7 دلیل مهم خرید سجاده فرش برای مساجد

بازدید: 76 بازدید
7 دلیل مهم خرید سجاده فرش برای مساجد

ممکن است برای هر کسی این سؤال پیش بیاید که دلایل خرید سجاده فرش برای مساجد و اماکن مذهبی چیست؟ ما در این مقاله سعی داریم به این سؤال پاسخ داده و دلایل استفاده و خرید سجاده فرش را به صورت مبسوط بیان کنیم پس با ما همراه باشید.

در ابتدای آفرینش خداوند هدف از خلقت انسان را بندگی و عبادت دانست و انسان را مخیر به انتخاب این هدف قرار داد. در صورت روی آوردن انسان به این هدف روح و روان او همیشه عاری از خباثت‌ها و آلودگی‌ها خواهد بود. در تمام ادیان عبادت وجود دارد؛ اما به صورت‌های متفاوت. یکی از عبادت‌های بسیار مهم در دین اسلام نماز است که هیچ دلیلی برای به جا نیاوردن آن وجود ندارد و این عبادت در صورتی در حد اعلا قبول می‌گردد که به صورت جماعت و اول وقت به جا آورده شود.

به همین دلیل از صدر اسلام تا کنون بناهایی عمومی به نام مسجد ساخته می‌شوند که این عبادت در آن جا به صورت جماعت برگزار شود. برای مساجد در اسلام احکامی وجود دارد که رعایت آن‌ها الزامی است یکی از آن احکام پاکی و تمیزی مسجد از نجاسات و آلودگی‌هاست. برای این منظور در کف مساجد باید پوشش مناسبی وجود داشته باشد تا بنای مسجد هم تمیز بماند و هم زیبا گردد تا نماز گزاران مشتاق حضور در مساجد گردند و به این حکم از احکام مسجد جامه عمل پوشانده شود.

تاریخچه سجاده فرش و تکامل آن در فرهنگ و هنر اسلامی

تاریخچه قدیمی سجاده فرش بیانگر نقش مهم آن در فضای مساجد و مکان‌های مذهبی است. از زمان‌های قدیم زیراندازهایی با نقش‌های اسلامی و هنری بر روی آن‌ها، در مساجد و اماکن مذهبی وجود داشت. در طول قرن‌ها فرش سجاده ای به عنوان نمادی از نماز و عبادت شناخته شد و تبدیل به بخش جدایی ناپذیر مساجد گشت.

سجاده فرش با پیشینه تاریخی و مذهبی که دارد، نمادی از خشوع و ایمان است که بعد از گذشت سالیان دراز همچنان از توجه و تحسین علاقه‌مندان به هنر و ارزش‌های دینی بهره‌مند است. این فرش در فرهنگ ایرانی و اسلامی ریشه داشته و استفاده از فرش در مساجد به دوران‌های پس از پیامبر اسلام (ص) باز می‌گردد و در طول زمان دست خوش تغییراتی از فرهنگ‌ها و هنرهای مختلف قرار گرفته و به تدریج تکامل یافته است.

تاریخچه سجاده فرش و تکامل آن در فرهنگ و هنر اسلامی
تاریخچه سجاده فرش و تکامل آن در فرهنگ و هنر اسلامی

در گذر زمان طراحی و مواد اولیه استفاده شده در سجاده فرش با تغییرات تکنولوژیکی روبرو شد و این تغییرات در ارتقای کیفیت و ظاهر آن‌ها نقش به سزایی داشت. با پیشرفت تکنولوژی، مواد اولیه مختلفی مانند پشم و ابریشم مصنوعی در سجاده فرش ها استفاده شد و این تغییر همراه با بافت متفاوت دستگاه، کیفیت و زیبایی آن‌ها را به بار آورد.

