تولید و عرضه انواع فرش ماشینی کاشان

روش های برطرف کردن چین و چروک فرش بعد از شستن

روش های برطرف کردن چین و چروک فرش بعد از شستن

چین و چروک فرش چیست و چگونه آن را برطرف کنیم؟
عوامل به وجود آمدن چین و چروک فرش چیست؟
راه های رفع و از بین بردن چین و چروک فرش در منزل

در بسیاری از اوقات شاید برای همه ی ما پیش آمده که بعد از شستشوی فرش، قالی شسته شده دچار کیسی یا چین و چروک می شود و ما در این مقاله می خواهیم شما را با معقوله ی چین و چروک قالی یا کیسی و روش های برطرف کردن چین و چروک فرش در منزل آشنا خواهیم کرد.

همواره اکثر ما با شستشوی قالی در منزل آشنایی داریم که آن را با مواد و شوینده های مخصوص قالی شسته و بعد از شستن فرش، قالی شستشه شده را پهن کرده تا خشک شود؛ ولی گاهی پیش می آید که بعد از شستشو و خشک شدن، موقع پهن کردن فرش با صحنه چین و چروک یا کیسی فرش مواجه می شویم که البته می تواند عوامل مختلفی باعث این قضیه باشد ولی قبل از این عامل ها و راه حل های موجود ببینیم، چین و چروک یا کیسی فرش به چه معناست پس در ادامه با ما همراه باشید.

 

چین و چروک فرش چیست و چگونه آن را برطرف کنیم؟

خیلی وقت ها در قالی ها چین و چروک در اوایل ریشه و اواسط فرش پدیدار می شود که باعث ظاهری ناپسند برای قالی هست که به این چین و چروک یا کیسی فرش می گویند و باعث از بین رفتن الیاف و کم شدن سن قالی هم می شود. روش های زیادی برای برطرف کردن چین و چروک و کیسی فرش است. می توان با وسایلی که در خانه اکثر افراد پیدا می شود، چین و چروک فرش را از بین برد.

 

عوامل به وجود آمدن چین و چروک فرش چیست؟

در وهله اول همیشه باید مراقب بود زیر دار قالی گرد نباشد و اگر دارای قسمت های تیز باشد در زمان خشک کرن فرش فشار زیادی به آن وارد شده و شکل معمول خود را از دست می دهد. همچنین از گذاشتن هر نوع شی یا وسیله زیادی هنگام پایین آوردن قالی از دار که بین الیاف آن قرار می گیرد، باعث چین و چروک فرش می شود؛ البته که استفاده از مواد بی کیفیت و بدرد نخور مصنوعی در بافت قالی که بعدا با تابیدن نور خورشید به آن شکل می گیرد. راه رفتن روی فرش یا نگذاشتن اجسام سنگین مثل گلدان و میز یا لول کردن قالی به شکل نادرست بعد از شستن فرش و انباشتگی و انبوهی چله ها در قالی بافته شده است که باعث ایجاد کیسی یا چین و چروک قالی می شود.

البته دو دلیل جنس الیاف فرش و زمان شستشوی فرش تاثیر زیادی در به وجود آمدن چین چروک در قالی دارند.

 

راه های رفع و از بین بردن چین و چروک فرش در منزل

روش های زیادی برای رفع چین و چروک فرش پس از شستشو وجود دارد که شما عزیزان می توانید با بهره مندی از این ترفند ها چین و چروک یا کیسی فرش را به راحتی در منزل از بین ببرید. در ادامه به چند مورد از مهم ترین روش های از بین بردن چین و چروک فرش در منزل می پردازیم.

 

از بین بردن چین و چروک فرش با استفاده از اتو و پارچه مرطوب یا اتو بخار

ابتدا اتو را روشن کرده سپس پارچه مرطوب را بر قسمت چین چروک قالی بیندازید. زمانی که اتو گرم شد، اتو را برداشته و به آرامی روی چین و چروک قالی بکشید یا اگر هم اتو بخار در منزل دارید می توانید آن را روشن کرده و از بالا بر قسمتی که چین و چروک دارند بخار را وارد کنید. پس از چند بار تکرار یکی از این دو مورد می توانید به نتیجه دلخواه خود برسید. فقط تنها نکته ای باید قبل از انجام این کار باید دانست این است که اتو رو بیش از اندازه به قالی نزدیک نکنید چون ممکن است فرش دچار سوختگی شود.

 

 برطرف کردن چین و چروک فرش با کمپرس یخ

بله درست شنیدید با کمپرس یخ هم می شود چین و چروک قالی را برطرف کرد. برای این کار ابتدا یخ را برداشته و بر روی سطح دارای چین و چروک گذاشته و اجازه دهید مدتی روی فرش بماند. یخ این قابلیت را دارد که چین و چروک فرش یا قالی شما را برطرف کند. بعد از آن اگر نتیجه ای حاصل نشد می توانید با چند بار تکرار کردن این کار نتیجه دلخواه خود را بدست آورید.

