بی نظیر و بالای طرح ها دیگر ویژگی بارز بافته های تبریز می باشد .
در بافت فرش های تبریز از گره ترکی استفاده می شود . گره ترکی نوعی خاص از بافت است که در تمام قالی های بافته شده در استان آذربایجان به چشم می خورد . علاوه بر گلیم بافی در روستاهای تبریز صنایع بافت فرش های ماشینی و کارخانه های فرش بافی موجبات تولید فرش ماشینی در این شهر را فراهم آورده است .  کارخانه های تبریز و برند های منصوب به این شهر برای جا نماندن از رقابت بازار فرش و قالی محصولاتی ناب و با کیفیت و طرح های و رنگ های مختلف ارائه می دهند .
مقاله حاضر به دنبال بررسی همه جانبه فرش های ماشینی تبریز می باشد . داشتن اطلاع از نوع فرش ، سابقه برند و تولید کننده ، ماهیت محصول و ... از موارد کمک کننده به خرید خواهد بود از این رو آشنایی با فرش های ماشینی تبریز در خرید منجر به انتخاب هایی بهتر و برتر خواهد شد .
نقش فرش تبریز در تجارت
صادرات فرش ماشینی بیشترین صادرات غیر نفتی ایران را شکل می دهد .   مدتی پس از آغاز بافت فرش در ایران ، این صنعت از رونق افتاد اما رونق و احیای دوباره هنر بی نظیر فرش بافی در اواخر قاجار و اوایل دوره پهلوی جانی دوباره گرفت . در همان زمان ها فرش ایران به سایر کشور های جهان صادر شد و شروعی بود برای شناخت جهانی این محصول . تعداد زیادی از بافندگان و تولید کنندگان فرش های ماشینی صادراتی در شهر تبریز مشغول فعالیت بوده و هستند .  سایر نقاط ایران نیز تا حد زیادی در این صادرات سهم دارند اما سهم تبریز غیر قابلا انکار و چشم پوشی ست . خصوصا آنکه نوع قالی های تبریز متفاوت است و جایگزین کاملی برای آن نیست .
گاها صحبت از این موضوع ایت که صادرات فرش ایران به کشور های دیگر خصوصا کشور های اروپایی در دست تولید کنندگان تبریزی است و اروپاییان طرفدار پر و پا قرص فرش های تبریز ماشینی هستند . نزدیکی شهر تبریز به کشور ترکیه و خرید مواد اولیه مرغوب از این کشور یکی از دلایل مطلوب بودن فرش های ماشینی تبریز در بین خریداران است .
ویژگی‌های طرح ها و رنگ های فرش ماشینی تبریز
استفاده از رنگ های متنوع وطرح های نوع از نوآوری های تولید کنندگان تبریزی به شمار می رود . در بازار بزرگ فرش و قالی که از ان تحت عنوان دنیای فرش  وقالی نام برده می شود ، رقابت به حدی است که اندکی کوتاهی در هر زمینه تولید کننده را از بازار حذف می کند . چندی است که کیفیت و دوام و جنس فرش ها با استفاده از الیاف اکرولیک هیت ست شده در تمامی برند های معروف و نامی به بهترین حالت ممکن رسیده است و تولید کنندگان بر سر زیبایی و ظاهر فرش رقابت می کنند . در این بین تولیدکنندگان تبریزی با عاریه گرفتن متدهایی از کشور ترکیه به عنوان مهد مد و فشن در صنعت نساجی توانسته اند در این زمینه خودی نشان داده و فرش هایی زیبا خلق کنند .
استفاده از طرح‌های لچک ترنج ، درختی ، گلدانی و بته جقه ای در فرش های ماشینی تبریز نسبت به سایر برندها عمومیت دارد . شادابی و طراوت در محصولات مذکور اهمیت ویژه ای دارد .
استفاده از طرح های لچک و ترنج بصورت هندسی که هریس یکی از آن ها ست ، از ویژگی ها و جذابیت های فرش های تبریز است . در واقع طرح هریس نقشه ای است قدیمی و اصیل با نقوشی از لچک و ترنج شاه عباسی که در حال حاضر و بصورت نوین با اشکال هندسی ترکیب شده و طراحان با بکار بردن خطوط زاویه دار همان طرح را بصورتی دیگر و امروز ارائه داده اند .
الیاف مورد استفاده در فرش های ماشینی تبریز
فرش ها تماما از الیاف و نخ تشکیل شده اند . نخ خاب آن نخی است که در سطح فرش می بینیم و رنگ و لعاب فرش را شکل می دهد . نخ های تار و پود نخ هایی هستند که به ترتیب در طول و عرض فرش عبور می کنند . تفاوت فرش ها از نظر کیفیت به نخ خاب مورد استفاده مربوط می شود . فرش های ماشینی درجه یک و با کیفیت از نخ خاب اکرولیک هیت ست شده بافته می شوند . عموما تمامی فرش ها نخ تار و پودی از جنس پنبه و یا پنبه و پلی استر دارند .
