تولید و عرضه انواع فرش ماشینی کاشان

روش های بر طرف کردن انواع سوختگی های فرش

نام نویسنده: مهدیه زارع
روش های بر طرف کردن انواع سوختگی های فرش

روش از بین بردن سوختگی سطحی فرش
روش های پاک کردن لکه های سوختگی از روی فرش
تاثیر جنس نخ بافته شده در فرش ماشینی در اثر سوختگی
رفع سوختگی گلیم فرش با قابلمه
تاثیر میزان شانه و تراکم روی سوختگی فرش های ماشینی
از بین بردن لکه زرد سوختگی روی فرش

سوختگی فرش همواره یکی از معضلاتی است که برای تمامی افراد ممکن است پیش بیاید که باید راهکار هایی در جهت رفع سوختگی فرش بلد باشید تا خودتان بتوانید در کوتاه ترین زمان ممکن به روش های حل سوختگی فرش ماشینی بپردازید. فرش های دستباف و ابریشم کلا راهکار هایی جدا و خاص با توجه به نحوه بافت خاص خود در صدد بر طرف نمودن جای سوختگی روی فرش دارند اما توجه کنید که گاهی برای همان فرش های ماشینی هم می توان کاری کرد تا سوختگی تا حد زیادی بر طرف شود و کمتر دیده شود که در ادامه به انواع راه ها برای بر طرف کردن سوختگی های مختلف می پردازیم.

 

روش از بین بردن سوختگی سطحی فرش

زمانی که فرش های ماشینی شما دچار سوختگی می شوند باید خیلی سریع اقدام به رفع و بر طرف کردن جای سوختگی نمایید که بعضی از سوختگی ها سطحی و بعضی عمقی می باشند و اگر سریع در جهت رفع جای سوختگی اقدام نکنید پرز های اطراف و جایی که دچار سوختگی شده است رنگ زرد به خود می گیرد و تا عمق فرش این رنگ پیش خواهد رفت. قبل از اینکه اقدام به رفع جای سوختگی ها کنید در نظر داشته باشید که یک پارچه را اندازه جای سوختگی سوراخ کرده و روی محل سوختگی قرار دهید تا مواد روی قسمت های سالم فرش ریخته نشود.

دسته ای از سوختگی ها هستند که سطحی می باشند و با محلول سرکه و جوش شیرین و... رفع می شوند ولی دسته ای از سوختگی ها که تا، تار و پود فرش های ماشینی یا دستباف نفوذ می کنند به بافت چله فرش آسیب وارد کرده و نیازمند رفو کردن می باشند که حتما باید در حفظ و نگهداری فرش های خود کوشا باشید و روش های درست و اثبات شده از بین بردن سریع جای سوختگی از روی فرش ها را بلد باشید تا جای سوختگی ها را بتوانید با در دست داشتن مهم ترین لوازم جانبی و تجهیزات فرش ماشینی رفع کنید.

 

روش های پاک کردن لکه های سوختگی از روی فرش

یکی از مواردی که در همه خانه های ایرانی دیده می شود فرش های ماشینی و یا دستبافت می باشند که فرش ها در معرض سوختگی های زیادی نیز از جمله سوختگی فرش با ذغال، سیگار، قابلمه داغ و... قرار دارند که شما باید قبل از اقدام به هر کاری ابتدا اطلاعات کافی را به دست بیاورید و بعد از آن اقدام به رفع جای سوختگی به صورت درست و اصولی نمایید.

رفع جای سوختگی فرش با سیگار

برای رفع سوختگی فرش با سیگار اگر عمق سوختگی زیاد می باشد ناچارا باید با استفاده از قیچی کوچک و یا ریش تراش به صورت خیلی ظریف سطح رویی فرش که دچار سوختگی شده را ببرید و یا اگر جای سوختگی زیاد عمقی نمی باشد و سوختگی سطحی ایجاد شده است می توانید یک سمباده را روی قسمت سوخته شده توسط سیگار بکشید تا سوختگی های سطحی از فرش جدا شده و از بین بروند، بعد از آن روی نخ خاب فرش مدام انگشت بکشید تا کل سطح فرش و نخ خاب یکدست شوند و پرز در آن قسمت ایجاد شود.