فرش سجاده ای سفر روح در تار و پود معنویت

با خرید سجاده فرش و زیر پا قرار دادن آن هنگام نماز میتوان معنویت خاصی را تجربه کرد. نگاه کردن به نقش و نگاره های سجاده فرش هنگام شنیدن صدای اذان، انسان را به یاد خدا و دل تنگ حرم های اهل بیت (ع) میکند. سجاده فرش معنویت دعا هنگام نماز را صد چندان کرده و روح انسان را جلا می‌دهد. نگاره های سجاده فرش بهشت زیبای خدا را یاد آور شده و انسان را مشتاق آن می‌کند. بنابراین خرید سجاده فرش برای مسجد معنویت نماز گذاران را بیشتر کرده و یاد آور زیبایی های خداوند میشود.

سجاده فرش نگین نماز است یعنی نماز خواندن با سجاده فرش مانند همراه داشتن انگشتری نگین دار حین نماز، زیباست و همان طور که نماز معراج مومن است، سجاده فرش می‌تواند جایگاه این معراج باشد. با خرید سجاده فرش شما می‌توانید نمازی زیباتر و شکیل تر داشته و آن تقربی که همه در نماز به دنبال آن هستند را بیابید. نماز ستون دین است و زیبایی این ستون با سجاده فرش به راحتی امکان پذیر است.

خرید سجاده فرش برای مساجد چرا مهم است؟

استفاده و خرید سجاده فرش دلایل مختلفی داشته که هر دلیل از دیگری اهمیت بیشتری دارد زمانی که این دلایل برایتان روشن شود، در خرید سجاده فرش برای مکان مقدس یا مسجدتان درنگ نخواهید کرد؛ مثلاً یکی از آن‌ها نظم است که از اهمیت بالایی در نماز برخوردار است. در زیر به بیان چند تا از دلایل مهم خرید سجاده فرش می‌پردازیم، پس در ادامه با ما همراه باشید.

نظم در صفوف

یکی از چیزهایی که در دین مبین اسلام بسیار توصیه شده است و بسیار باید رعایت شود، نظم است به همین خاطر مسلمانان یک قبله دارند تا به صورت یکپارچه و منظم به اموری مانند نماز بپردازند. حضرت امیر (ع) در جایی می‌فرمایند: “همه شما را به تقوا الهی و نظم در امور توصیه می‌کنم” به همین خاطر استفاده و خرید سجاده فرش برای مسجد می‌تواند به نظمی که اسلام توصیه کرده است کمک کند و اگر از فرش‌های معمولی در مسجد استفاده شود، باعث بی‌نظمی در صفوف نماز گزاران خواهد شد، که این امر خرید سجاده فرش برای مساجد و عبادتگاه ها را الزامی می‌کند.

نظم در صفوف با سجاده فرش نماز
نظم در صفوف با سجاده فرش نماز

خرید سجاده فرش های محراب دار برای مساجد بسیار توصیه می‌شود و برای منظم کردن صفوف بسیار مناسب هستند. در صورت وجود سجاده فرش محراب دار در مسجد هرکسی جای خود را دانسته و بعد به ادای نماز می‌ایستد.

سهولت در فهمیدن جهت قبله

یکی دیگر از دلایل خرید سجاده فرش برای مسجد، سهولت در فهمیدن جهت قبله است که آن‌ها به صورتی پهن می‌گردند که محراب یا حاشیه بالایی آن‌ها رو به قبله باشد. در این صورت هر کسی هم که تازه با این مسجد آشنا شده باشد به راحتی جهت قبله را متوجه شده و به نماز می‌ایستد و اگر آن شخص جهت قبله را نداند و رو به جهتی دیگر نماز بخواند، باعث می‌شود نمازش مورد قبول واقع نشود.

زیبایی مسجد

در دین اسلام، بنا بر جذب حداکثری است و یکی از عناصر مهم برای جذب افراد به دین اسلام زیبایی و آراستگی افراد، اماکن مقدس و مساجد است. مثلاً شخص شخیص پیامبر گرامی اسلام (ص) همیشه مانند دسته‌گل آراسته و تمیز بودند تا افراد از نشست و برخاست با او لذت ببرند و جذب شوند، به همین خاطر مساجد ما باید زیبا و آراسته باشد.

زیبایی مسجد با فرش های سجاده ای
زیبایی مسجد با فرش های سجاده ای

زیبایی مسجد یا مکان مقدس، به نمازگزار حس آرامش و معنویت و راحتی را منتقل می‌کند تا بیشتر به راز و نیاز پرداخته و دعا و عبادت کند. زیبایی باعث ترشح هورمون دوپامین (که هورمون لذت است) گشته و نماز را برای نمازگزار شیرین می‌کند.

