تولید و عرضه انواع فرش ماشینی کاشان

فرش کاشان چه مزایایی نسبت به فرش مشهد دارد ؟

فرش کاشان یا فرش مشهد

در تمام دنیا به محض شنیدن نام فرش ماشینی و یا فرش دستبافت تصور همگان به سمت بافته های ناب کشور ایران متمایز می شود . با وجود آنکه کشورهای متعددی در زمینه تولید فرش در حال فعالیت هستند اما پایتخت فرش جهان در کشور ایران بوده و بهترین محصولات از دل این کشور بر می خیزد . کماکان بهترین و بیشترین صادارت فرش های ماشینی و دستبافت به تمام نقاط جهان از برند های کشور ایران و شهرهایی از جمله کاشان ، تبریز ، مشهد ، اصفهان و ... می باشد .
با وجود آنکه بهترین ها در کشور ایران تولید شده اند اما تفاوت های فاحشی بین بافته هایی است که در شهرهای مختلف ایران در حال تولید هستند . تفاوت ها به حدی است که متخصصین این حرفه به راحتی می توانند برند را تشخیص داده و برای مثال فرش های کاشان را از فرش های مشهد متمایز نمایند ، با وجود آنکه هر دو در تولید به خوبی عمل نموده اند .  متاسفانه برخی از فروشندگان و تولید کنندگان با تعصب با برند برخورد کرده و بدون دلیل و منطق برند خاصی را به خریداران توصیه می کنند . با این وجود می دانیم که شهر کاشان پایتخت تولید فرش در سراسر کشور می باشد و داشتن این عنوان به خودی خود عاملی است تا فعالین و تولید کنندگان این شهر در رقابتی تنگاتنگ قرار گرفته و مجبور به تولید بهترین فرش های دنیا باشند . در کنار برند های کاشانی ، برند های تولید شده در شهر مشهد هم معروفیت خاصی داشته اما دارای تفاوت های اندکی با تولیدات کاشان است که در بسیاری از بازار ها این تفاوت ها را تحت عنوان برتری های فرش کاشان نسبت به فرش مشهد عنوان می کنند .
شهرستان کاشان و شهر مشهد دو شهر مهم در تولید فرش ماشینی می باشد . خریداران شهرهای دیگر سوال می کنند فرش کاشان یا فرش مشهد بهتر است ؟ برای پاسخ به این سوال ، بهتر است از ویژگی های محصولات هر دو شهر آگاهی داشته باشید .
برای دیدن انواع فرش ماشینی کاشان کلیک کنید .
فرش های ماشینی کاشان
موارد زیادی دست به دست هم داده تا فرش های ماشینی تحت برند های کاشانی مرغوبیت خوبی پیدا کند . محبوبیت و شهرت فرش های کاشان ، حاصل تجربه بسیار و استفاده از الیاف مرغوب و درجه یک است . برخی از تولیدکنندگان با استفاده از دستگاه های مدرن و تکنولوژی روز دنیا موجبات تولید محصولاتی درجه یک و با کیفیت را فراهم آورده اند . برخی به ظاهر و طرح و نقش توجه نموده و بسیاری از تولید کنندگان خصوصا تولید کنندگان غیر کاشانی به دنبال کپی بوده و بدون نبوغ در پی تولید هستند . حال انکه فرش های کاشان تمام موارد را در کنار هم دارد .
در تولیدات کاشان علاوه بر کیفیت بالا شاهد ظهور فرش های مختلف و مدرن با طرح هایی زیبا و به روز هستیم که در قیمت ارزان ارائه شده اند .  تعداد زیادی برند در شهرک های صنعتی کاشان وجود دارد و هر تولید کننده به خوبی می داند اندکی کاهش کیفیت ، اندکی افزایش بی رویه قیمت ، اندکی افت زیبایی و موارد کوچکی از این دست موجب حذف آن از بازار شده و ارزش و اعتبار برند کم خواهد شد . اما این رقابت بالا و تنگاتنگ در بین شهر هایی که تعداد تولید کنندگان کم باشد ، دیده نخواهد شد .
فرش کاشان چه مزایایی نسبت به فرش مشهد دارد ؟
موارد مختلفی را می تواند در بین بافته ها مورد بررسی قرار داد . مواردی از ظاهر و طرح و نقش گرفته تا کیفیت الیاف و نخ هایی که در تولید بکار گرفته شده اند .
در ادامه به تفاوت طرح ، الیاف ، رجشمار ، شانه و تراکم ، قدمت تولیدکنندگان و .... خواهیم پرداخت .
شانه و تراکم
بالا رفتن شانه و تراکم در فرش ها نمادی است از قدرت تولید کنندگان و به روز بودن تکنولوژی تولید که تا به امروز هر شانه و تراکمی اولین بار توسط تولید کنندگان کاشانی ایجاد شده و تا مدتی در انحصار این شهر بوده است . برای مثال در حال حاضر تنها تولید فرش های ماشینی 1500 شانه را می توان از تولیدکنندگان کاشانی انتظار داشت . داشتن 1500 گره در هر متر عرض فرش واقعا کار ساده ای نیست اما تولیدکنندگان برتر دنیا از پس تولید آن بر آمده و این یکی از بزرگ ترین درستاورد های تولید کنندگان کاشانی محسوب می شود . باید توجه نمود تولید برترین ها و مدرن ترین در شهر کاشان نه تنها تکنولوژی بالای دستگاه ها را می رساند بلکه در داشتن نبوغ ؛ خلاقیت و برترین های کیفی هم نمادی از قدرت و سلطه بافته های کاشان به حساب می آید .
