تولید و عرضه انواع فرش ماشینی کاشان

راز هایی در مورد نگهداری انواع فرش

نام نویسنده: زهرا معماری مقدم
راز هایی در مورد نگهداری انواع فرش

همان‌طور که می‌دانید فرش یکی از وسیله هایی است که در دکوراسیون خانه ها اهمیت بسیار مهمی دارد بنابراین نگهداری صحیح از آن اهمیت بسیاری در زیبایی منزل ما خواهد داشت. دانستن اصول صحیح وکاربردی نگهداری از فرش باعث می‌شود کیفیت و سلامت شود. فرش تضمین شود. در این مقاله ما قصد داریم تا اصول نگهداری صحیح و همین‌‍طور نکات کاربردی که باید در خرید فرش به آن دقت کنید را بگوییم.

 

نگهداری درست از فرش چه تاثیری بر عمر فرش ما دارد؟

فرش یکی از وسایلی است که از قدیم نقش مهمی در زیبایی و دکوراسیون خانه داشته است اما پهن کردن فرش در خانه تنها برای پوشش خانه و زیبایی به تنهایی و بدون رعایت اصول نگهداری و مراقبت نه تنها باعث آسیب به فرش ما می‌شود بلکه دکوراسیون منزل ما را تحت تاثیر قرارمی‌دهد بنابراین نگهداری صحیح از فرش از اهمیت بالایی برخوردار است که در ادامه ی این مقاله به توضیح شیوه های صحیح نگهداری از فرش و اصولی که باید در مورد آن بدانیم می‌پردازیم.

 

نحوه پهن کردن فرش موضوعی مهم برای حفظ سلامت فرش است.

یکی از نکات مهم برای نگهداری از فرش نحوه پهن کردن آن و مکانی است که فرش در آنجا قرار می‌گیرد چراکه این موضوع مهم اهمیت یه سزایی در مراقبت از فرشتان دارد بنابراین طبق این مسئله نکاتی را برای نحوه صحیح نگهداری از فرش برایتان می‌گوییم که امیدوار هستیم این مطالب یتوانند شما را یاری کند :

1. برای جمع کردن فرش هرگز آن را تا نکنید زیرا ممکن است این تاخوردگی به بافت فرش آسیب برساند و به جای آن فرش را لول کنید تا آسیبی به بافت آن هم نرسد و هنگام جابه جای فرش هم باید مراقب باشید تا فرش به صورت لول شده جا به جا شود.

2. سطحی که قصد دارید فرش را روی آن پهن کنید نباید گچی یا آهکی باشد و علاوه بر آن هیچ‌گونه گرد و خاکی هم نباید روی سطح زمین باشد.

3. بهتر است فرش را روی موکت یا فرش دیگری پهن نکنید زیرا ممکن اسن فرش دچار بیدزدگی شود و علاوه بر آن جریان هوا از فرش عبور کند.

4. بهتر است فرش را به گونه ای پهن کنید تا پایه میز و مبلمان روی آن نباشد زیرا پس از مدتی اثر پایه مبل روی فرش باقی می‌ماند و برای این کار بهتر است از زیر پایه های چوبی یا پلاستیکی استفاده کنید تا اثر پایه‌ی مبلمان و میز بر روی فرش باقی نماند.

5. فرش های پشمی گزینه خوبی برای مناطقی است که آب و هوای مرطوب دارند زیرا این فرش ها رطوبت کمتری را جذب می‌کنند و احتمال بیدزدگی فرش را کاهش می‌دهند.

6. فرش خود را در محلی پهن کنید تا از تابش مستقیم نور آفتاب در امان باشد تا پس از مدتی رنگ و ظاهر اولیه خود را از دست ندهد.

7. بهتر است هنگام جاروبرقی کشیدن در و یا پنجره را باز بگذاریم تا گرو و خاک تولید شده توسط جاروبرقی دوباره روی فرش نشیند و علاوه بر آن ممکن است گرد و خاک فرش باعث حساسیت شود.

 

شیوه‌ی درست تمیز کردن فرش چگونه است؟

فرش می‌شود به همین همان‌طور که می‌دانید شستن فرش کاری سخت و پردردسر است و علاوه بر آن شستن مداوم و زیاد آن باعث آسیب رسیدن به بافت خاطر باید به نظافت آن اهمیت داد. برای اینکه فرش ما کم‌تر به شست‌و‌شو نیاز پیدا کند باید باتوجه به تعداد رفت‌وآمد ساکنین حدودا ۲ هفته‌ای یکبار فرش را جاروبرقی بکشید زیرا جمع شدن گرد و غبار بین الیاف فرش باعث تشدید پوسیدگی های فرش ها می‌شود و علاوه بر آن باید از راه رفتن روی فرش با کفش های آلوده خودداری کنید.

