سفارش انواع فرش درجه یکصفحـه اصلـی کارخانه فرش ماشینی کاشان خرید بی واسطه فرش کاشانارتـبـاط بـا مـا جدیدترین فرش کاشان

» همه چیز در مورد فرش ماشینی مشهد

فرش ماشینی مشهد

در کنار محصولات کاشان ، فرش های ماشینی مشهد هم از تقاضای خوبی در بازار برخوردار هستند . با وجود آن که نمی توانیم برای آغاز فرش بافی در شهر مشهد و استان خراسان تاریخ دقیقی را در نظر بگیریم اما می دانیم که قدمت و تاریخ فرش بافی در این استان به سال ها قبل بر می گردد . صنایع دستی در استان خراسان ارزش والایی دارد و از سال های دور فرش ها هم به عنوان یکی از صنایع دستی زیبا و جذاب در بین همگان رواج داشته است . به حال آنچه از فرش و فرش بافی استان خراسان در دست است نشان می دهد فرش های بافته شده در استان خراسان در دوره تیموری رونق و رواج خوبی داشته اند . در واقع فرش های استان خراسان از مشخصه های به یاد ماندنی تاریخ دوره تیموری به حساب می آیند . بافت فرش هایی با طرح هراتی یا ماهی زیباترین صنایع دستی هستند که به دوره تیموری در استان خراسان مربوط می شوند . نقشه های هراتی باب در زمان تیموری با رنگ زمینه سرمه‌ای و لاکی سیر در کنار داشتن حاشیه ‌هایی باریک  و نازک به رنگ لیمویی و زرد روشن طرفداران خود را داشته است . همچنین در دوره صفویه روی کار آمدن طرح های گلدار و با نگاره های برگرفته از دل طبیعت رواج را به طرح فرش ها داده و موجب شده تا موزه های صنایع دستی جانی بیشتر بگیرند . در این دوران عمدتا فرش ها با طرح های گلدار رواج بیشتری در بین مردم یافتند . ویژگی فنی فرش های دستبافت استان خراسان جنس نرم و مخملی فرش ها است . 
بررسی تاریخ فرش و قالی بافی حاکی از آن است که پس از چندی که از تولید فرش ماشینی در کاشان گذشت ، شاهد آن بودیم که کارخانه های تولید فرش ماشینی در شهر مشهد تأسیس و مشغول کار شدند . مقاله در دست با بررسی فرش های ماشینی مشهد به دنبال آن است که پس از معرفی فرش های مشهد برتری ها و ویژگی های فرش را بیان کند و در آخر مقایسه ای کوتاه بین فرش های کاشان و فرش های مشهد ارائه دهد .
مقاله مربوطه : مقایسه فرش کاشان با فرش مشهد
تاریخ فرش و قالی در مشهد
اولین اتفاق مهم در زمینه تولید فرش های مشهد به دوره قاجار مربوط می شود .آن هنگام که گسترش فرش بافی در مشهد در حال رونق و رواج بود ، اولین رگه ها از مهم ترین اتفاق در حال شکل گرفتن بود . در همان زمان تمامی فرش های مورد نیاز اروپا از شهر مشهد و شهر های اطراف آن تأمین می شد . رونق و شکل گرفتن فرش هایی با بافت مشهد رفته رفته به حدی گسترش یافت که مردم شهر اقدام به تأسیس کارگاه های بافت در سراسر شهر نمودند . بیش از ده ها کارگاه فرش بافی در شهر مشهد تأسیس شده و فرش بافی در این شهر رونقی بیشتر گرفت . رونق بیشتر از یک طرف و صادرات بیشتر به اروپا از طرف دیگر در حال بهتر شدن شرایط اقتصادی مشهد بودکه بنابر دلایلی این صنعت از رونق افتاد و در این هنگام بود که شهر کاشان با سبقت گرفتن در صنعت قالی بافی ، سرآمد تولید کنندگان و بافندگان در سراسر جهان شد . پایین آمدن کیفیت محصولات در کاهش زیبایی و جذابیت مواردی بود که فرش های مشهد را از رونق انداخت . در آن زمان بافندگان برای زیبایی بیشتر فرش ها به روش های غیر فنی و نادرستی دست زدند که کیفیت فرش های تولیدی را فدای زیبا کرده و دوام فرش ها را کاهش داد .