هرچه میزان خلوص اکرولیک در الیاف خاب کم تر شود ، با کاهش کیفیت روبرو می شویم . برند های نامی درصد خلوص 100 و برند های نا معتبر به میزانی در بافت از پلی استر و پلی پروپلین استفاده می کنند .
در فرش های دستبافت تبریز ، جنس نخ تار از پنبه که بافتی بسياري مستحكم و با دوام پدید می آورد می باشد ، جنس نخ پود و نخ خاب هم از پشم می باشد . دقت نمایید که نخ پشم قدری کدر است اما در جذب آب و رطوبت بسیار سرسختانه عمل می کند . فرش های زیبای دیگری با گل های ابریشم و یا تمام ابريشم و يا حتی دارای چله های ابريشمین در دسته فرش های تبریز خود نمایی می کنند. 
عموما در فرش های تبریز از هر جنس نخ خابی که باشند ، الیاف شفاف و درخشان نبوده و قدری کدری در خود دارند . دلیل این امر به آب شور تبریز و  رنگ رزی با آب شور بر می گردد . شور بودن آب چه در بافت های قدیمی و چه در بافت های جدید ( البته در بافت های جدید کدری کم تر شده و بر شفافیت افزوده شده است . ) با تأثیر روی رنگ تفاوت محصول را ایجاد خواهد نمود . پس دلیل کدری فرش های ماشینی تبریز در کیفیت و نوع نخ مصرفی بی اثر خواهد بود .
ویژگی های فرش های ماشینی تبریز
متخصصین بازار فرش و قالی می توانند با نگاه به بافت و با توجه به رنگ ، تنوع طرح ، کیفیت ، نوع بافت و نوع گره و مواردی از این دست خواستگاه محصول را حدس بزنند . برای مثال برخی از ویژگی های عنوان شده در زیر تنها به فرش های ماشینی تبریز اختصاص دارد :
1- فرش تبریز دارای تنوع بسیار بالا از نظر رنگ و ترکیب رنگی می باشد .
2- در طراحی فرش های تبریز تمام اصول استاندارد جهانی رعایت شده است .
3- رجشمار بالا و ظرافت بافت ویژگی دیگر محصولات مد نظر است .
4- در بافته های تبریزی ارتفاع نخ خاب کوتاه بوده و مرحله پرداخت با چنان دقت و مهارتی انجام می شود که به هیچ وجه فرش با سطح و ارتفاع نخ خاب نا مرتب نداریم .
5- در فرش های تبریز تمام مناطق و قسمت های نقشه با نگاره های ریز و درشت پر شده و فضای خالی در بین نگاره ها وجود نخواهد داشت .
ابعاد فرش های ماشینی تبریز
علاوه بر تنوع رنگ و طرح تنوع و تولید فرش ها در تمامی ابعاد استاندارد و غیر استاندارد دیده می شود . فرش تبريز را می توان از كوچك ترين تا بزرگ ترين سایز در بازار خریداری نمود . همچنین امکان سفارش ابعد غیر استاندارد برای مشتریان وجود دارد . فرش های زیبای تصویری تبریز در ابعاد کوچک و فرش های ابریشمی یا فرش های دارای نگاره های سنتی و کلاسیک در ابعاد بزرگ تولید میشوند و این دو موجودی از طرح های سنتی و کلاسیک و طرح های تصویری بیشترین میزان فروش را به خود گرفته است .
خرید فرش های ماشینی تبریز
خرید فرش های ماشینی تبریز به روش های مختلف غیر مستقیم و مستقیم امکان پذیر است . فرش های ماشینی تبریز بصورت غیر مستقیم با مراجعه به بازار های سنتی و فروشگاه های فیزیکی خریداری می شوند اما روش های مستقیم می توانند با سفر به شهر تبریز و مراجعه به کارخانه ها ، استفاده از فروشگاه های اینترنتی و اطلاع از زمان های نمایشگاه ها و ... انجام پذیرند .

فروش ویژه انواع فرش ماشینی با کیفیت
خرید فرش کاشان
خرید فرش درجه یک
فرش ماشینی کاشان
برچسب
نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی فرش کاشان
•  برطرف کردن گودی و شکستگی فرش بعد از شستن فرش
•  شیوه های پرداخت فرش کاشان
•  بهترین فرش از نظر کیفیت ، تراکم و نخ چیست ؟
•  فرش ماشینی اصیل تبریز چه نوع فرشی است ؟
•  نکات مهم در خرید فرش ماشینی

» می توانید به ما اعتماد کنید «

ضمانت پرداخت خرید فرش کاشان
اینستاگرام فرش کاشان لینکدین فرش کاشان  صفحه تماشا فرش کاشان صفحه توییتر فرش کاشان صفحه یوتیوب فرش کاشان صفحه فیسبوک فرش کاشان  کانال آپارات فرش کاشان  کانال نماشا فرش کاشان تلگرام فرش کاشان  کانال واتس اپ فرش کاشان