 

چگونه لکه های روی فرش را از بین ببریم؟ 

هنگامی که فرش شما در اثر ریخته شدن مواد غذایی و یا نوشیدنی کثیف شد باید به سرعت ماده ی ریخته شده روی فرش را جمع کرده و با توجه به نوع ماده ریخته شده آن را تمیز کنید و در اسرع وقت فرش خود را به قالیشویی تحویل دهید. علاوه بر آن راه هایی وجود دارد تا شما بتوانید لکه‌های روی فرشتان را در منزل پاک بنمایید که در ادامه به این موضوع می‌پردازیم.

پاک کردن لکه نوشابه یا شربت از روی فرش:

در صورت ریخته شدن شربت و یا نوشیدنی های گازدار روی فرش می‌توانید آن قسمت را با آب شست‌وشو داده و بعد با پارچه ای نمدار آن قسمت را به آرامی با حرکات رفت و برگشت تمیز کنید.

پاک کردن لکه قهوه و چای از روی فرش:

در صورت ریختن چای و یا قهوه روی فرش خود این امکان را دارید که خیلی سریع با استفاده از یک پارچه خشک و دستمالی نمدار آن را تمیز کنید. ابتدا باید پارچه ی خشک را روی لکه قرار داده و فشار دهید تا جذب آن شود سپس با پارچه ی نمدار آن را تمیز کنید.

پاک کردن رنگ و چسب از روی فرش:

هنگامی که رنگ و یا چسب روی فرش ریخته می‌شود باید سریع قبل از خشک شدن آن محل لک دار را شست و با پارچه ای خشک آن را تمیز کرد و در صورتی که هنوز لکه روی فرش دیده می‌شود باید آن را به قالیشویی تحویل داد.

 

روش نگهداری از فرش دستبافت در مقایسه با فرش ماشینی

همان‌طور که می‌دانید ارزش فرش های دستبافت بسیار زیاد است و به همین خاطر نگهداری این کالای ارزشمند بسیار دشوار‌تر از فرش های ماشینی است؛ برای مثال فرش دستبافت مناسب همه مکان ها نیست و به همین دلیل نمیتوان آن را هرجایی پهن کرد اما اکثر فرش های ماشینی برای تمامی اماکن بسته به نوع و تراکم آن مناسب هستند. علاوه بر همه ی این نکات شست‌و‌شو ی فرش ماشینی بسیار آسان‌تر از فرش دستبافت است زیرا فرش دستبافت به دلیل ظرافت و حساسی بسیار آسیب پذیر است. علاوه بر تمامی این موارد نحوه‌ی نگهداری فرش های ماشینی با توجه به نوع آن متفاوت است.

شیوه نگهداری از فرش ماشینی ۷۰۰ شانه:

در مقالات قبلی راجب به نحوه بافت فرش ۷۰۰ شانه صحبت شده بود و همان‌طور که می‌دانیم فرش های ۷۰۰ شانه به دلیل اینکه نخ خاب آنها ارتفاع بیشتری نسبت به سایر فرش های ماشینی دارد آسان‌تر آلودگی را جذب می‌کنند به همین دلیل هنگام تمیز کردن آنها باید دقت شود که تمامی گرد و غبار از لا به لای الیاف آنها پاک شود.

شیوه نگهداری از فرش ماشینی ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ شانه:

فرش های ماشینی ۱۰۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه جز فرش های گران قیمت هستند و به همین دلیل مراقبت از آنها هم اهمیت به سزایی دارد. این فرش های ماشینی برای مکان های پر رفت و آمد مناسب هستند و به همین دلیل توصیه می‌شود اگر این نوع فرش را برای اماکن شلوغ خریداری می‌کنید رنگ های تیره ی آن را انتخاب کنید تا در اثر رفت و آمد چرک تاب نشوند زیرا شست و شوی آنها بسیار حساس است و باید آن را به قالیشویی تحویل داد.

