جدیدترین فرش کاشان

چرا در اروپا از قالیچه های ایرانی استفاده می شود ؟

چرا قالیچه های ایرانی در اروپا معروف اند

همانطور که از عنوان این مطلب مشخص است، بنا به سلیقه ی اروپاییان آنها بیشتر خواستار سادگی در منزل و پوشش می باشند . علت این امر فاصله گرفتن آنها از زندگی ماشینی و تکنولوژی و رسیدن به آرامش است . با صنعتی شدن جوامع فاصله گرفتن از صنعت و محیط صنعتی اجتناب ناپذیر است . پس طبیعی است که افراد بخواهند محیط زندگی و محل آرامش و آسایش خود را به صورت ساده و سنتی چیدمان کنند تا مدت زمانی را که در منزل می باشند ، با آرامش سپری کنند .
از آنجایی که ایران فرش کل جهان و خود ایران را تهیه و تامین می کند ، اروپاییان چه برای خرید فرش دستباف و چه برای خرید فرش ماشینی به ایران و فروشگاه های ایرانی مراجعه می کنند .
اروپاییان از آنجایی که طرح های ساده و کلاسیک را بیشتر می پسندند ، طبیعی است که مشتاق و خواهان فرش های ماشینی شلوغ نباشند . کشورهای عربی و آسیایی بیشتر طرفدار فرش های لوکس ماشینی ایرانی هستند .
فرش های ساده که اروپاییان از آنها بیشتر خوششان می اید ، فرش های ترک و طرح ترک ، گلیم ، گبه و فرش های ساده و نازک ابریشمی با طرح های خاص می باشد .
آنها به دنبال چیزی هستند که بتواند امضای درونی ، افکار و احساسات آنها را بازتاب کرده و به محیط منزل شان معنی سبک شخصی شان را ببخشد .
انواع فرش که می تواند مورد پسند اروپاییان واقع گردد
اول از همه اروپاییان تمام منزل خود را با فرش نمی پوشانند . علت این امر مدرن بودن سبک زندگی آنهاست . در قدیم ایرانیان تمام منزل خود را با فرش و موکت می پوشاندند که امروزه با تاثیر گرفتن از دکوراسیون غربی این سبک از چیدمان منسوخ شده و به جز روستاهایی که منازلشان به سبک قدیمی وجود دارد و فرهنگ قدیمی خود را نگه داشته اند ، کسی از این سبک چیدمان استفاده نمی کند .
اروپاییان دوست دارند ، فرششان بسیار کوچک و متناسب با فضایی باشد که در آن زندگی می کنند . مگر اینکه بخواهند منزل بزرگ شان را به صورت فاخر و کلاسیک مفروش کنند در آن صورت است که از فرش های لوکس ماشینی و یا دستباف ایرانی سنتی استفاده می کنند .
از جمله فرش های قطع کوچک که مورد استفاده آنها قرار می گیرد ، گلیم های دستباف است . زیرا آنها به آثار دستی و هر چه که بوی هنر بدهد ارزش زیادی داده و برایش اهمیت قائل اند .
مورد دیگر گبه هاست ، که اگر هم در کف منزل شان از آن استفاده نکنند حتما برای پوشش دیوارهایشان از آن استفاده کرده و از آن به عنوان یک تابلوی هنری استفاده می کنند .
گبه ها دارای نقش های ساده و زیبا و طبیعی هستند و جزء آثاری می باشند که بدون طرح اولیه بافته می شوند . زنان عشایر با الهام از طبیعت نقش درختان و حیوانات و بوته ها را بر دار قالی زده و فرش های بداهه را تولید می کرده اند .
همین در هم آمیختن رنگ ها و طرح های ساده خود مورد علاقه و سلیقه ی اروپاییان است و بیشتر از این سبک فرش ها در دکوراسیون های خود استفاده می کنند .
دکوراسیون مدرن اروپاییان
برخی دیگر نیز هستند که از هرچه بوی کهنگی و چارچوب بدهد بیزارند . دوست دارند ، در محیطی کاملا نو و زاییده ذهن خودشان زندگی کنند . ساده تر از آنچه که بتوان بر روی آن اسمی گذاشت .
آنها هستند که با کنار هم قرار دادن طیف های رنگی فضایی می آفرینند که درون سادگی و نو بودن آن بتوانند اندکی بیاسایند و از زندگی شان لذت ببرند .
دکوراسیون های مدرن و فانتزی به گونه ای هستند که در آن وسایل ساده و پرده ها و مبلمان از رنگ های متنوع و جیغ و یا با تنالیته ملایم در کنار هم قرار می گیرند و سعی می کنند با طرح ها و نقش های انتزاعی و یا شکل های هندسی در پارچه ها و یا رنگ ها و تابلو های زینتی منزل شان وام بگیرند .
فرشی که مناسب این محیط و دکور می باشد ، فرش های فانتزی می باشند که فرش های تک رنگ و ساده ترک و یا طرح ترک تولیدی ایران و یا فرش های فانتزی که ایران به صورت ماشینی تولید می کند از این دست هستند .
انواع قالیچه های فانتزی
فرش های شنل ، شگی، فریز و فرش های عروسکی از جمله فرش های فانتزی هستند که شاید بارها در بازار فرش آنها را دیده باشید اما نتوانید Hن را به خصوصیات خودشان و نامی که دارند از هم تفکیک کنید .
فرش های شنل ، فرش های گل برجسته هستند که با طرح های ساده ای از گل های درهم و یا اشکال هندسی بافته شده و قسمت های از آن برجسته تر از سایر قسمت ها می باشد . این فرش در برابر شست و شو مقاوم بوده در عین حال بسیار نرم و لطیف می باشد .
در کنار آن فرش های شگی هستند که به فرش های پرزبلند موسوم می باشند. این فرش ها تراکم کمی داشته و به دلیل پرزهای بلندی که دارند در برابر شست وشو مقاوم نبوده و ممکن است بعد از چندین بار شست و شو نخ هایشان کنده شده و از بین بروند. برای محیط های کم رفت و آمد مناسب بوده و در عین حال با گیر کردن مواد غذایی درون آنها محل مناسبی برای رشد میکروب و باکتری می باشند .
اما اروپاییان از این دست از فرش ها برای ورودی ها و لابی هایشان به وفور استفاده می کنند.
فرش های فریز شبیه گلیم هستند، به گونه ای که پرز نداشته و تنها از ، در هم تنیدن تارو و پود به وجود امده اند. این فرش بسیار مستحکم بوده و در برابر شست و شو مقاومت قابل قبول دارد. این فرش ها در محیط اشپزخانه بیشتر استفاده می شود. چون به دلیل جنس اش در برابر رطوبت بسیار دوام می اورد.

فرش ماشینی کاشان