 

برطرف کردن چین و چروک قالی با گذاشتن قالی در مقابل خورشید و لول کردن فرش به صورت مخالف

یکی دیگر از روش های از بین بردن چین و چروک فرش پس از شستشو، این است که ابتدا قالی را برداشته و چند ساعت در برابر خورشید قرار می دهیم. برای این کار قالی را برداشته و از پشت آن را رول کنید تا مشکل چین و چروک خوردگی قالی برطرف شود. اگر در هنگام لول کردن قالی صدای تاخوردگی و شکستن قالی به گوشتان خورد دست نگه داشته و سعی کنید دوباره و به شیوه درست و مخالف جهت قبلی آن را لول کنید.

 

از بین بردن چین و چروک فرش از طریق رفت و آمد کردن روی قالی یا گذاشتن اجسام سنگین

دو راه مرسوم دیگر نیز وجود دارد که می توان با آن چین و چروک فرش را از بین برد. اولین راه مرسوم این است که قالی را پهن کرده و مدتی را بر روی قسمت چین و چروک فرش رفت و آمد کنید تا چین و چروک قالی از بین برود. این کار بسته به مرور زمان و انجام آن برطرف می شود. دومین راه مرسوم این است که فرش را پهن کرده و با گذاشتن اجسام سنگین مثل گلدان، مبل یا میز بر روی قسمت چین و چروک خوردگی فرش، این مشکل را برطرف کنید.

 

از بین بردن چین و چروک قالی با نوار چسب مخصوص فرش

نوار چسب فرش هم موردی است که می تواند این مشکل را برطرف کند ولی برای بسیاری از افراد سوال پیش می آید که چگونه این کار را باید انجام داد؟ برای این کارابتدا نوار چسب را برداشته آن را بر قسمت چین و چروک دار فرش زده و بعد از مدتی این مشکل نیز برطرف می شود. البته این نکته را هم باید در نظر گرفت که نوار چسب قالی ها از قدرت بالایی در نگه داشتن و برطرف کردن چین و چروک خوردگی فرش برخودار است.

ذکر این نکته لازم که استفاده از نوار چسب فقط برای کناره های قالی و محیط هایی که مرطوب نیستن مناسب می باشد.

 

از بین بردن چین و چروک قالی با استفاده از جاروبرقی و بخارشوی

این مرحله شاید بهترین راه برای از بین بردن چین و چروک فرش باشد. برای این کار ابتدا جاروبرقی را روشن کرده و آن را روی حالت مکش بگذارید تا تمام پرز قالی و خاک آن را بگیرد. بعد از این کار بخارشوی را آماده کرده و سری بخارشو که حوله دار است را وصل کرده و بر آن بکشید و آن هم از یک سمت؛ با هر بار کشیدن بخارشوی دست خود را به صورت قائم گرفته و به چین و چروک قالی بکشید. چند بار این مراحل رو تکرار کنید تا نتیجه دلخواه حاصل شود.

البته برای این روش به این نکات توجه ویژه ای داشته باشید. اولین نکته این است که از بین بردن چین و چروک فرش با استفاده از بخارشو برای آن دسته از چین و چروک هایی است که بد فرم بوده و روش های قبلی روی آن کارساز نبوده است. دومین نکته این است که اگر شستشوی قالی خود را قبلا انجام داده اید، دیگر نیازی به جاروبرقی کشیدن روی فرش نیست و می توانید از بخارشو برای از بین بردن چین و چروک فرش استفاده نمایید.

در این مقاله سعی کردیم به عوامل ایجاد چین و چروک و کیسی فرش و همچنین بهترین روش های برطرف کردن چین و چروک فرش در منزل بپردازیم. امیدواریم این مقاله مورد قبول شما عزیزان بوده باشد. اگر شما نیز نکته ای در مورد رفع چین و چروک فرش می دانید که در این مقاله به آن نپرداختم، حتما در بخش نظرات بنویسید.

خرید مستقیم فرش ماشینی از کارخانه فرش کاشان
نـظـرات کاربران

روش‌های سفارش از گروه تجاری فرش کاشان:

روش اول: خرید و سفارش فرش به صورت آنلاین از فروشگاه اینترنتی کارخانه فرش کاشان

روش دوم: خرید و سفارش به صورت تلفنی همراه با مشاوره رایگان از کارشناسان فنی ما 03155443195

روش سوم: سفارش و خرید فرش ماشینی از طریق ارسال پیام واتساپ ما 09133602885

روش چهارم: سفارش و خرید فرش از طریق دایرکت پیج اینستاگرام ما به آدرس Carpetkashancoir

روش پنجم: خرید و سفارش حضوری از نمایشگاه و کارخانه فرش کاشان حتما با هماهنگی قبلی