پس از آنکه تولید فرش های ماشینی در کشور ایران شکل گرفت ، نیروی کار و سرمایه مشهد باز هم به دنبال صنعت قدیمی رفته و کارخانه هایی را در جای جای شهر جهت بافت فرش های ماشینی تأسیس کردند . بگونه ای که امروزه شهر مشهد به یکی از مهم ترین و بهترین مراکز تولید و بافت فرش های ماشینی تبدیل شده است . با آنکه رده بندی فرش های ماشینی از نظر کیفیت و آمار فروش پس از شهر کاشان قرار گرفته است اما مرغوبیت و خوب بودن فرش های ماشینی مشهد بر همگان واضح و اثبات شده است . فرش های ماشینی با برند های معتبر و سرشناس مشهد سهم خوبی در صادرات غیر نفتی ایران بازی می کنند . کاشان ، مشهد ، تبریز و اصفهان چهار قطب تولید فرش در کشور محسوب می شوند .
ویژگی فرش های ماشینی مشهد
استفاده از الیاف مرغوب مدتی است در بافته های مشهد رنگ و رویی تازه به این محصولات داده است . عمدتا در تولیدات فرش های ماشینی از الیافی استفاده می شود که ترکیبی از نخ های اکرولیک و پلی استر می باشد ، هر چه میزان اکرولیک بیشتر و پلی استر کم تر باشد فرش بهتر و مرغوب تر خواهد بود . فرش های مشهد در رقابت با تولیدات سایر شهر ها به دنبال بهتر شدن و گرفتن جایگاه بهتر ، مدتی است میزان خلوص نخ خاب را بالا برده و از نخ هایی استفاده می کنند که اکرولیک بیشتری دارد . بهترین نخ خاب موجود در بازار نخ اکرولیک هیت ست 100 درصد خالص است .
فرش های گل برجسته مشهد در بین افراد آشنا با بازار نام و نشان خوبی دارد . زیبایی در کنار کیفیت توانسته است مرغوبیت فرش های گل برجسته مشهد را بالا ببرد . جالب است بدانیم فرش های گل برجسته همان فرش های عادی و مسطحی هستند که بنا به بافته شدن با نخ های مختلف با دمای ذوب متفاوت به شکل فرو رفته و برجسته در آمده اند . فرش های گل برجسته پس از خروج از دستگاه کاملا یکدست هستند  هیچ فرورفتگی و برآمدگی ندارند . اما پس از خروج از دستگاه به مرحله ای منتقل می شوند و در دمای بالا قرار می گیرند برخی از الیاف دمای ذوب پایین تری داشته و ذوب و فرو رفته می شوند و برخی دیگر دمای ذوب بیشتری داشته و برجستگی ها را شکل می دهند .
اگر چه تا پنج دهه قبل شیرازه بافی ویژگی فرش های مشهد بود ، اما امروزه این موضوع به حدی رایج و عادی شده است که بدون ذکر آن در ویژگی های فرش مشهد می دانیم  شیرازه بافی عضوی جدا نشدنی از این محصولات است . در فرش بافی مشهد چله کشی به روش ترکی انجام شد و نخ پنبه به عنوان نخ تار و پود مورد استفاده قرار می گیرد .