بعد از آن مقداری آب اکسیژنه و آب معمولی به نسبت 1 به 10 با یکدیگر ترکیب کرده و سطح فرش را تمیز کنید و بعد از آن با چسب سیمان مقداری پرز های سطح فرش را بردارید و روی قسمت سوخته بچسبانید.

رفع جای سوختگی فرش با ذغال

بدترین نوع سوختگی که در فرش های ماشینی و دستباف پیش می آید، سوختگی ناشی از ذغال می باشد که جای سوختگی آن بیشتر عمقی و بزرگ می باشد که شما باید خیلی سریع با یک سمباده روی قسمت سوخته شده بکشید و بعد از آن روی آن قسمت را جارو کنید تا اطراف فرش سیاه و کثیف نشود. وقتی که سمباده کشیدید سطح سفت و ضخیم آن از بین می رود و بعد از آن با یک قیچی قسمت های سوخته نخ خاب را با دقت بچینید. زمانی که کار ترمیم جای سوختگی فرش با ذغال را انجام دادید حالا با یک شامپو فرش و اسفنج آن قسمت را تمیز کنید تا پرز های سیاه بیرون کشیده شوند و جای آن را خشک کنید و در صورتی که همچنان سیاهی دیده می شود می توانید یک محلول رنگ بر ضعیف به همراه کمی آب روی آن قسمت بزنید.

رفع جای سوختگی فرش با اتو

اصولا سوختگی هایی که توسط اتو ایجاد می شوند در حد ایجاد لکه ای بزرگ و زرد می باشند و مانند سوختگی های ذغال نیستند که شما می توانید از روش رفع سوختگی با پیاز کمک بگیرید. بدین صورت که چند پیاز را تیکه کنید و روی لکه های زرد قرار داده و آن را بعد نیم ساعت با آب سرد شستشو دهید. اگر جای سوختگی فرش با اتو عمقی بود باید درست کردن فرش را به رفوگران بسپارید چرا که سوختگی ایجاد شده بزرگ است.

اما جالب است که بدانید موکت ها چون دارای طرح هایی ساده می باشند اگر با اتو دچار سوختگی شوند به آسانی می توانید با تیغ آن قسمت را برش داده و قسمت اضافه موکت را به همان شکل برش دهید و با چسب سیمان دقیق بچسبانید و با کشیدن یک وسیله زبر روی آن قسمت سطحی صاف و یک شکل به وجود بیاورید.

رفع جای سوختگی فرش با قابلمه

سوختگی های ناشی از قابلمه اکثرا در آشپزخانه ها اتقاق می افتد که ما در ادامه به شما بهترین فرش مناسب آشپزخانه را پیشنهاد می کنیم تا دچار ضرر مالی نیز نشوید. زمانی که قابلمه روی فرش قرار می گیرد سوختگی آن به شکل یک دایره زرد رنگ می باشد که شما باید برای رفع جای سوختگی فرش با قابلمه مراحل زیر را طی کنید.

 • ابتدا چند قطعه یخ روی قسمت های زرد و سوخته فرش قرار دهید و بعد از آن روی آن قسمت ها مالش دهید.
 • وقتی که دمای ناشی از روی فرش کاهش پیدا کرد و نرمال شد حالا با یک شانه دندانه دار روی نخ خاب فرش شانه بکشید تا نخ خاب بافته شده در فرش از یکدیگر متمایز شوند.
 • با یک دستمال، رطوبت ایجاد شده در سطح فرش را خشک کرده و مجدد شانه را در جهت نخ خاب فرش بکشید.
 • و در آخر نسبت یک به ده از آب اکسیژنه و آب معمولی را با هم ترکیب کنید و روی قسمت سوخته بکشید تا قسمت های زرد از روی فرش از بین بروند.