 

نکات مهم و تکمیلی در نگهداری فرش

تا اکنون راجب نکات و اصول کاربردی برای مراقبت از فرش اشاره کردیم تا بتوانبد با نگهداری صحیح از فرش خود عمر فرشتان را افزایش دهید و حال میخواهیم نکاتی برای تکمیل بحث خود بگوییم و امیدواریم تا این مطالب برایتان مفید واقع شود:

فرش خود را در جهت خواب آن جارو بزنید:

در اکثر مواقع به دلیل آسانی جارو کشیدن جاروبرقی را در جهت رفت و برگشت می‌کشیم اما این کار نادرست است و به بافت و خواب فرش آسیب وارد می‌کند زیرا باید باهر بار جارو کشیدن به صورت رفت جارو را از سطح زمین جدا کرده و باز به صورت رفت جاروبرقی بکشیم تا ظاهر و خواب فرش حفظ شود.

لکه های روی فرش را با اجسام تیز نتراشید:

هنگامی که غذا و یا نوشیدنی ای روی فرش شما می‌ریزد هرگز نباید آن را با چاقو و یا اجسام تیز دیگر بتراشید زیرا ممکنه است قسمتی از فرش کنده شود. شما باید با استفاده از مواد شوینده و یا روش های از بین بردن لکه که در بالاتر به آن اشاره کردیم لکه را از بین ببری و یا آن را به قالیشویی معتبر بسپارید.

 

اصول اولیه که در خرید فرش باید به آن توجه کنید

یکی از مواردی که باید در خرید فرش به آن توجه کنید اطمینان از کیفیت فرش است اما این سوال پیش می‌آید که چگونه بتوانیم فرشی خوب و باکیفیت را تشخیص دهیم. در این قسمت سعی داریم تا نکاتی که باید در خرید فرش به آن دقت کنید را برایتان بازگو کنیم تا بتوانید خریدی مناسب و عالی را داشته باشید.

از کیفیت نخ خواب فرش مطمئن شوید:

در ابتدا باید از کیفیت نخ خواب استفاده شده در فرش اطمینان حاصل کنید چرا که جنس نخ خواب رابطه ی مستقیمی با ماندگاری و کیفیت فرش دارد. فرش های که جنس نخ خواب آنها ۱۰۰٪ از نخ آکریلیک باشد جزو بهترین فرش ها است. این نوع فرش در برابر شست و شو مقاومت بالایی دارند و گرد و غبار به سرعت از سطح آنها پاک می‌شود.

به فرآیند هیت ست شدن فرش هنگام خرید دقت کنید:

همان‌طور که می‌دانید هیت ست شدن فرش فرآیندی مهم است که قبل از بافته شدن فرش بر روی الیاف فرش انجام می‌شود که طی آن به الیاف فرش توسط بخارآب گرما داده می‌شود. این فرآیند نقش بسیار مهمی در کیفیت و مقاومت فرش دارد و فرش شما دارای دوام بیشتری می‌شود.

از تعداد شانه و تراکم فرش اطمینان حاصل کنید:

همان‌طور که مطلع هستید هرچه تعداد شانه و تراکم فرش بیشتر باشد فرش شما ظریف تر و زیباتر می‌شود که این موضوع نقش مهمی در قیمت فرش را ایفا می‌کند و علاوه بر آن فرش هایی که تراکم بالایی دارند مقاومت بیشتری دارند.

 

سخن آخر:

امیدواریم مطالب کاربردی و مفیدی را به شما عزیزان ارائه بدهیم و بتوانید از آنها استفاده کنید. حتما برای مقالات بیشتر به سایت ما یعنی فرش کاشان مراجعه کنید و با مشاوران ما در تماس باشید.

خرید مستقیم فرش ماشینی از کارخانه فرش کاشان
نـظـرات کاربران

روش‌های سفارش از گروه تجاری فرش کاشان:

روش اول: خرید و سفارش فرش به صورت آنلاین از فروشگاه اینترنتی کارخانه فرش کاشان

روش دوم: خرید و سفارش به صورت تلفنی همراه با مشاوره رایگان از کارشناسان فنی ما 03155443195

روش سوم: سفارش و خرید فرش ماشینی از طریق ارسال پیام واتساپ ما 09133602885

روش چهارم: سفارش و خرید فرش از طریق دایرکت پیج اینستاگرام ما به آدرس Carpetkashancoir

روش پنجم: خرید و سفارش حضوری از نمایشگاه و کارخانه فرش کاشان حتما با هماهنگی قبلی