داشتن رجشماری  بین 30 تا 35 نرم رایج رج شمار در این بافته هاست در حالی که گاها این مورد تا 40 رج هم می رسد . ناگفته نماند داشتن رجشمار های 130 هم برای بافته های مشهد وجود دارد اما در اقلیت هستند و عموما در رجشمار 30 تا 35 تولید می شوند . 
رنگ های گیاهی و با کیفیت ویژگی دیگر دیده شده در فرش های مشهد است . این ویژگی از برند های معتبر و صاحب نام مشهد انتظار می رود .
در کنار ویژگی های فنی عنوان شده ، برخی از ویژگی های ظاهری هم هستند که بین فرش های ماشینی مشهد مشترک بوده و تحت عنوان مشخصات ظاهری قالی های مشهد از آن ها یاد می شود . عمده این ویژگی ها به طرح و رنگ محصولات ارتباط دارد .
فرش مشهد شاه عباسی
همانطور که از نام آن مشخص است این طرح مخصوص شهر مشهد است . از قدیم لایام تا کنون طرح هایی خاص در مشهد رواج داشته از جمله گل های شاه عباسی که با داشتن پیچ و خم های جذاب محبوبیت خاصی در بین مردم جهان خصوصا ایرانیان دارند . اصالت طرح شاه عباسی و نگاره هایی این چنین بسیار بالا است . فرش طرح شاه عباسی مشهد در نگاره های خود دارای ساقه هایی بسیار باریک و ظریف می باشد .
علاوه بر این در حال حاضر انواع طرح ‌های افشان ، لچک و ترنج  با داشتن حاشیه ‌هایی نازک و کتیبه ای ویژگی ظاهری محصولات مشهد را شکل می دهد . طرح هایی دارای لچک و ترنج ، گلفرنگ ، برجستگی و فرو رفتگی، نقوش و طرح های سه بعدی ، گل های ریز و درشت بر اساس نگاره های درشت شاه عباسی که دارای نازکی و قوس خاصی هستند از دیگر ویژگی های ظاهری فرش های مشهد است .
از نظر رنگ بندی و لعاب هم فرش های مشهد متفاوت از سایرین هستند . به گونه ای که متخصصین می تواند فرش های مشهد را بر اساس رنگ و ظاهر از فرش های سایر برند های متمایز کنند . در محصولات مذکور از رنگ هایی استفاده می شود با تم قرمز و عنابی . رنگ زمینه فرش های مشهد عمدتا قرمز سیر ، عنابی ، قرمز مایل به قهوه ای هستند . در سال های اخیر تنوع و گستردگی بر اساس رنگ بیشتر شده و شاهد تولید فرش هایی با رنگ زمینه سبز و آبی سرمه ای در نگاره های مختص مشهد هستیم .
در کل با وجود آنکه فرش مشهد با فرش کاشان تفاوت هایی دارد و از نظر کیفیت ،زیبایی و دوام و قیمت در رده بعد از فرش های کاشان قرار دارند اما برای خرید و استفاده مناسب بوده و برند های نامی و خوش وجه زیادی در شهر مشهد مشغول فعالیت هستند .

فروش ویژه انواع فرش ماشینی با کیفیت
خرید فرش کاشان
خرید فرش درجه یک
فرش ماشینی کاشان
برچسب
نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی فرش کاشان
•  از بین بردن جای مبلمان و وسایل سنگین از روی فرش
•  بهترین فرش ماشینی از کدام شهر است ؟
•  فرش آشپزخانه عروس و داماد
•  آنچه باید در مورد خرید اینترنتی فرش ترک بدانید !
•  بهترین کیفیت فرش ماشینی

» می توانید به ما اعتماد کنید «

ضمانت پرداخت خرید فرش کاشان
اینستاگرام فرش کاشان لینکدین فرش کاشان  صفحه تماشا فرش کاشان صفحه توییتر فرش کاشان صفحه یوتیوب فرش کاشان صفحه فیسبوک فرش کاشان  کانال آپارات فرش کاشان  کانال نماشا فرش کاشان تلگرام فرش کاشان  کانال واتس اپ فرش کاشان