 

تاثیر جنس نخ بافته شده در فرش ماشینی در اثر سوختگی

همانطور که می دانید یکی از بهترین نوع فرش ها، فرش های ماشینی می باشند چرا که دارای قیمتی مناسب و امروزه نیز دارای تنوع طرح و رنگ بالایی نیز می باشند که اکثر افراد به طرف خرید فرش های ماشینی درجه یک کاشان روی آورده اند. یکی از مهم ترین عواملی که روی کیفیت فرش های ماشینی تاثیر زیادی می گذارند و مردم نیز از آن غافل می باشند جنس نخ بافته شده در فرش ماشینی می باشد که جنس نخ تار و پود بافته شده در قالی روی سوختگی های ایجاد شده در فرش نیز تاثیر می گذارند.

فرش های ماشینی بافته شده با نخ آکریلیک یکی از بهترین انواع فرش های ماشینی درجه یک می باشند که در برابر سوختگی نیز مقاوم می باشند. شما اگر فرش ماشینی آکریلیک اصل داشته باشید و یک قابلمه را به مدت 5 دقیقه روی آن قرار دهید می بینید که هیچ آسیبی نمی بیند و دچار سوختگی نمی شود که اکثر فرش های فروشگاه فرش کاشان بافته شده با نخ آکریلیک هیت ست شده می باشند که دلیل مقاومت خوب فرش های آکریلیک این است که با الیاف نایلونی و پلاستیکی بافته نشده اند.

اما در مقابل فرش های آکریلیک ماشینی اگر فرش پلی استر را بخواهید قرار دهید، می بینید که فرش بافته شده با نخ پلی استر به دلیل داشتن جنس نایلونی و پلاستیکی اگر یک قابلمه داغ روی آن قرار بگیرد فرش به سرعت دچار سوختگی می شود و نخ خاب آن نیز به وضوح به یکدیگر می چسبند.

 

رفع سوختگی گلیم فرش با قابلمه

اکثرا برای آشپزخانه ها گلیم فرش های ماشینی را خریداری می کنند چرا که گلیم فرش ها دارای نخ خاب هایی بلند نمی باشند و قیمتی ارزان نیز دارند. گلیم فرش ماشینی دارای طرح های فانتزی و سنتی و مدرن می باشند و با تنوع بالایی نیز بافته می شوند که به دلیل عدم پرزدهی از پر طرفدار ترین فرش های مناسب آشپزخانه به حساب می آیند. گلیم فرش ها نیز به دلیل نداشتن نخ خاب در سطح خود زمانی که دچار سوختگی می شوند آن قسمتی که سوخته، سفت و سخت می شود که شما باید طبق راهکار های گفته شده پیش بروید تا سوختگی را رفع کنید که اکثرا ممکن است جواب نگیرید.

اینکه گلیم فرش های ماشینی جزء پر فروش ترین فرش های مناسب آشپزخانه شده اند، قیمت مناسب آن ها می باشد چرا که قیمت گلیم فرش ماشینی ارزان می باشد و هر زمان که دچار سوختگی های بزرگ شوند شما می توانید گلیم فرش را هر زمان که بخواهید عوض کنید.

 

تاثیر میزان شانه و تراکم روی سوختگی فرش های ماشینی

بعد از جنس نخ بافته شده در فرش های ماشینی که روی کیفیت فرش تاثیر می گذارند می توان به میزان تاثیر شانه و تراکم بافته شده در فرش ها نیز اشاره نمود که فرش های ماشینی با شانه و تراکم های فرش 700 شانه تراکم 2550، فرش 1000 شانه تراکم 3000، فرش 1200 شانه تراکم 3600 و فرش 1500 شانه تراکم 4500 بافته می شوند که هر چه شانه و تراکم در فرش بیشتر شود ضخامت فرش کم شده و فرش دارای بافتی پر و منسجم نیز می شود.

