سفارش انواع فرش درجه یکصفحـه اصلـی کارخانه فرش ماشینی کاشان خرید بی واسطه فرش کاشانارتـبـاط بـا مـا جدیدترین فرش کاشان

» عوامل پرزدهی فرش اکریلیک

خرید فرش بدون پرز اکریلیک کاشان

حتما با ورود فرش ماشینی به منزل یا محل کارتان  این سوالات ذهن شما را مشغول خواهد کرد :
چرا برخی فرشهای ماشینی پرز می دهند و بعضیها اصلا پرز نمی دهند؟
فرشهای کیفیت پایین پرزدهی بیشتری دارند؟
پرزدهی فرشهای تیره بیشتر از فرشهای روشن است؟
مسلما هرچه کیفیت تولید بالاتر باشد ، رویه رویه شدن فرش کمتر خواهد بود . معمولا مشکل پرزدهی در فرشهای نو که بصورت رویه به رویه (face to face  ) بافته می شوند ، دیده شده و به مرور زمان کمتر می شود .
در فرش های رویه به رویه ، بافت زمینه به همراه نفوذ لاتکس نخهای خاب ‌را نگه می‌ دارد. در این میان الیافی هستند كه در سطح بالاتری از قسمت زمینه قرار گرفته‌اند و نمی توانند توسط بافت زمینه و یا نفوذ آهار گرفته شوند و نیز الیافی وجود دارند كه به مرور زمان در اثر عوامل سایشی مثل پا خوردن از خاب فرش خارج می شوند و روی سطح فرش ظاهر شوند. این مسئله در فرش هایی با الیاف منقطع بیشتر رخ می دهد . این مشكل به طور كامل قابل حذف نمی باشد، البته بعد از مدتی باید ریزش الیاف متوقف شود. مدت توقف و شدت آن به کیفیت الیاف (درصد الیاف كوتاه، درجه آسیب الیاف در سفیدگری و رنگرزی و ریسندگی، نوع نخ (سیستم ریسندگی)، ساختمان نخ (میزان تاب)، نحوه اتصال خاب به زمینه (تراكم و ضخامت نخ زمینه و آهار مصرفی)، پوشش نخ (رزین برای افزایش اصطكاك داخلی نخ)، تراكم و طول خاب، میزان عبور و مرور، نوع و تناوب مكش بستگی دارد

در این مقاله با عوامل فنی و علمی که باعث ریزش کرک مانند فرش ماشینی می شود ، آشنا می شویم :
چنانچه می دانید در بیشتر فرشهای ماشینی از الیاف اکریلیک و پلی پروپیلن به عنوان نخ خاب  استفاده می شود . پرزدهی فقط در فرشهای اکریلیک وجود دارد . الیاف اکریلیک نسبت به پلی پروپیلن طول کمتر و در نتیجه استحکام و چسبندگی بیشتری به تار و پود فرش داشته و مقداری از آن بصورت کرک از فرش خارج می شود . الیاف پلی پروپیلن چون بصورت پیوسته می باشد ، پرزدهی در این نوع فرشها اصلا وجود ندارد .

مدت و مقدار پرزدهی فرش ماشینی به عواملی چون نوع و ساختمان نخ ، کیفیت الیاف ، تراکم و شانه  فرش ، نمره و ظرافت نخ و  کیفیت آهار مصرفی در تکمیل بستگی دارد .
در فرشهای ریزبافت که شانه و تراکم بیشتری دارند پرزدهی بسیار  کمتر است . ضمنا اگر نخ مصرفی هیت ست نباشد میزان پرزدهی به مراتب بیشتر خواهد بود . عملیات هیت ست هم نخ را از از نظر شفافیت بهتر می کند و هم میزان پرزدهی را کاهش می هد .

اگر در موقع خرید از برندهای معتبر تولیدی که نخ باکیفیت مصرف می کنند ،  فرش را تهیه کنید ، میزان پرزدهی به حداقل خواهد رسید . نخ باکیفیت یعنی نخی که از الیاف خوب تهیه شده باشد و یا عبارتی مخلوط الیاف از نظر طول و ظرافت مناسب باشد ، با پودر رنگ کاتیونیک رنگرزی شده باشد ، با سیستم ریسندگی مناسب ریسیده شده باشد ، هیت ست شده باشد و با مواد آهار درجه یک تکمیل شده باشد . در رنگرزی الیاف تیره (سرمه ای و لاکی ) از آنجاییکه مدت زمان ماندگاری الیاف در دیگ بیشتر از  رنگهای روشن است ، لذا استحکام نخهای تیره کمتر و در نتیجه پرزدهی آنها بیشتر خواهد بود . پس هر چه میزان رنگ مصرفی در فرش تیره تر باشد ، پرزدهی بیشتر خواهد بود .

با رعایت همه این موارد هم یک فرش ماشینی خوب ممکن است تا سه هفته پرز بدهد .

راههای برطرف کردن پرز فرش :
- بهترین روش برای از بین بردن پرز فرش نو ، جارو کردن آن با جاروهای دستی قدیمی است که بدون آسیب رساندن به بافت فرش ، پرزها را جمع میکند و اگر بخواهیم اینکار موثرتر باشد بهتر است کمی لبه های جارو را مرطوب کنیم .
با هفته ای دوبار جاروبرقی هم نهایتا تا 3 هفته حجم بیشتر پرز فرش از بین می رود .
- برخی افراد از فرچه برای از بین بردن پرز استفاده می کنند که چون ممکن است به بافت فرش آسیب برساند ، اینکار اصلا توصیه نمی شود .
- روش دیگر این است که یک کیسه حمام را خیس کرده و از راه خاب فرش ، کیسه را روی آن بکشیم .
- اگر در طول سال چندین بار فرش را با شامپو فرش تمیز کنیم ، به کلی از شر پرزهای فرش راحت خواهیم شد .

فروش ویژه انواع فرش ماشینی با کیفیت
خرید فرش کاشان
خرید فرش درجه یک
فرش ماشینی کاشان
برچسب
نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی فرش کاشان
•  هنگام خرید اینترنتی فرش چگونه اعتماد کنیم ؟
•  چه فرشی بخرم ؟
•  مشخصات یک فرش ماشینی خوب
•  خانه تکانی و نکاتی مهم برای تمیز کردن انواع فرش
•  چه فرش ماشینی بخریم ؟

» می توانید به ما اعتماد کنید «

ضمانت پرداخت خرید فرش کاشان
اینستاگرام فرش کاشان لینکدین فرش کاشان  صفحه تماشا فرش کاشان صفحه توییتر فرش کاشان صفحه یوتیوب فرش کاشان صفحه فیسبوک فرش کاشان  کانال آپارات فرش کاشان  کانال نماشا فرش کاشان تلگرام فرش کاشان  کانال واتس اپ فرش کاشان