تولید و عرضه انواع فرش ماشینی کاشان

تراکم فرش چیست و چه تاثیری در کیفیت فرش ماشینی دارد؟

نام نویسنده: فرش کاشان
تراکم فرش ماشینی

در اکثر مواقع در زمان خرید فرش های ماشینی زمانی که فروشنده توضیحاتی را درباره فرش ماشینی ارائه می کند به تعداد شانه و تراکم فرش نیز اشاره می کند . بنابراین ما در این مقاله تصمیم داریم که توضیحاتی را درباره تراکم فرش برای شما بیان نماییم و همچنین تاثیر آن را بر کیفت فرش مورد بررسی قرار دهیم . دو اصطلاح شانه و تراکم همیشه در کنار هم مورد استفاده قرار می گیرد .

 

تفکری که در بین افراد به طور نادرست رواج پیدا کرده است این است که هر چه تعداد تراکم در یک فرش بیشتر باشد آن محصول دارای کیفیت بالاتری می باشد و برعکس هر چه تعداد تراکم در یک فرش کمتر باشد کیفیت آن نیز پایین تر می باشد . می توان گفت که تعداد تراکم و شانه فرش تاثیر زیادی بر روی کیفیت فرش ندارد و بیشتر بر روی زیبایی فرش تاثیر می گذارد . برای مثال می توان گفت که اگر قصد خرید فرش با تعداد شانه و تراکم بالا را داشه باشید در صورتی که در آن فرش از الیاف نامرغوب و بی کیفیت استفاده شده باشد آن فرش ماشینی دارای کیفیت پایینی خواهد بود و همچنیین اگر در فرش ماشینی از تعداد شانه و تراکم پایین استفاده شده باشد اما برای بافت آن از الیاف مرغوب و با کیفیت استفاده کرده باشند آن فرش دارای کیفیت بالایی خواهد بود . در ادامه به فواید شانه و تراکم بالا اشاره می کنیم .
تراکم و شانه در فرش های ماشینی :
همان گونه که بیان کردیم به صورت کلی این دو اصلاح را در کنار هم بکار می برند و به طور کلی دارای یک تعریف می باشند . تراکم به تعداد گره های که در یک متر از طول فرش قرار می گیرد گفته می شود و شانه به تعداد گره های که در یک متر از عرض فرش قرار می گیرد گفته می شود .  
تراکم در فرش های ماشینی :
برای این که در ادامه مطالبی که بیان می شود قابل فهم تر باشد با یک مثال تراکم را توضیح می دهیم . اگر فرش ماشینی را در نظر بگیریم که دارای تراکم 1200 می باشد به این معنی است که در یک متر از طول آن تعداد گره ها برابر است با 1200 گره . همچنین اگر فرشی دارای 1000 شانه باشد شما می توانید 10 سانتی متر از عرض فرش را در نظر بگیرید و تعداد گره های که باید در این 10 سانتی متر وجود داشته باشد 100 گره می باشد . با این روش می توانید به راحتی به درست و یا نادرست بودن تراکم و شانه یک فرش پی ببرید . تعداد تراکم های رایجی که در فرش های ماشینی مورد استفاده قرار می گیرد عبارت است از : تراکم 800 ، تراکم 900 ، تراکم 1000 ، تراکم 1200 ، تراکم 1400  و تعداد تراکم های پر طرفدار تراکم 2550 ، تراکم 3000 و تراکم 3600 می باشند .
تاثیر تراکم بالا در فرش های ماشینی :
با در نظر گرفتن مطالبی که در بالا کردیم  یکی از مهم ترین عواملی که در کیفت فرش های ماشینی بسیار تاثیز گذار می باشد مواد اولیه و جنس الیاف بکار رفته در آن ها می باشد و سوالی که ممکن است برای شما نیز در این زمینه پیش بیایید این است که فایده و یا تاثیر تراکم در فرش ها چه می باشد ؟ اصولا فرش های ماشینی که از تراکم بالایی برخوردار می باشند دارای زیبایی بیشتری هستند و دلیل آن نیز تعداد گره های بیشتر در فرش می باشد که باعث افزایش زیبایی در آن ها می شود .
 تراکم فرش ها علاوه بر زیبایی با قیمت فرش های ماشینی نیز دارای رابطه مستقیم هستند . به این صورت که هر چه تعداد تراکم در فرش های ماشینی افزایش می یابد قیمت آن ها نیز افزایش می یابد ولی اگر می خواهید فرش با قیمت مناسب را خریدارای نمایید بهتر  است که فرش های با تراکم پایین تر را انتخاب نمایید . زیرا این نوع از فرش ها دارای قیمت کمتری می باشند .  همچنین می توانید در این زمینه میانه را رعایت کنید به این صورت که فرشی را انتخاب نمایید که نه تراکم بالایی داشته باشد و نه تراکم پایینی در این صورت فرشی را که خریداری می کنید علاوه بر قیمت مناسب از زیبایی نیز بر خوردار خواهد بود .
تراکم با ضخامت فرش های ماشینی دارای رابطه ی غیر مستقیم می باشد به این صورت که هر چه تراکم بیشتر باشد ضخامت فرش کمتر می شود و هر چه تراکم فرش کمتر باشد فرش از ضخامت بیشتری برخوردار می باشد . بنابراین فرش هایی که دارای تراکم پایین و ضخامت بیشتری می باشند برای اتاق خواب و آشپز خانه مناسب تر می باشند و فرش های ماشینی که دارای تراکم بالا می باشد برای اتاق پذیرایی و نشیمن مناسب می باشند . برای اتاق های خواب فرش های فانتزی و شگی پیشنهاد می شود زیرا این گونه از فرش ها به دلیل ضخامت زیادی که دارند باعث می شوند که کف اتاق گرم شود . همچنین در فرش هایی که داری تراکم پایین می باشند از نقش و نگار های درشت استفاده می شود و نمی توان از نقش های ریز در آن های استفاده کرد زیرا نقش های ریز در این گونه از فرش ها اصلا دارای زیبایی نیست و به دلیل ضخامت بالا در آن ها دیده نمی شوند بنابراین از نقش های ریز و ظریف تنها می توان در فرش های با تراکم بالا استفاده کرد . در نتیجه باید تراکم فرش ماشینی خود را بر اساس کاربرد آن انتخاب نمایید .
برای خرید فرش ماشینی با هر تراکمی می توانید به فروشگاه های آنلاین فرش ماشینی فرش کاشان مراجعه نمایید و در آنجا به راحتی و در هر زمان و مکانی از انواع فرش های ماشینی با انواع تراکم دیدن نمایید و فرش مورد نظر خود را انتخاب و خریداری کنید و در کمترین زمانن ممکن فرش مورد نظر خود را درب منزل و یا محل کار خود تحویل بگیرد .

با تشکر - واحد تحقیق و آموزش فرش کاشان

خرید مستقیم فرش ماشینی از کارخانه فرش کاشان
نـظـرات کاربران

روش‌های سفارش از گروه تجاری فرش کاشان:

روش اول: خرید و سفارش فرش به صورت آنلاین از فروشگاه اینترنتی کارخانه فرش کاشان

روش دوم: خرید و سفارش به صورت تلفنی همراه با مشاوره رایگان از کارشناسان فنی ما 03155443195

روش سوم: سفارش و خرید فرش ماشینی از طریق ارسال پیام واتساپ ما 09133602885

روش چهارم: سفارش و خرید فرش از طریق دایرکت پیج اینستاگرام ما به آدرس Carpetkashancoir

روش پنجم: خرید و سفارش حضوری از نمایشگاه و کارخانه فرش کاشان حتما با هماهنگی قبلی