 • اصولا شما باید قبل از خرید فرش ماشینی به سبک و نحوه زندگی خود توجه ویژه ای داشته باشید چرا که اگر در منازلتان فرش زیاد دچار سوختگی های ناشی از سیگار و ذغال می شود شما باید فرش هایی با شانه و تراکم پایین خریداری کنید. فرش هایی که شانه و تراکمی پایین دارند زمانی که دچار سوختگی می شوند به آسانی شما می توانید بین ریشه های فرش را سمباده، شانه و... بکشید و بین نخ تار و پود فرش را باز کنید و گره های نخ خاب را از یکدیگر متمایز کنید.
 • فرش هایی که دارای شانه و تراکمی کم می باشند، دارای ضخامتی زیاد نیز هستند که این ضخامت زیاد از آسیب رسیدن سریع به بافت نخ خاب فرش ها جلوگیری می کنند و شما سریع تر می توانید اقدام به برداشتن جسم داغ کنید قبل از اینکه ریشه های فرش دچار سوختگی عمیق شوند.
 • از طرفی فرش های تراکم بالا مانند فرش های 1200 شانه و فرش های 1500 شانه ماشینی دارای بافتی پر می باشند که به دلیل داشتن بافتی پر شاید بگویید که دیرتر دچار سوختگی های عمقی می شوند که این تصور کاملا غلط می باشد چرا که فرش های تراکم بالا به فرش های لوکس و خاص مشهور می باشند و به دلیل ضخامت کمی که در فرش های تراکم بالا وجود دارد اگر یک ذغال روی فرش بیفتد خیلی سریع فرش می سوزد و به عمق نخ تار و پود فرش آسیب وارد می شود.

 

از بین بردن لکه زرد سوختگی روی فرش

توجه داشته باشید که فرش های ماشینی دارای جنس نخ، شانه و تراکم و همچنین قیمت های متفاوتی نیز می باشند که شما فرش های تراکم بالا که قیمت گران تری نیز دارند را برای خانه های لوکس و کم رفت و آمد خریداری کنید و همچنین فرش هایی که با نخ پلی استر، پلی پروپیلن، پلی اوژن و... بافته می شوند مثل گلیم و گبه فرش ها به مواظب زیادی در برابر سوختگی ها نیاز دارند که در کل برای رفع لکه زرد سوختگی روی فرش باید همیشه موارد زیر را در نظر داشته باشید.

 • برای از بین بردن لکه زرد سوختگی با قابلمه چند قطعه یخ روی آن قسمت قرار داده و با شانه دندانه دار آن را شانه کنید.
 • برای از بین بردن لکه های زرد ایجاد شده توسط سوختگی ناشی از سیگار می توانید مقداری آب و آب اکسیژنه را مخلوط کرده و روی قسمت های زرد بکشید.
 • قسمت هایی که دچار سوختگی و لکه زرد سوختگی شده اند را با شامپو فرش تمیز کنید.
 • یکی از آسان ترین روش ها برای از بین بردن جای لکه زرد سوختگی اتو و قابلمه این است که پیاز را روی آن قسمت ها قرار دهید و با آب سرد بشویید تا زردی ها از بین بروند. ( توجه داشته باشید که شستن فرش ها با آب گرم می تواند رنگ های قسمت سوخته را تحریک کرده و فرش دچار رنگ دهی شود)
 • برای از بین بردن لکه های زرد سوختگی اصلا از صابون استفاده نکنید.
خرید مستقیم فرش ماشینی از کارخانه فرش کاشان
نـظـرات کاربران

روش‌های سفارش از گروه تجاری فرش کاشان:

روش اول: خرید و سفارش فرش به صورت آنلاین از فروشگاه اینترنتی کارخانه فرش کاشان

روش دوم: خرید و سفارش به صورت تلفنی همراه با مشاوره رایگان از کارشناسان فنی ما 03155443195

روش سوم: سفارش و خرید فرش ماشینی از طریق ارسال پیام واتساپ ما 09133602885

روش چهارم: سفارش و خرید فرش از طریق دایرکت پیج اینستاگرام ما به آدرس Carpetkashancoir

روش پنجم: خرید و سفارش حضوری از نمایشگاه و کارخانه فرش کاشان حتما با هماهنگی قبلی