طرح و نگاره
متخصصین فرش به راحتی می توانند طرح های تولید شده در کاشان را از طرح های تولید شده در شهر مشهد تشخیص دهند . ظرافت نگاره ها و هماهنگ بودن رنگ و طرح در تولیدات کاشان به حد اعلایی خودنمایی می کند . در حالی که اصالت و پیچیدگی نگاره ها و طرح های بافته شده بر فرش های ماشینی مشهد در عین بی نظیر بودن در رده پایین تری نسبت به فرش های ماشینی کاشان قرار دارند .
شاید بتوان دلیل هماهنگی فاخر بین نگاره ها ، تنوع رنگی و شانه و تراکم را مرتبط با خلاقیت تولیدکنندگان در زمینه فرش های پر شانه و پر تراکم دانست . به علاوه آنکه طراحان کاشانی که در شهر هنرپرور رشد یافته اند به مراتب در ضمیر ناخودآگاه خود تصاویر و خلاقیت های بیشتری را نسبت به تیم طراحی کارخانه جات مشهد دارند . ناگفته نماند که برخی از کارخانه جات هیچ تیم منسجمی برای کشیدن طرح و نقشه ها نداشته و این موضوع بر افت زیبایی طرح تأثیر مثبت دارد .
ویژگی های فنی
الیاف : تولیدات کاشان از نخ خاب صددرصد اکرولیک هیت ست شده تولید می شوند اما عمده تولیدات مشهد ، نخ خاب اکرولیک با اندکی ناخالصی همراه هستند . هر چه ناخالصی ها از جنس پلی استر و پلی پروپلین بیشتر باشد ، کیفیت فرش کم تر شده و دوام کم تری خواهد داشت . این موضوع به معنای عدم ماندگاری فرش های ناخالص نیست اما در قیاس بیش فرش های کاشان و فرش های مشهد داشتن الیاف خالص در بافت موجب برتری فرش های کاشان شده است ؛ که این برتری با بهمراه داشتن کیفیت و دوام بالا تر همراه است .
رجشمار : محصولات تولید شده در مشهد دارای رجشماری ما بین 30 تا 35 می باشند در حالی که فرش های برند کاشان رجشماری بین 40 تا 45 دارند و گاها این تعداد بیشتر هم خواهد شد .
نوع گره : تنوع گره ها در فرش های کاشان بیشتر و در فرش های مشهد به دو نوع گره فارسی و ترکی محدود می گردد . گره های متنوع تر بر اساس شانه و تراکم زده شده و در هر محصول استحکام متفاوتی را به وجود می آورد .
ابعاد : یکی از ویژگی های مهم فرش کاشان که از قدیم با آن ها همراه بوده است ، تولید در اندازه های مختلف است . در حال حاضر تولید کنندگان کاشان نسبت به سایر تولید کنندگان از جمله برند های مشهد بیشترین تنوع را در ابعاد فرش های ماشینی دارند . هر کارخانه می تواند فرش هایی از ابعاد رو پشتی ، پادری ، سجاده گرفته تا فرش های بسیار بزرگ پارچه و متری تولید نماید . تولید فرش های بزرگ پارچه ، خریداران فرش برای مکان های عمومی را به سمت برند های کاشانی جذب کرده است موردی که در فرش های مشهد به ندرت به چشم می خورد .
قدمت
قدمت تولید کنندگان فرش های ماشینی کاشان به مراتب بیشتر از تولید کنندگانی است که شهر مشهد مشغول فعالیت هستند . داشتن سابقه و تجربه در تولید فرش ها مهم بوده و بسیاری از تکنیک ها بر اثر تجربه و آزمون و خطا حاصل شده است . اولین تولید کننده فرش ماشینی در ایران ، در سال 1350 در شهر کاشان شهرک راوند تأسیس شد و مدتی نگذشت که تعداد تولید کنندگان کاشانی به بیشترین حد ممکن رسید .
سری به فروشگاه های اینترنتی برند های مختلف شهر کاشان و برند های مختلف شهر مشهد بزنید . قیاسی ساده بین ویژگی های محصولات شما را از تفاوت در کیفیت نخ های خاب ، کیفیت تنوع رنگی و ... آگاه می سازد . در کنار این مورد قیمت ارزان فرش های کاشان نسبت به فرش های مشهد توجه شما را جلب خواهد نمود . داشتن قیمت پایین در بافته های کاشانی ، بدان علت است که برند های کاشان الیاف را مستقیما از وارد کننده خریداری کرده ، از بهترین نیروی های کار کمک گرفته و در نهایت با استفاده از بهترین دستگاه ها بازدهی بالایی دارند ؛ در حالی که فرش های مشهد با عدم بکارگیری چنین موارد قیمت تمام شده بالاتری خواهند داشت

خرید مستقیم فرش ماشینی از کارخانه فرش کاشان
نـظـرات کاربران

روش‌های سفارش از گروه تجاری فرش کاشان:

روش اول: خرید و سفارش فرش به صورت آنلاین از فروشگاه اینترنتی کارخانه فرش کاشان

روش دوم: خرید و سفارش به صورت تلفنی همراه با مشاوره رایگان از کارشناسان فنی ما 03155443195

روش سوم: سفارش و خرید فرش ماشینی از طریق ارسال پیام واتساپ ما 09133602885

روش چهارم: سفارش و خرید فرش از طریق دایرکت پیج اینستاگرام ما به آدرس Carpetkashancoir

روش پنجم: خرید و سفارش حضوری از نمایشگاه و کارخانه فرش کاشان حتما با هماهنگی قبلی