پوشش متناسب با نقشه مسجد

مساجد به دلیل ساخت و ساز تازه و یا قدیمی آن‌ها ممکن است دارای شکل‌های نامنظمی مانند قناسی یا چند ضلعی باشند و فرش‌های معمولی شاید نتوانند به خوبی کف مسجد را مفروش کند اما با خرید سجاده فرش می‌توان پوششی متناسب با نقشه مسجد ایجاد کرد.

یعنی قبل از خرید سجاده فرش اول مسجد یا مکان مقدس شما توسط یکی از کارگزاران شرکت تولید کننده سجاده فرش و به وسیله ابزارآلات دقیق اندازه‌گیری شده، بعد سجاده فرش ها تولید و همراه با یکی از کارگزاران شرکت به سوی شما فرستاده می‌شود تا آن‌ها را با در نظر گیری جهت قبله و نقشه و ستون‌های مسجد برش زده و دور دوزی کرده تا مسجد و یا مکان مقدس شما کاملاً مفروش شده و هیچ قسمتی خالی از فرش نباشد.

سهولت در شستشو

یکی از دلایل مهم استفاده و خرید سجاده فرش، سهولت در شستشو است. همان‌طور که می‌دانید هزینه‌های قالیشویی امروزه بسیار بالا رفته و شاید به‌صرفه نباشد تا فرش را برای شستشو به قالیشویی سپرد. به دلیل عرض کم این نوع فرش ها می‌توانید به راحتی خودتان آن را بشویید. همان‌طور که گفته شد تمیزی باعث ایجاد حس معنویت بیشتر در مساجد می‌شود که این امر مهم در فرش سجاده ای به راحتی امکان پذیر است.

استفاده از نقوش ایرانی اسلامی

ایران و اسلام خدمات متقابلی داشتند و ایرانیان به دلیل هنردوستی مبدع بسیاری از هنرها بودند که یکی از آن‌ها فرش بود و فرش یکی از چیزهایی است که از ایران وارد اسلام شد. ایرانیان به دلیل حس حق‌طلبی به اسلام گرایش پیدا کردند و هنر ایرانی با هنر اسلامی آمیخته شد و باعث ایجاد زیبایی هرچه تمام‌تر در عناصر ایرانی و اسلامی گشت که یکی از آن‌ها معماری بود و معماری در سجاده فرش متبلور شد و مکان‌هایی که باید این آمیختگی در آن نمایش داده شود اماکن مقدسه و مساجد است و چه مکانی بهتر از این مکان‌ها که یکی از فریضه‌های مهم اسلامی در آن انجام می‌شود.

استفاده از نقوش ایرانی اسلامی در فرش سجاده ای
استفاده از نقوش ایرانی اسلامی در فرش سجاده ای

استفاده از نقوش اسلامی ایرانی باعث ایجاد حس معنوی بیشتر و یادآور فرهنگ و تمدن و معماری ایرانی اسلامی در نمازگزار می‌شود. در فرش‌های دیگر به دلیل وجود طرح‌ها و نقش‌های مختلف باعث عدم تمرکز نمازگزار می‌شود که این مسئله در سجاده فرش حل شده است.

استفاده از رنگ‌های معنوی

رنگ‌ها تأثیر زیادی روی روان انسان‌ها می‌گذارند در مکان‌های به‌خصوص از رنگ‌های به‌خصوص استفاده می‌شود؛ مثلاً در اتاق عمل از رنگ سبز و رنگ آبی کم‌رنگ استفاده می‌شود تا آرامش حداکثری را برای بیمار به ارمغان آورد.

یکی از دلایل استفاده و خرید سجاده فرش برای مکان های مقدس، استفاده از رنگ‌های معنوی در این فرش است و هر رنگی که در آن به کار می‌رود نماد یک ارزش انسانی و دینی است. مثلاً رنگ سبز یک رنگ مقدس است و نماد سادات است، رنگ آبی حس آرامش زیادی دارد و آسمان و آسمانیان را یادآور می‌شود، رنگ گلبهی حس وفور نعمت در آن وجود دارد، رنگ گردویی انسان را به یاد خاک و طبیعت می‌اندازد و رنگ فیلی نماد عقل و عدم وابستگی به مادیات است.

تفاوت طرح‌های سجاده فرش با دیگر نقشه‌های فرش ماشینی

طرح‌ها و الگوهای سجاده فرش بیشتر از فرهنگ اسلامی ایرانی گرفته شده‌اند؛ اما ممکن است در دیگر فرش‌های ماشینی از سایر طرح‌های الهام گرفته شده از فرهنگ‌های متنوع دیگر نقاط جهان باشد. طرح‌های فانتزی، کلاسیک و ترنج‌دار فرش‌های ماشینی بیشتر مناسب منزل هستند؛ ولی طرح و نقشه فرش سجاده ای باید با فضا معنوی و معماری مسجد هم‌خوانی داشته باشد. سجاده فرش ها به دو دسته محراب دار و تشریفاتی تقسیم می‌شوند. در طرح محراب دار از خطوط و نقش‌های اسلیمی استفاده می شود و استفاده از ستون، گلدسته و گل‌های شاه‌عباسی در آن مرسوم است و این طراحی باعث تمایز وجه مذهبی آن با دیگر فرش‌ها می‌شود.

در طرح تشریفاتی چندان از نقوش اسلامی ایرانی استفاده نمی‌شود و فقط با حاشیه‌ای که در بالای سجاده فرش وجود دارد جهت قبله مشخص می‌شود و استفاده از آن محدود به مسجد و مکان مقدس نیست و می‌توان آن را در اماکن غیراسلامی و رسمی مثل کلیساها، رستوران‌ها، هتل‌ها و سمینارها استفاده کرد.

قبل از خرید سجاده فرش کیفیت بررسی گردد

همان طور که نقشه و نگاره های سجاده فرش برای خریدار مهم است کیفیت سجاده فرش هم مهم است و نمی‌توان از آن غافل شد. چون در مکان هایی مثل مساجد و اماکن متبرکه رفت و آمد به شدت زیاد است و اگر سجاده فرش از کیفیت بالایی برخوردار نباشد ممکن است پس از مدت کوتاهی سجاده فرش دارای عیوب فراوان گردد و اگر سجاده فرش با کیفیت باشد دیگر هیچ نگرانی در مورد آن‌ها وجود ندارد. کیفیت سجاده فرش فاکتور هایی مانند جنس الیاف، شانه، تراکم، ارتفاع ریشه‌ها، آهار و … دارد که هنگام خرید سجاده فرش باید آن‌ها را بررسی کرد.

الیاف باید از جنس اکریلیک خالص باشد. شانه فرش هر چقدر بالاتر و بیشتر باشد ظرافت سجاده فرش بهتر می‌گردد و هرچقدر تراکم سجاده فرش بیشتر باشد استحکام سجاده فرش بیشتر است. ارتفاع ریشه‌ها در شانه های مختلف گوناگون است و هر چقدر شانه فرش بیشتر باشد ارتفاع ریشه‌ها کمتر میگردد. در آهار سجاده فرش نباید از مواد غیر استاندارد استفاده گردد چون ممکن است به از یک یا دو بار شستشو سجاده فرش بد بو گردد. پس با دانستن این مطالب موقع خرید سجاده فرش خریدی مطمئن داشته باشید.

خرید سجاده فرش با کیفیت به صورت مستقیم از کارخانه

گروه فرش کاشان تولیدکننده و عرضه‌کننده انواع فرش و سجاده فرش ماشینی است. محصولات فرش کاشان همگی دارای کیفیت بسیار بالا بوده و همچنین ضمانت برگشت تا 7 روز بعد از خرید را دارا هستند. شما میتوانید با خرید سجاده فرش و یا محصولات دیگر گروه فرش کاشان صورت اینترنتی و حضوری، از خدمات پس از فروش آن تا سال ها بهره‌مند گردید.

دسته‌بندی مجله علمی فرش
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


کارشناس فروش
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت